Kırşehir 3. Kitap Fuarı açıldı

Kırşehir 3. Kitap Fuarı açıldı

18.09.2018

Vali İbrahim Akın, 31. Ahilik Haftası kutlamaları kapsamında düzenlenen Kitap Fuarı açılışına katıldı. Cacabey Meydanında gerçekleştirilen Kitap Fuarı açılış törenine Vali İbrahim Akın’ın yanı sıra Milletvekili Mustafa Kendirli, Belediye Başkanı Yaşar Bahçeci, Vali Yardımcıları, daire müdürleri, yazarlar, öğrenciler ve vatandaşlar katıldı. Programda bir konuşma yapan Vali İbrahim Akın, Kırşehir’in yetiştirdiği önemli ilim ve tasavvuf erleriyle […]

Vali İbrahim Akın, 31. Ahilik Haftası kutlamaları kapsamında düzenlenen Kitap Fuarı açılışına katıldı.
Cacabey Meydanında gerçekleştirilen Kitap Fuarı açılış törenine Vali İbrahim Akın’ın yanı sıra Milletvekili Mustafa Kendirli, Belediye Başkanı Yaşar Bahçeci, Vali Yardımcıları, daire müdürleri, yazarlar, öğrenciler ve vatandaşlar katıldı.
Programda bir konuşma yapan Vali İbrahim Akın, Kırşehir’in yetiştirdiği önemli ilim ve tasavvuf erleriyle ve ortaya çıkardıkları eserlerle Türk milletinin geçmişine ve geleceğine tarih ve kültür anlamında son derece önemli katkılar verdiğini söyledi.
İnsanlarımızı, gençlerimizi ve öğrencilerimizi kitapla buluşturacak olan Kitap Fuarının, Ahilik Haftasının en önemli etkinliklerinden biri olduğunu belirten Vali İbrahim Akın, “Kırşehir’in yetiştirdiği, bağrında barındırdığı önemli şahsiyetlerden biri de Ahilik teşkilatının kurucusu Ahi Evran-ı Veli’dir. Ahilik teşkilatının ahlak, dürüstlük, birlik, beraberlik, kardeşlik, paylaşma gibi önemli değerleri barındıran ve bu değerlerin gelecek nesillere aktarılması ve yaşantımıza uygulanması adına düzenlenen 31. Ahilik Haftası kutlamaları yapıyoruz. Bu etkinlikler içerisinde birçok faaliyet söz konusuyken, bunların en önemlisi bugün açılışını gerçekleştireceğimiz Kitap Fuarıdır. Hepimizin bildiği gibi, okuma noktasında beklenen seviyede değiliz. Çocuklarımızın kültürel açıdan gelişmeleri için okuma alışkanlığımızı artırmalıyız. Bizler de milletimizin okuma alışkanlığını kazanmalarına katkıda bulunmak için kitap fuarı düzenliyoruz. Kitap Fuarının açılışında emeği geçen herkese teşekkür ediyorum. Ayrıca, fuar için ilimize gelen yazarlarımızı, şairlerimizi kültür ve tarih insanlarını barındırmış bir şehir olan Kırşehir’de ağırlamaktan da memnuniyet duyduğumuzu ifade etmek istiyorum. Açılışını gerçekleştirdiğimiz Kitap Fuarının hayırlı olmasını temenni ediyor, bütün Kırşehirlileri kitap okumaya davet ediyorum.” şeklinde konuştu.
Kırşehir’de üçüncü kez kitap fuarının açılmasından dolayı mutlu olduğunu dile getiren Belediye Başkanı Bahçeci, Kırşehirlileri kitap fuarına ve söyleşi alanına davet etti.
Başkan Bahçeci, “31. Ahilik Haftası’nı kutluyoruz. Ahilik bana göre hem şehrimizin önemli değeri, hem de Türkiye’nin doğru kalkınması için, gelişmesi için son derece önemli temel felsefelerden bir tanesi. Yüzyıllar önce Osmanlını kuruluş felsefesinde önemli bir temel taş olarak yerini almış ve yine Osmanlının büyümesi ve gelişmesi için önemli bir rol üstlenmiş, ahilik teşkilatı maalesef Osmanlının zayıflaması ile birlikte zayıflamış , yıkılması ile birlikte maalesef kapanmış son bulmuş. O tarihin tozlu sayfalarından, Ahiliği tekrar canlandığı günümüzle bunu da bağdaştırıp tekrar Türk devletinin , Türk coğrafyasının yükselen bir değeri olarak bu coğrafyada kalkınmanın, üretmenin, gelişmenin temel felsefesi olarak üstleneceğine inanıyoruz” dedi.
Ahilik Haftası’nın en güzel etkinliğinin Kitap Fuarı olduğunu belirten Başkan Bahçeci, “Geçen sene Ticaret Bakanlığı yaptırdığı bir anketinde Ahilik Haftasında neleri beğeniyorsunuz diye. Birinci sırada Kitap Fuarı çıktı. Bu da bizi son derece mutlu ediyor. Gençlerimizi ve insanlarımızın ne kadar okumaya önem verdiğinin en önemli göstergesi. Kırşehir zaten eğitimde başarısını her sınavda ispatlamış istikrarlı bir şekilde sürekli her sınavda ilk üçte olan bir şehrimiz, ben bunu da tarihi zenginliğine borçludur diye düşünüyorum. İlk yazılı Türkçe eseri yazan Aşıkpaşa Kırşehir’de, Ahi Evran Kırşehir’de, Gökbilimleri Medresesini kuran Cacabey Kırşehir’de. Ecdadımız 1200 yıl önce uzayı araştırmak için üniversite kurmuş. Bunun bile bu teknoloji ile hale gerisindeyiz. Kırşehir tarihi, zenginliği, kökleri olan bir şehir. Eğitimdeki başarısını da ağırlıklı olarak bu tarihi birikimine bağlıyorum. Kitap Fuarında yapacağımız etkinlikler son derece önemli ve kıymetli. Kitap Fuarı etkinliklerine destek veren herkese teşekkür etmek istiyorum” diye konuştu.
Başkan Bahçeci, şöyle devam etti:
“50 yakın standa 75’e yakın yayınevinin çok değerli yazarlarının burada eserleri olacak. Elli yakın hocamızda hazırladığımız çadırda buluşacaklar, gerçekten son derece bir faaliyet emeği geçen herkese teşekkür ediyorum. Okumak son derece önemli. Eğitimli nesillere ihtiyacımız var. Çocuklarımıza sevmeyi, okumayı ve saygıyı öğretmemiz lazım. Bunları öğretmeden sonra hiçbir şeyi başarmamız mümkün değil. Bugün ülkemizin yaşadığı sorunlara baktığımda hep insan sorunu ve kalite sorununu görüyoruz. Sevgi sorununu görüyoruz. Mutlaka nesillerimizi çocuklarımızı buna göre yetiştirmemiz, buna göre eğitmemiz lazım bunda da kitapların yeri son derece önemli. Tüm Kırşehirlileri Kitap Fuarımıza davet ediyorum.”
Yazar Rasim Özdenören’nin yaptığı konuşma ile devam eden Kitap Fuarı açılış programı, açılış kurdelesinin kesilmesinin ardından Vali İbrahim Akın, Milletvekili Mustafa Kendirli, Belediye Başkanı Yaşar Bahçeci ve beraberindeki heyet tarafından kitap stantlarının gezilmesi ile sona erdi. (HABER MERKEZİ)YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. .