KIRGARAT-C’den ölümle tehdit edilen gazeteciye destek

KIRGARAT-C’den ölümle tehdit edilen gazeteciye destek

19.02.2019

Nevşehir’in Göreme ilçesinde “Kaçak Yapı” haberini ortaya çıkartan İHA Nevşehir Muhabiri Coşkun Sağlamdin’in ölümle tehdit edilmesine Kırşehir Gazeteciler Televizyoncular ve Radyocular Cemiyeti’nden (KIRGARAT-C) tepki geldi. Görevini yapmaya çalışan muhabirin ne ile tehdit edilirse edilsin yanında olduğunu açıklayan Kırşehir Gazeteciler Televizyoncular ve Radyocular Cemiyeti, “ Gazeteciler kamuoyunu aydınlatmakla görevlidir. Göreme Belediye Başkanı Cingil ve 15 inşaatın […]

Nevşehir’in Göreme ilçesinde “Kaçak Yapı” haberini ortaya çıkartan İHA Nevşehir Muhabiri Coşkun Sağlamdin’in ölümle tehdit edilmesine Kırşehir Gazeteciler Televizyoncular ve Radyocular Cemiyeti’nden (KIRGARAT-C) tepki geldi.
Görevini yapmaya çalışan muhabirin ne ile tehdit edilirse edilsin yanında olduğunu açıklayan Kırşehir Gazeteciler Televizyoncular ve Radyocular Cemiyeti, “ Gazeteciler kamuoyunu aydınlatmakla görevlidir. Göreme Belediye Başkanı Cingil ve 15 inşaatın sahibi, iş makineleri yıkıma başlayıp rant çarkları kırılınca İHA Muhabiri Coşkun Sağlamdin’i ölümle tehdit etmeye başladı. Bunu kabul edemiyor ve gazeteci arkadaşımızın yanındayız” diyerek gazeteci Coşkun Sağlamdin’e sahip çıktı.
UNESCO Dünya Mirası Listesi’ne 1985 yılında giren Göreme Millî Parkı içindeki kaçak inşaatları bütün dünya İHA Muhabiri Coşkun Sağlamdin’in haberinden öğrendi. Göreme Belediye Başkanı Nuri Cingil, “İnşaatlar ruhsatlı, fotoğraflar da gerçeği yansıtmıyor” diyerek kendini savunurken, son noktayı Cumhurbaşkanı Erdoğan Bursa mitinginde koydu:
“Şu hale bak. Sen ne denli böyle kalkıp da Peribacaları’nın oraya beton yığınlarını sokarsın? Kültür ve Turizm Bakanımı aradım, anında hemen müdahalesi yapıldı. Vali Bey ile de görüştüm ve ertesi gün yıkım başladı. Dedim ki ‘buralarda ne kadar kaçak yapı varsa Peribacaları’nın olduğu bölgede, bunların hepsini yıkacaksınız’. Seçimden sonra da ben oradayım.”
Bu talimatla iş makineleri her biri rant ucubesi olan inşaatları peş peşe ortadan kaldırmak için devreye girdi. Bunun üzerine öfkelenen Başkan Cingil ve diğer rantçılar, suçladıkları İHA Muhabiri Coşkun Sağlamdin’i ölümle tehdit etmeye başladı. Canlı Yayında konuşan Sağlamdin şunları anlattı:
“Başkan Cingil, inşaat sahiplerini de örgütleyerek beni hedef tahtası yaptı. Yıkımların sebebi olarak beni gösterdi. Güvendiğim insanlar beni arayıp, ‘Sakın Göreme’ye gelme. Başkan her yerde seni arıyor’ diyor. Kalabalıkların içinden çıkamıyorum tek başıma dolaşamıyorum. Gönül isterdi ki yaptığım haberi sonuna kadar takip edeyim. Yıkımları da haberleştireyim. Ancak şu anda tehditler yüzünden bunu yapamıyorum.”
CANLI YAYINDA KENDİSİNE YAPILAN TEHDİDİ ANLATTI
İHA Muhabiri Coşkun Sağlamdin, TGRT Haber canlı yayınında hayatının nasıl kâbusa çevrildiğini ve aldığı ölüm tehditlerini anlattı.
Sağlamdin, canlı yayını olay yeri Göreme’den yapmak istediğini ancak tehditler sebebiyle Ürgüp’te kamera karşısına geçebildiğini söyledi.
TGC: GAZETECİLERİN ÖLÜMLE TEHDİT EDİLMESİ KABUL EDİLEMEZ
Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Yönetim Kurulu Peribacaları’na yapılan kaçak inşaatları haberleştiren İhlas Haber Ajansı (İHA) Nevşehir Muhabiri Coşkun Sağlamdin’in ölümle tehdit edilmesini kınayan bir açıklama yaptı. TGC’nin gazeteciyi tehdit edenler hakkında hukuki işlem başlatılmasını istediği açıklamada şu görüşler yer aldı:
“Türkiye’nin içinden geçmekte olduğu zor dönemde gazetecilerin mesleklerini yapmaları değişik şekillerde engellenmektedir. Bunun son örneği ise Nevşehir Göreme’de yaşanmıştır. UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer alan Göreme Millî Parkı içindeki kaçak inşaatlar İhlas Haber Ajansı Muhabiri Coşkun Sağlamdin tarafından haberleştirilmiş, haberin ardından kaçak inşaatların yıkımına başlanmıştır.
“Meslektaşımız Coşkun Sağlamdin kaçak inşaatların yıkıma başlanmasının ardından Göreme Belediye Başkanı Nuri Cingil ve inşaat sahipleri tarafından ölümle tehdit edildiğini açıklamıştır. Durum vahimdir. Kamuoyunu etkileyen her olayın ardından gazetecilere yönelik yapılan sözlü ve fiziksel saldırılar halkın haber alma ve gerçekleri öğrenme hakkına yönelik bir saldırıdır. Meslektaşımıza yönelik saldırının faillerinin en kısa sürede bulunmasını ve cezalandırılmasını istiyoruz.” (HABER MERKEZİ)YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. .