KIRŞEHİR, AHİLİK HAFTASI’NA HAZIR

KIRŞEHİR, AHİLİK HAFTASI’NA HAZIR

15.09.2017

Bu yıl 30’uncusu kutlanacak Ahilik Haftası, Ahilik Işığı ile şehrimizi aydınlatacak Fener Alayı ile başlayacak…

KIRŞEHİR’DE bir hafta, yurt genelinde de bir gün kutlanan Ahilik Haftası kutlamaları için tüm hazırlıklar tamamlandı.
30. Ahilik Haftası ve 53. Esnaf Bayramı kutlamalarına ilişkin kurumların görev ve sorumlulukları düzenlenen toplantıda yeniden görüşülerek, eksiklikler giderildi.
30. Ahilik Haftası dolayısıyla Perşembe günü Vali Necati Şentürk başkanlığında bir toplantı yapıldı.
Valilik Toplantı Salonunda Vali Necati Şentürk başkanlığında yapılan toplantıya Belediye Başkan Vekili Emre Şahinci ve ilgili kurum müdürleri katıldı.
Vali Necati Şentürk, Ahilik Haftası’nın ilimize yakışır bir şekilde kutlanması için gayret gösterdiklerini söyledi.
Bu sene 18-24 Eylül tarihleri arasında kutlanacak 30. Ahilik Haftası etkinliklerine bu toplantıda son şeklini verileceğini belirten Vali Necati Şentürk, “Ahilik, bütün insanlığı kapsayan en büyük medeniyet projesidir. Bizler de Ahi Evran-ı Veli’nin başlattığı Ahiliği yaşatmak ve tüm dünyaya tanıtmak amacıyla hazırladığımız etkinlikleri Ahi kenti Kırşehir’e yakışır bir şekilde gerçekleştirme amacındayız. Programın en iyi şekilde yürütülmesi için hep birlikte çalışıyoruz. Bu seneki Ahilik Haftası kutlamalarına bütün esnafımızın ve vatandaşlarımızın yoğun katılımını bekliyorum” dedi.
Toplantı, Ahilik Haftası etkinliklerinin görüşülmesi ile sona erdi.
2014, 2015 ve 2016 yıllarında Mayıs ayında kutlanan ve tekrar Eylül ayında kutlanmaya devam edecek olan Ahilik Kültürü Haftası ve Esnaf Bayramı’nın resmi tören programı netleşti.
13. yüzyılda Kırşehir’de yaşayan Ahi Evran’ın insani ve ahlaki felsefesini yaşatmak, geliştirmek ve yaygınlaştırmak amacıyla değişik etkinliklerin düzenleneceği 30. Ahilik Haftası kutlamaları, 17 Eylül 2017 Pazar günü saat 19.00’da Askerlik Şubesi Kavşağı’ndan Cacabey Meydanı’na kadar yapılacak Fener Alayı ile başlayacak.
Dünya sigortacılığına ve sendikacılığına temel teşkil eden, esnaf ve sanatkarların piri, büyük mutasavvıf, Türkmen lideri Ahi Evran’ın düşünce ve öğretilerini yaygınlaştırmak amacıyla, “Elini, dilini, belini bağlı; kapını, gönlünü, sofranı açık tut” prensibi temel alınarak 53 yıldır bayram, 30 yıldan bu yana da hafta niteliğinde Ahilik Haftası ve Esnaf Bayramı olarak kutlanan Ahilik Haftası etkinlikleri çerçevesinde panel, çeşitli gösteriler, konserler ve konferanslar gerçekleştirilecek.
Bu yıl ilk defa kamu kurumları, STK’lar ve vatandaşların katılımıyla gerçekleşecek olan Fener Alayında bambu meşaleler eşliğinde Kırşehir’i Ahilik ışığı ile aydınlatmak için yürünecek.
HABER MERKEZİYORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. .