Kırşehir, Ahiliğin merkezidir… NOKTA…

Kırşehir, Ahiliğin merkezidir… NOKTA…

05.12.2019

Hani bir atasözümüz vardır, “Bir deli kuyuya bir taş atmış, kırk akıllı çıkaramamış!” diye… Maalesef günümüzde böyle şeyler çok oluyor bazen… İşte geçtiğimiz hafta Cumhurbaşkanlığı himayelerinde Konya’da düzenlenen “Uluslararası Ahilik Fuarı ve İş Ahlakı Zirvesi” programında Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay’ın “Konya Ahiliğin merkezidir” şeklindeki sözlerine Kırşehirlilerden gelen tepkilerin ardı arkası kesilmiyor. Konya […]

Hani bir atasözümüz vardır, “Bir deli kuyuya bir taş atmış, kırk akıllı çıkaramamış!” diye…
Maalesef günümüzde böyle şeyler çok oluyor bazen…
İşte geçtiğimiz hafta Cumhurbaşkanlığı himayelerinde Konya’da düzenlenen “Uluslararası Ahilik Fuarı ve İş Ahlakı Zirvesi” programında Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay’ın “Konya Ahiliğin merkezidir” şeklindeki sözlerine Kırşehirlilerden gelen tepkilerin ardı arkası kesilmiyor.
Konya ilimizde “Uluslararası Ahilik Fuarı ve İş Ahlakı Zirvesi” düzenlenmesine diyecek bir şeyimiz elbette olamaz. Ancak Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Altay’ın zirvede yaptığı, Ahiliğin merkezinin Konya olduğunu ilan etmesi gerçekten çok talihsiz bir konuşma olmuştur.
Kırşehirli CHP Genel Başkan Yardımcısı Yıldırım Kaya’nın da ifade ettiği gibi Ahiliğin merkezinin Kırşehir olduğunu, Kırşehir halkının yüzyıllardır Ahilik geleneğiyle yoğrulan kültürün bir parçası olduğunu, Ahiliğin kurucusu Ahi Evran’ın, Cacabey, Ahmed-i Gülşehri’nin, Aşık Paşa’nın, Muhterem Hatun’un, Süleyman Türkmani’nin, Yunus Emre’nin mezarlarının Kırşehir’de olduğunu; bu değerlerin Kırşehir halkı ile bütünleştiğini herkes bilir. Herkesin bildiğini Konya Belediye Başkanının bilmemesine de imkan yoktur.
Kaldı ki, Kırşehir Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Bahamettin Öztürk’ün de ifade ettiği gibi “Ahilik Haftası Kutlamaları Yönetmeliği” vardır ve bu yönetmelikte de Ahiliğin merkezinin Kırşehir olduğu açıkça yer alır.
Evet, Ahilik etkinliklerinin Türkiye’nin ve dünyanın dört bir yanında yapılması Kırşehirlileri her zaman mutlu eder. Ancak Konya Belediye Başkanının Ahiliğin merkezinin Konya olduğunu açıklaması asla kabul edilemez. Nasıl Mevlana’yı anma ve Şeb-i Arus törenleri Konya halkı için neyi ifade ediyorsa; Ahilik de Kırşehir halkı için aynı şeyleri ifade ediyor.
Bunu en iyi Konya Belediye Başkanının anlaması gerekir. Bu gerçeği ne Konya Büyükşehir Belediye Başkanı, ne de bir başkaları değiştirebilir.
Ahilik Haftası Kutlamaları 13.08.2008 tarih 26966 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanan yönetmelikle çerçevelendirilmiştir. Bu Yönetmeliğin 5. maddesi ile Ahilik Kutlamalarının merkezinin Kırşehir olduğu açıkça belirtilmiştir. 13.08.2008 Tarihli Ahilik Haftası Kutlamaları Yönetmeliğinin 8. Maddesi gereği; Ticaret Bakanlığı uhdesinde “Ahilik Kutlamaları Merkez Yürütme Kurulu oluşturulur. Bakanlıkta oluşturulan bu Merkez Yürütme Kurulunda; Kırşehir Valisi, Kırşehir Belediye Başkanı, Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi Rektörü, Kırşehir Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı ve Kırşehir ESOB Başkanı yer almaktadır. Söz konusu kurulda başka herhangi bir ilden herhangi bir temsilci bulunmamaktadır. Merkez Yürütme Kurulu Ahilik Kutlamaları ile ilgili tüm yurt içi ve yurt dışı programları planlamakla yetkilidir. Ahilik Haftası Kutlamaları her yıl Kırşehir merkez olmak üzere 81 ilde gerçekleştirilir” denmektedir.
Yani Ahi Evran-ı Veli Hazretleri tıpkı, Mevlana gibi, Yunus Emre gibi tüm Türk Milletine mal olmuş bir değerdir. Ahilik sadece Kırşehir esnafının değil tüm Türkiye esnafının ortak düsturudur. Nasıl Yunus Emre ile ilgili veya Mevlana ile ilgili yurdun değişik illerinde etkinlikler yapılıyor ise Ahi Evran ile ilgili veya Ahilikle ilgili çeşitli illerimizde bir takım etkinlikler yapılmaktadır ve yapılmalıdır.
27-30 Kasım tarihlerinde Konya ilinde gerçekleştirilen bir etkinliğin adında Ahiliğin olması, Ahilik Kutlamalarının merkezinin Konya’ya taşındığı anlamına gelmez. Ancak buradaki tek yanlışlık Konya Büyükşehir Belediye Başkanı’nın “Ahiliğin merkezinin Konya” olduğu şeklindeki sözleridir.
Bu sözle birlikte etkinlikler de çarpıtıldı ve bir haftadır herkes bir açıklama yaparak yanlışı kendince düzeltmeye çalışıyor. Tıpkı girişte kullandığım “Bir deli kuyuya bir taş atmış, kırk akıllı çıkaramamış!” atasözünde olduğu gibi…
Kırşehir Milletvekilleri Mustafa Kendirli ve Metin İlhan’dan, CHP Genel Başkan Yardımcısı Yıldırım Kaya’ya, Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği Başkanı Bahamettin Öztürk ve diğer sivil toplum kuruluş başkanlarından, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’na kadar herkes kendince eleştirdiler.
Yanlış açıklamalar, yanlış değerlendirmeler hala sürüp gidiyor.
Sanki AK Parti iktidarı Kırşehir’de Belediye Başkanlığı seçimlerini kaybetmiş te, bunun üzerine Ahilik Haftası’nı Kırşehir’den alıp ta, geçen hafta Konya’da kutlamış gibi söz ve açıklamalarda bulunuyor.
Öyle ki birileri CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nu da yanlış bilgilendirmiş olmalı ki, Salı günkü Grup Toplantısında CHP lideri Kılıçdaroğlu, Ahilik Haftası’nın Konya’da kutlandığını ifade ediyor ve şu açıklamayı yapıyor:
“Her yıl Ahi Evran dolayısıyla Kırşehir’de Ahilik Haftası kutlanır. Fakat gelin görün ki Kırşehir Belediye Başkanlığını CHP aldı. Bunları bir telaş aldı. ‘Ahi Evran’ı nerede kutlayacağız?’ Kırşehir’de kutlasalar belediye başkanı CHP’li. ‘Ne yapalım? Konya’ya alalım.’ Konya’da kutladılar Ahi Evran’ı. Şimdi ben merak ediyorum. İstanbul’un fethini nerde kutlayacaklar?”
Kılıçdaroğlu’na böyle yanlış bir bilgiyi kim neden verdi bilmem ama bu tür tartışmalar Kırşehir’e ve Ahiliğe zarar verir.
Gönül isterdi ki Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay çıkar, Ahiliğin Merkezinin Kırşehir olduğunu itiraf eder, özür diler ve geri adım atardı. Böylece konu kapanır giderdi. Ama Altay böyle bir şey yapmayınca bu tartışmalar hala devam edip gidiyor.
Bir kere şunu Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay ve onun gibi düşünenler bilsinler ki Ahilik Kırşehir’indir.
Kardeşliğin, cömertliğin, yiğitliğin, fedakârlığın, doğruluğun, dürüstlüğün, kalitenin, üretimin, ahlâkın, sanatın, aklın ve bilimin esas alındığı Ahilik Teşkilatının kurucusu Ahi Evran-ı Veli’nin kabri Kırşehir’de ve kendi adı ile anılan bir camii de olduğunu bilmem birilerine bir daha göstermeye ve anlatmaya gerek var mıdır?
Ahiler, Anadolu’da birliğin, beraberliğin, kardeşliğin mayasını oluşturan Ahilerin, ve Ahilik sisteminin insanları ötekileştirmeden bir dayanışma ve kardeşlik modeli ortaya koyduğunu hiç kimse unutmamalıdır.
Kırşehir, Ahiliğin merkezidir ve bunu herkes böyle bilsin. NOKTA…
Kırşehir halkı demokrasi uğruna ilçe yapılmayı göze almış, bedeller ödemiş, bu yüzden demokrasi gazisi olmuş bir kentin adıdır. Bu sevdasından da asla vazgeçmez, vazgeçmeyecektir. Dolayısıyla Kırşehir Ahilikten de hiç ama hiç vazgeçmez!

