KIRŞEHİR, AHİLİK HAFTASI’NA HAZIR

KIRŞEHİR, AHİLİK HAFTASI’NA HAZIR

11.09.2018

Ahilik Haftası 17-23 Eylül tarihlerinde kutlanacak KIRŞEHİR, AHİLİK HAFTASI’NA HAZIR Bu yıl 31’incisi kutlanacak Ahilik Haftası, Ahilik Işığı ile şehrimizi aydınlatacak Fener Alayı ile başlayacak… KIRŞEHİR’DE bir hafta, yurt genelinde de bir gün kutlanan Ahilik Haftası kutlamaları için tüm hazırlıklar tamamlandı. 31. Ahilik Haftası ve 54. Esnaf Bayramı kutlamalarına ilişkin kurumların görev ve sorumlulukları düzenlenen […]

Ahilik Haftası 17-23 Eylül tarihlerinde kutlanacak

KIRŞEHİR, AHİLİK HAFTASI’NA HAZIR

Bu yıl 31’incisi kutlanacak Ahilik Haftası, Ahilik Işığı ile şehrimizi aydınlatacak Fener Alayı ile başlayacak…

KIRŞEHİR’DE bir hafta, yurt genelinde de bir gün kutlanan Ahilik Haftası kutlamaları için tüm hazırlıklar tamamlandı.
31. Ahilik Haftası ve 54. Esnaf Bayramı kutlamalarına ilişkin kurumların görev ve sorumlulukları düzenlenen toplantıda yeniden görüşülerek, eksiklikler giderildi.
Vali İbrahim Akın, Ahilik Haftası’nın ilimize yakışır bir şekilde kutlanması için gayret gösterdiklerini söyledi.
Dünya sigortacılığına ve sendikacılığına temel teşkil eden, esnaf ve sanatkarların piri, büyük mutasavvıf, Türkmen lideri Ahi Evran’ın düşünce ve öğretilerini yaygınlaştırmak amacıyla, “Elini, dilini, belini bağlı; kapını, gönlünü, sofranı açık tut” prensibi temel alınarak 54 yıldır bayram, 31 yıldan bu yana da hafta niteliğinde Ahilik Haftası ve Esnaf Bayramı olarak kutlanan Ahilik Haftası etkinlikleri çerçevesinde panel, çeşitli gösteriler, konserler ve konferanslar gerçekleştirilecek.
17-23 Eylül tarihleri arasında kutlanacak Ahilik Kültürü Haftası ve Esnaf Bayramı’nın resmi tören programı netleşti. 13. yüzyılda Kırşehir’de yaşayan Ahi Evran’ın insani ve ahlaki felsefesini yaşatmak, geliştirmek ve yaygınlaştırmak amacıyla değişik etkinliklerin düzenleneceği 31. Ahilik Haftası kutlamaları, 16 Eylül 2017 Pazar günü saat 19.00’da Askerlik Şubesi Kavşağı’ndan Cacabey Meydanı’na kadar yapılacak Fener Alayı ile başlayacak.
Bu yıl ilk defa kamu kurumları, STK’lar ve vatandaşların katılımıyla gerçekleşecek olan Fener Alayında bambu meşaleler eşliğinde Kırşehir’i Ahilik ışığı ile aydınlatmak için yürünecek.
Hafta kutlamaları, 17 Eylül Pazartesi günü saat 10.00’da Askerlik Şubesi Önü-Neşet Ertaş Kültür ve Sanat Merkezi Kortej Yürüyüşü ile start alacak ve Neşet Ertaş Kültür ve Sanat Merkezi’nde haftanın açılışı gerçekleştirilecek. Saat 12:00’da Anıt Meydanı’nda Ahi Pilavi, Ahi Şerbeti ve Ahi Helvası ikramında bulunulacak. Saat 18:00’da ise Askerlik Şubesi önünden başlayan ve Cacabey Meydanı’nda sona erecek olan koşu düzenlenecek. 17 Eylül Pazartesi günü saat 19:00’da sanatçı Oğuz Yılmaz Kırşehirlilere unutulmaz bir müzik gösterisi sunacak.Aynı gün saat 19:00’da ise Kaman’da Balkan ve Kafkas Ülkeleri halk Dansları Gösterileri sunulacak.
Etkinlikler kapsamında 18 Eylül salı günü saat 10:00’da kitap fuarının açılışı gerçekleştirilecek. anıt Meydanı’nda ikramlarda bulunulacak ve saat 16:00’da Kırşehir Neşet Ertaş Kültür ve Sanat Merkezi’nde Prof. Dr. Ahmet Gökbel tarafından Ahiliğin konu edileceği konferansa geçilecek. Saat 19:00’da Kırşehir Yazarlar ve Şairler Derneği etkinliğini Mucur’daki halk dansları gösterileri takip edecek.
19 Eylül Çarşamba günü ise Ahi Evran-ı Veli Külliyesi’nde İlçe Günleri gerçekleştirilecek. Saat 12:00’da Anıt Meydanı’nda yapılacak ikramların ardından saat 14:00’da Ağalar Konağı’nda Yöresel Yemek Yarışması düzenlenecek. Ardından Ahi Evran Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi tarafından Sendikacılığın Milli Köklerimizdeki Yeri isimli panel organize edilecek. Bilek Güreşi müsabakalarının yapılacağı etkinliklerde halk dansları gösterileri ve esnaf gecesi ile Ahi Ocakları Tiyatro Gösterisi etkinliklere renk katacak.
20 Eylül Perşembe günü de Cacabey Meydanı’nda Şeyh Edebali ve Ahilik Programı’nı Anıt Meydanı’nda ikramların bulunulması ve Masa Tenisi Müsabakaları, Bacıyan-ı Rum Etkinlikleri ve saat 19:00’da Cacabey Meydanı’nda Veysel Dalsaldı ile Dursun Ali Erzincanlı’nın tasavvuf musikisi konseri takip edecek. 21 Eylül Cuma günü saat 10:00’da Tarihi Uzun Çarşı’nın açılışı gerçekleştirilecek. Anıt meydanında ikramda bulunulacak ve saat 19:00’da Esat Kabaklı ile Ekrem Şama’nın konseri gerçekleştirilecek.
31. Ahilik Haftası Kutlamalarının son günü olan Cumartesi günü ise saat 11:00’da Cacabey Meydanı’nda saygı duruşunda bulunulacak ve İstiklal Marşı okunacak. Mehteran Bölüğü Konseri’nin ardından şed kuşatma töreni gerçekleştirilecek ve protokol üyeleri konuşma yapacaklar.Etkinlikler kapsamında Yılın Çırağı Ödülü, Yılın Ahisi Ödülü, Ahilik Hizmet Ödülü ve Ahilik Onur Ödülü sahiplerine takdim edilecek. Anıt Meydanı’nda yapılacak ikramların ardından saat 19:00(da Erzurum- Gümüşhane Yöreleri Ozan Gecesi ile etkinlikler sona erecek. (HABER: SALİH GÜNER)YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. .