Kırşehir Adliyesi Ön Büro ve Danışma Masası personelleri Adana’da seminer verdi

Kırşehir Adliyesi Ön Büro ve Danışma Masası personelleri Adana’da seminer verdi

21.03.2015

Kırşehir Adliyesi personeli, Adana’da yeni kurulan “Ön Büro ve Danışma Masası” çalışanlarına uygulamalı eğitim verdi. Adana Adliyesi’nde, vatandaşların taleplerinin tek bir bölümden gerçekleştirilmesi ve yapmaları gereken işlemler ile yönlendirilmeleri yer konusunda hızlı bir şekilde danışma hizmeti almaları amacıyla faaliyete geçirilen ‘Ön Büro ve Danışma Masası’ birimleri kapsamında, hakim, savcı, avukat ve personelin katıldığı 2 gün […]

Kırşehir Adliyesi personeli, Adana’da yeni kurulan “Ön Büro ve Danışma Masası” çalışanlarına uygulamalı eğitim verdi.

Adana Adliyesi’nde, vatandaşların taleplerinin tek bir bölümden gerçekleştirilmesi ve yapmaları gereken işlemler ile yönlendirilmeleri yer konusunda hızlı bir şekilde danışma hizmeti almaları amacıyla faaliyete geçirilen ‘Ön Büro ve Danışma Masası’ birimleri kapsamında, hakim, savcı, avukat ve personelin katıldığı 2 gün süren çalıştay düzenlendi.
Adalet Bakanlığı tarafından ‘Mahkeme Yönetim Sisteminin Güçlendirilmesi Projesi’ kapsamında pilot adliyelerden biri olan Adana Adliyesi ana bina giriş katında kurulan ‘Ön Büro ve Danışma Masası’ ile ilgili, 2012’den bu yana Kırşehir Adliyesi’ndeki bu birimlerde görev yapan müdür ve zabıt katiplerinin sunum ve çalışmalar hakkında bilgi vermeleri amacıyla düzenlenen çalıştaya Adana Cumhuriyet Başsavcısı Ali Yeldan, Adli Yargı Adalet Komisyonu Başkanı Mehmet Kaya, Başsavcı Vekilleri, hakimler, savcılar, avukatlar ile bu bürolarda görev yapacak olan personel katıldı.
Açılışta konuşan Cumhuriyet Başsavcısı Ali Yeldan, yargının sorunlarının çözüm yolları ile ilgili ortaya konulan projelerden biri olan ‘Mahkeme Yönetim Sistemi Güçlendirilmesi Projesi’nin 2007 yılında başladığını, ilk başta 5 pilot adliyede bu birimlerin kurulduğunu söyledi. Adalet Bakanlığı tarafından, ‘Ön Büro ve Danışma Masası’ projesinin 2012 yılında 21 pilot adliyeye, 2014 yılında ise aralarında Adana Adliyesi’nin de bulunduğu 20 adliyeye daha yaygınlaştırılmasına karar verildiğini kaydeden Ali Yeldan, “Bu proje kapsamında adliyemizin fiziki imkanları doğrultusunda ön bürolar ve danışma masaları ile ilgili düzenlemeler yapıldı. Şu anda hizmete hazır halde. Adalet komisyonumuz tarafından personelimiz görevlendirildi. Vatandaşlarımıza, paydaşlarımıza hizmet kolaylığı sağlayacak şekilde adli işlemleri nasıl yapabileceğimiz, onlarla ilgili mekan kolaylığını nasıl sağlayabileceğimiz konusunda çalışmalar yapıyoruz” dedi.
Bu birimlerin, tam anlamıyla faaliyete geçtiğinde hem çalışma hem hizmet kalitesi açısından Adana Adliyesi’ne çok şey katacağına inandığını belirten Ali Yeldan, sözlerini şöyle sürdürdü:
“Vatandaşlarımızın işinin önemli bir kısmını bu birimlerde yaparak, kapı kapı dolaşmalarının önüne geçeceğiz. Üst katlarda, kalemlerimizde, hakimlerimiz ve savcılarımızın gereksiz ve önemli olmayan konularla zaman harcamama noktasında fayda sağlayacaktır. Hizmet kalitesini ve vatandaşımızın itibarını arttırmak, daha rahat ve kolay hizmet almaları noktasında önemli bir proje olduğunu düşünüyorum. Bu manada birimden sorumlu Başsavcı Vekilimiz Musa Ünel’e, çalıştayımıza katkı veren Kırşehir Adliyesi personelimize ve büro çalışanlarımıza teşekkür ediyorum.”
Konuşmanın ardından Kırşehir Adliye Müdürü Halil Şimdek, projenin adliyede işleyişi hakkında, Kırşehir Adliyesi Ön Büro ve Danışma Masası personelleri Kadir Çağlar, Ersin Yalçın ve Mustafa Sarı da hukuk, ceza, savcılık ön büroları ve danışma masaları hakkında sunum yapıp, bu büroların işleyişiyle ilgili bilgilerini aktardı. Sunumların ardından soru cevap şeklinde devam eden çalıştay kapsamında, Kırşehir Adliyesi personeli, yeni kurulan ‘Ön Büro ve Danışma Masası’ çalışanlarına uygulamalı eğitim verdi.YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. .