***

Ahiliğin temel ilkeleri…

¬ Yalan söylememek.
¬ Herkese iyilik yapmak.
¬ Örf, âdet ve törelere uymak.
¬ Sır tutmak, açığa vurmamak.
¬ Hakka, hukuka, riayet etmek.
¬ İkram ve kerem sahibi olmak.
¬ Yaptığı iyiliği başa kakmamak.
¬ iyi huylu ve güzel ahlâklı olmak.
¬ Aza kanaat, çoğa da şükretmek.
¬ Kin, haset ve gıybetten kaçınmak.
¬ Kötü söz ve hakaretlerden sakınmak.
¬ Komşunun eza ve cahilliğine katlanmak.
¬ İyilerle dost olup, kötülerden uzak durmak.
¬ İşinde, hayatında doğru ve güvenilir olmak.
¬ Ahdinde, sözünde ve sevgisinde vefalı olmak.
¬ Hata ve kusurları daima kendi nefsinde aramak.
¬ Zenginlere, zenginliğinden dolayı itibardan kaçınmak.
¬ Alçak gönüllü olmak, büyüklük ve gururdan kaçınmak.
¬ Fakirlerle dostluktan, oturup kalkmaktan şeref duymak.
¬ Küçüklere sevgi, büyüklere karşı edepli ve saygılı olmak.
¬ insanların işlerini içten, gönülden ve güler yüzle yapmak.
¬ Şefkatli, merhametli, adaletli, faziletli, iffetli, dürüst olmak.
¬ Dost ve arkadaşlarına tatlı sözlü, samimi, güler yüzlü olmak.

***

Sevdiğim bir söz

“Öyle her önüne gelene güvenme. Bugün seni övüyorsa yarın söveceğini de bilmelisin.”YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. .