KIRŞEHİR 55 GENÇ BİLİM İNSANINI AĞIRLADI

KIRŞEHİR 55 GENÇ BİLİM İNSANINI AĞIRLADI

23.04.2015

AKM tarafından düzenlenen Kültür Gezisi’nde genç bilim insanları, Kırşehir başta olmak üzere Ankara, Nevşehir, Kayseri, Aksaray, Konya, Isparta, Antalya ve Alanya’daki tarihi eserleri yerinde inceleme fırsatı buluyor…

BAŞBAKANLIK Atatürk Kültür, Dil ve Tarih Yüksek Kurumu’na bağlı Atatürk Kültür Merkezi (AKM) Başkanlığı tarafından düzenlenen Kültür Gezisi’nin bu sene ki ilk durağı Kırşehir oldu.

Geçtiğimiz yıl Bitlis Ahlat Adilcevaz bölgesindeki Selçuklu mezar ve kümbetlerine gerçekleştirilen kültür gezisi, bu yıl da Kırşehir başta olmak üzere Ankara, Nevşehir, Kayseri, Aksaray, Konya, Isparta, Antalya ve Alanya’da gerçekleştirilecek.
İlk durağı Kırşehir olan kültür gezisi, ‘Anadolu’da tarihi İpek Yolu güzergahındaki Selçuklu Beylikleri ve Osmanlı Dönemi han ve kervansaraylar’ temasıyla gerçekleştiriliyor.
30 üniversiteden 55 genç bilim insanının katılımıyla Atatürk Kültür Merkezi Başkan Yardımcısı Şaban Abak başkanlığında gerçekleştirilen gezide, Kırşehir’deki Selçuklu mimarisi eserleri olan Cacabey Medresesi, Kesikköprü incelendi.
Sanat tarihçileri, uzman ve uzman yardımcılarından oluşan ekip, Atatürk Kültür, Dil ve Tarih Yüksek Kurumu, Atatürk Kültür Merkezi Başkanlığı tarafından düzenlenen kültür gezisinin ilk durağı olan Kırşehir’deki Selçuklu dönemi eserlerini ziyaret ettiler.

KÜLTÜR MÜD..avi_snapshot_00.18_[2015.04.23_10.43.22] copy
Kırşehir’de bulunmaktan mutluluk duyduklarını belirten Atatürk Kültür Merkezi Başkan Yardımcısı Şaban Abak, kültür gezisinin düzenlenme amacına ilişkin yaptığı açıklamada, şunları söyledi:
“Başbakanlık Atatürk Kültür, Dil ve Tarih Yüksek Kurumu’na bağlı olarak çalışan Atatürk Kültür Merkezi Başkanlığımız, kanundaki görevinin gereği olarak bir kültür gezisi düzenledi. Bu sene ki kültür gezimizin teması, ‘Anadolu’da tarihi İpek Yolu güzergahındaki Selçuklu Beylikleri ve Osmanlı Dönemi han ve kervansaraylarını’ kapsıyor. Yurdumuzun çeşitli şehirlerinden 30 farklı üniversiteden 55 genç bilim insanı, sanat tarihi çalışan, Türk arkeolojisi, Osmanlı arkeolojisi, Selçuklu mimarisi, kervan yolları, ticaret yolları, iktisat tarihi, süsleme gibi konularda çalışan, doktora yapan, yüksek lisans yapan genç bilim insanlarının üzerinde çalışmış oldukları eserleri yerinde görmelerini, incelemelerine imkan sunmak maksadıyla düzenlediğimiz bir gezi.
“Kurumumuzun bir görevi de Türk kültürünün ana kaynaklarını, kültür varlıklarını, kültür mirasını yerinde tespit etmek, bilimsel yöntemlerle tespitini sağlamak, dolayısıyla onların korunmasını, yaşatılmasını ve geleceğe taşınmasını sağlamak ve bu amaçla çalışmalar yapmak, yapılan çalışmalara destek olmaktır.
“Geçen yıl Bitlis Ahlat Adilcevaz bölgesindeki Selçuklu mezarlarını ve kümbetlerini ziyaret etmiştik. Yurdumuzun 40 farklı üniversitesinden 55 bilim adamıyla. Orada da bilindiği gibi özellikle Ahlat’ta her biri anıtsal değerde, Anadolu’nun Orhun abideleri diyebileceğimiz 8 bin tane anıtsal mezar taşı var. Erzurum’da, Sivas’ta, Kayseri’de, Niğde’de örneklerini gördüğümüz Selçuklu kümbetlerinden, Kırşehir’de de örneklerini gördüğümüz kümbetlerden Bitlis Ahlat, Adilcevaz, Tatvan, Güroymak bölgesinde 168 tane var. Bu sene de geziyi Ankara, Kırşehir, Nevşehir, Kayseri, Aksaray, Konya, Isparta, Antalya ve Alanya’da sona ermek üzere 5 gün boyunca han ve kervansaray güzergahı gezisi olarak düzenledik. Kırşehir’de bulunmaktan mutluyuz. Ahi Evran’ın şehrinde bulunmaktan mutluyuz. Saygıdeğer İl Kültür ve Turizm Müdürümüz Yıldız Hanım’ın ev sahipliğine ve misafirperverliğine teşekkür ediyoruz.”
Kırşehir’in ilk durak olduğu kültür gezisi daha sonra Hacıbektaş Veli Türbesi ve Gülşehir’deki tarihi ve kültürel mekanlarının yerinde incelenmesiyle devam etti.
Genç bilim insanlarından oluşan heyet, Gülşehir’de 1777 yılında yapılan tarihi Karavezir Seyid Mehmet Paşa Medresesi ve Kurşunlu Camisi’nde incelemelerde bulunarak, fotoğraf çekti.YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. .