Kırşehir, 30. Ahilik Haftası’na hazırlanıyor

Kırşehir, 30. Ahilik Haftası’na hazırlanıyor

09.09.2017

Ahiliğin başkenti Kırşehir’de 18 Eylül’de fener alayıyla başlayacak Ahilik Haftası kutlamalarına 81 ilin oda başkanları, 13 federasyon ve kooperatifin temsilcileri katılacak

Ahiliğin başkenti Kırşehir’de bu yıl 30’uncusu gerçekleştirilecek Ahilik Haftası kutlamalarının fener alayı ile başlayacağı bildirildi.
Dünya sigortacılığına ve sendikacılığına temel teşkil eden, esnaf ve sanatkarların piri, büyük mutasavvıf, Türkmen lideri Ahi Evran’ın düşünce ve öğretilerini yaygınlaştırmak amacıyla, “Elini, dilini, belini bağlı; kapını, gönlünü, sofranı açık tut” prensibi temel alınarak 53 yıldır bayram, 30 yıldan bu yana da hafta niteliğinde Ahilik Haftası ve Esnaf Bayramı olarak kutlanan Ahilik Haftası etkinlikleri çerçevesinde panel, çeşitli gösteriler, konserler ve konferanslar gerçekleştirilecek.
2014, 2015 ve 2016 yıllarında Mayıs ayında kutlanan ve tekrar Eylül ayında kutlanmaya devam edecek olan Ahilik Kültürü Haftası ve Esnaf Bayramı’nın resmi tören programı netleşti.
Kırşehir Ticaret İl Müdürü Mahmut Dalgalı, yönetmelikte yapılan değişiklikle bu yıl 18-24 Eylül arasında düzenlenecek Ahilik Haftası kutlamalarının Kırşehir’de planlandığını söyledi.
Bayram havasında geçecek kutlamalara esnaf ve sanatkarların yoğun ilgi göstereceğini umduğunu vurgulayan Dalgalı, kutlamaların 18 Eylül’de fener alayı ile başlayacağını dile getirdi.
Bir hafta sürecek etkinliklerde esnafın kendini ifade etme imkanı bulacağını aktaran Dalgalı, şöyle devam etti:
“Bu yıl ilk defa fener alayı düzenleyeceğiz. Bayraklarımızla sloganlarımızla askerlik şubesi önünden Neşet Ertaş Kültür Merkezi’ne kadar yürüyeceğiz. Kortej yürüyüşünde esnafımız kendilerini ifade etme imkanı bulacak. Bürokrasiden daha çok esnaflarımızın katılım sağladığı bir etkinlik yapmayı hedefliyoruz. Önde mehter takımı, arkasında Türk bayrağımız, onun arkasında da Ahilik sancağı olacak şekilde yürüyeceğiz. Bu bir esnaf bayramıdır. Ona göre hareket edeceğiz. Yürüyüşün ardından Neşet Ertaş Kültür Merkezi’nde açılış programı olacak. Düzenlenecek konferansla süreç başlayacak. Hafta boyunca kültürel, sportif ve halkımızı kapsayacak eğlence programları planladık. Müzikal etkinlikler ve konserler Cacabey Meydanı’nda gerçekleştirilecek. Kırşehir Ustalar Müzik Topluluğu da burada konser verecek. Yerel ve ulusal sanatçılarımız da sahne alacak. Kırşehir’de yılın Ahisi, kalfası ve çırağına ödülleri verilecek.”
Kırşehir Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Bahamettin Öztürk de Türkiye’nin 80 ilinde bir gün kutlanacak Ahilik Haftası’nın Kırşehir’de bir hafta devam edeceğini dile getirdi.
Öztürk, “81 il ve 13 federasyondan, kooperatiften misafirlerimiz gelecek. Ahiliği iyi tanıtmamız lazım. Ahiliğin merkezinin Kırşehir olduğu artık kabul edilmiş durumda. 81 ilimiz de Ahiliğin merkezinin Kırşehir olduğunu kabul etti. Birlik ve beraberlik içerisinde esnaf bayramımız olan Ahilik Haftası Kutlamalarını gerçekleştireceğiz. İşyerlerimizi, evlerimizi Türk bayraklarımızla süslememiz lazım” diye konuştu.
KIRŞEHİR (AA)YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. .