KIRŞEHİR, “ALTIN BEBEK DOSTU İL” OLDU

KIRŞEHİR, “ALTIN BEBEK DOSTU İL” OLDU

19.01.2015

2006 yılında Bebek Dostu İl olan Kırşehir, çalışmaların daha da artırılmasıyla 2014 yılında da “Altın Bebek Dostu İl” oldu… KIRŞEHİR, “Altın Bebek Dostu İl” unvanını aldı. Anne sütünün öneminin vurgulanarak, anne adaylarına ve annelere verilen eğitimlerle anne sütünün mutlaka ilk 6 ay, 6 aydan sonra da 2 yaşına kadar ek gıdalarla verilmesi noktasında yapılan çalışmalarla […]

2006 yılında Bebek Dostu İl olan Kırşehir, çalışmaların daha da artırılmasıyla 2014 yılında da “Altın Bebek Dostu İl” oldu…

KIRŞEHİR, “Altın Bebek Dostu İl” unvanını aldı.
Anne sütünün öneminin vurgulanarak, anne adaylarına ve annelere verilen eğitimlerle anne sütünün mutlaka ilk 6 ay, 6 aydan sonra da 2 yaşına kadar ek gıdalarla verilmesi noktasında yapılan çalışmalarla Kırşehir başarılı oldu.
Ahi Evran Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi, Kaman İlçe Hastanesi ile Özel Aşıkpaşa Hastanesi’nin yanı sıra aile sağlığı merkezlerinin “Bebek Dostu” kriterlerini yerine getirmesiyle Kırşehir’in “Altın Bebek Dostu İl” olduğunu açıklayan Kırşehir Halk Sağlığı İl Müdürü Dr. Bekir Demirbaş, “Altın Bebek Dostu İl” sertifikasının alındığını söyledi.
Kırşehir’in “Altın Bebek Dostu İl” olmasında emeği geçen sağlık çalışanlarına teşekkür eden Kırşehir Halk Sağlığı İl Müdürü Dr. Bekir Demirbaş, “Bilindiği üzere 2006 yılında İl Sağlık Müdürlüğü olduğumuz dönemde ilimiz Bebek Dostu İl olmuştu. Daha sonra ki yıllardaki çalışmalarımızı daha da hızlandırarak anne sütünün bebek beslenmesindeki önemini daha çok vurgulayarak, ilk 6 ay mutlaka bebeklerimizi sadece anne sütüyle beslememiz gerektiği, yine 6 ay sonrasında 2 yaşına kadar anne sütü vermenin gerektiğini arkadaşlarımız sağlık testlerinde, aile sağlığı merkezlerinde, doğum salonlarında, devlet hastanelerimizde sürekli annelerimize bunları aktarmaktaydı. Ayrıca Bebek Dostu Hastane olmak için yoğun bakımdaki bebek odaları, küvez sayısı gibi kriterlerin tamamını taşıması gerekiyordu. Biz 2006 yılında Bebek Dostu İl olmuştuk. Arkadaşlarımız çalışmalarını daha da hızlandırarak artırdılar. Şu an aile sağlığı merkezlerimizin tamamı Bebek Dostu Aile Sağlığı Merkezi oldu. Yine ilimizde bulunan ve doğum yapılan hastanelerimizde, Kaman Hastanesi, Aşıkpaşa Hastanesi ile Eğitim ve Araştırma Hastanesi, Bebek Dostu Hastaneleri olarak belirlendiler. Oradaki çalışmalarda hem yoğun bakım ünitelerinin, hem doğum salonlarının şartları daha iyi dönüştürüldü. Aile sağlığı merkezlerimizin de tamamının da Bebek Dostu Aile Sağlığı Merkezi olmasıyla arkadaşların uzun çalışmaları neticesinde Altın Bebek Dostu İl olarak da sertifikamızı aldık. 2014 yılı tamamlanmadan da Altın Bebek Dostu iller içerisine Kırşehir’de girmiş oldu. Emeği geçen tüm arkadaşlarımıza teşekkür ediyorum” dedi.
ALTIN BEBEK DOSTU İL KRİTERLERİ
BU ARADA Kırşehir’in “Altın Bebek Dostu İl” olmasında yerine getirdiği kriterler şöyle:
“İl merkezindeki doğum yapılan ya da çocuk hastanesi formundaki tüm hastanelerin (devlet, üniversite, özel, asker gibi) değerlendirmenin yapıldığı yıl içinde açılanlar hariç bebek dostu olmalarının sağlanması.
“İlçelerde bulunan doğum yapılan ya da çocuk hastanelerinin % 75’inin bebek dostu olmasının sağlanması.
“İlde ‘Bebek Dostu’ unvanı alan hastanelerin her sene ‘Bebek Dostu Hastane Kendi Kendine Değerlendirme Formu’ kullanılarak ilin kendisi tarafından değerlendirilmesinin yapılması.
“İl genelindeki birinci basamak sağlık kuruluşlarının % 50’sinin bebek dostu olmasının sağlanması ve eğitim düzenlenmesi, yılda 2 kere.
“Emzirmenin ve anne sütünün desteklenmesine yönelik en az 10 sosyal aktivitenin gerçekleştirilmesi.
“İl Genel Meclisi’nde emzirmeyi destekleyen bir Bebek Dostu grubun olmasının sağlanması.”YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. .