“Kırşehir Ahiliğin merkezi olduğunu bir kez daha gösterdi”

“Kırşehir Ahiliğin merkezi olduğunu bir kez daha gösterdi”

27.09.2017

Vali Necati Şentürk gazetemiz “Kırşehir Çiğdem”i ziyaretinde Ahilik Haftası’nı değerlendirdi

18-24 Eylül tarihlerinde Kırşehir ile birlikte 81 ilde düzenlenen “Ahilik Haftası” geride kalırken, Vali Necati Şentürk, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Başbakan Binali Yıldırım başta olmak üzere bakan, bürokrat ve sivil toplum kuruluşlarının verdiği desteğe teşekkür etti.
Ahiliğin merkezinin Kırşehir olduğunu kutlamalarla bir kez daha tüm dünyaya gösterdiklerini belirten Vali Şentürk, kutlamaların bu yıl da canlı ve etkin geçtiğini, ancak Kırşehir esnafının kutlamalara gereken katılım ve desteği göstermemesini de üzüntü ile karşıladığını söyledi.
Kırşehir’deki Ahilik kutlamalarına herkesin, ama en çok esnaf ve sanatkarın çıkması gerektiğini belirten Vali Şentürk, dün gazetemiz “Kırşehir Çiğdem”i ziyaretinde Başbakan Binali Yıldırım ve bakanların katılımı ile gerçekleştirilen etkinlikleri değerlendirdi.
Vali Necati Şentürk’ün dün gazetemiz “Kırşehir Çiğdem”i ziyaretinde, Kırşehir Garnizon Komutanı J Alb. Orhan Ekemen ve Emniyet Müdürü İsmail Hakkı Akyüz. Valilik Basın ve Halkla İlişkiler Müdürü Osman Demir, Belediye Basın Müdürü Halil Çalışır ile gazetemiz “Kırşehir Çiğdem” imtiyaz sahibi Murat Seyitgazioğlu ve genel yayın koordinatörü Salih Güner ve çalışanları ile Yeni Aşıkpaşa Gazetesi’nden Mehmet Emin Turpçu ve Hüsnü Arıöz ile Memleket Gazetesi sahibi Murat Sürmeli de hazır bulundu.
Gazetemiz “Kırşehir Çiğdem”in genel yayın koordinatörünün yönelttiği bir soru üzerine Ahilik Haftası kutlamalarını değerlendiren Vali Necati Şentürk, bu yıl ki kutlamalara Başbakan Binali Yıldırım’ın, Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ, Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkçi ve Sosyal Güvenlik Bakanı Julide Sarıeroğlu’nun katılmasından büyük mutluluk duyduklarını söyledi.
Başbakan Yıldırım’a Kırşehir’in sorunlarını anlattıklarını ve bunların çözümü noktasında destek istediklerini ve kendisinin de bunların çözümü için söz verdiğini belirten Vali Şentürk, şunları söyledi:
“Ahilik Haftası ve Esnaf Bayramı kutlamalarına katılarak Kırşehir’i ve bizleri onurlandıran Başbakanımız Sayın Binali Yıldırım ve bakanlarımıza Kırşehir halkı adına teşekkürlerimizi sunuyorum. Biz Başbakanımıza Kırşehirimizin yıllardır çözüm bekleyen çevre yolu, demiryolu, Nevşehir Havaalanı yolu gibi önemli sorunlarımızı dile getirerek çözümü için destek istedik. O da Cacabey Meydanı’nda bu sorunlarımızın çözümü için söz verdi. İnşallah bu sorunlarımız çözümlenecektir. Çevre Yolu’nun 150 milyon liralık büyük bir yatırımı gerektiriyor. Bu bile Kırşehir’e olan önemin bir göstergesidir. Başbakanımızı, bakanlarımızı, TOBB, TESK, TESKOM genel başkanlarımızı en iyi şekilde ağırladığımızı ve sorunlarımızı dile getirdiğimizi düşünüyoruz. Başbakanımız, Bakanlarımız ve sivil toplum kuruluşu genel başkanlarımız Kırşehir’den ayrılırken memnuniyetlerini ifade etmişlerdir. Bu da bizim ve tüm Kırşehirli hemşehrilerimiz için büyük onurdur. Kırşehir’de onlara misafirperverliğimizi, Ahiliğin ilkeleriyle bağrımıza bastığımızı gösterdiysek ne mutlu bizlere.”
Vali Şentürk, Ahilik Haftası kutlamalarında Kırşehir esnafının gerekli katılımı göstermemesine üzüntü duyduğunu da belirterek, şöyle devam etti:
“Kırşehir’de Ahilik kutlamalarına her yıl olduğu gibi Kırşehir’in Ahi esnafı gereken katılımı ve ilgiyi göstermemiştir. Yok efendim Cumartesi günkü etkinlikler için Kırşehir’e gelen Başbakan ve Bakanlarımız için güvenlik önlemleri çok sıkı olmuş ta onun için gelememişler. Yok öyle bir şey. Hadi Cumartesi günü katılamadınız, diğer günler neredeydiniz? Yok esnafımız ekonomik sıkıntı içinde oldukları için işyerlerini bırakıp gelmemişler. Buna katılmıyorum. Yılda bir gün 3-5 saat dükkânınızı kapatıp etkinliklerde bulunup, sorunlarınızı gündeme getirerek çözüm yolu arasaydınız daha iyi olmaz mıydı diye düşünüyorum. Hem kutlamalara katılmayacaksınız, hem de katılım olmadı diye eleştireceksiniz. Ayrıca gündüz ki etkinliklere ilgi olmazken, akşamları düzenlenen konserlere olan ilgiyi nasıl değerlendireceksiniz. Elbette etkenlikleri eleştirebilir, katılmayabilirsiniz. Ama önce siz bu kutlamalara ev sahibi olarak sahip çıkıp ve destek vermelisiniz. Umarım Kırşehir esnafı kendi bayramlarına bundan sonraki yıllarda katılıp, destek verirler. Ama her şeye rağmen kutlamalarımız güzel ve canlı geçti. İnşallah gelecek yıllar daha canlı ve etkin kutlanması için her türlü çalışmayı yapacağız. Tabi bunu yaparken de Kırşehir esnafının kendi bayramlarına sahip çıkmasını isteyeceğiz. Kırşehir’de Ahiliğin başkenti olarak gerçekleştirdiğimiz ve Başbakanımız Binali Yıldırım’ın teşrifiyle gerçekleştirdiğimiz kutlamalarını düzenleyen Gümrük ve Ticaret Bakanlığına, Esnaf Genel Müdürlüğüne, emeği geçen bütün kardeşlerimize Kırşehirliler adına teşekkürlerimi sunuyorum.” (HABER: SALİH GÜNER)YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. .