Kim kimin adamı?

Kim kimin adamı?

24.03.2015

Elif Şen ÖZ Üreten. Gerçeği bilen ve gerçek sürüm yapan hiç kimse yok. Memleket ne hale geldi. Kendilerine öz güveni olmayanların önce onun bunun adamı, ardından onun bunun oyuncağı olurlar. Ne liyakat kalır. Ne de adamlık. Kullanılırsınız. Adamı tepe, tepe kullanırlar. Hiç kimse bir diğerini badem bıyıklarından. Karakaşından, kara gözünden ibaret olduğu için değil, işine […]

Elif Şen ÖZ

Üreten. Gerçeği bilen ve gerçek sürüm yapan hiç kimse yok. Memleket ne hale geldi. Kendilerine öz güveni olmayanların önce onun bunun adamı, ardından onun bunun oyuncağı olurlar. Ne liyakat kalır. Ne de adamlık. Kullanılırsınız. Adamı tepe, tepe kullanırlar. Hiç kimse bir diğerini badem bıyıklarından. Karakaşından, kara gözünden ibaret olduğu için değil, işine geldiği için. Müsait olduğu için sever.

Ahi Evran Üniversitesi rektör adaylarında aday patlaması var. Bu kadar bolluğun altında Rektör Sebatı Kudret Saylam’ın ipinin çekildiği anlamı çıkar mı? Vallahi olabilir. Diğer yanda bu çöküşten nemalanmak isteyen farklı anlayışın temsilcileri.
Kudret Saylam eline geçirdiği fırsatı değerlendiremedi. Sapla samanı karıştırdı. Üniversite personelinin bir kısmını ötekileştirirken, bir kısmını yok saydı. Yandaş kollaması. Eş-dost kayırması. Usulsüzlük olduğu iddia edilen atama ve görevlendirmeler. Kaldığı süreç içinde hiç gitmeyecek gibiydi. İşte süre doldu.
‘Arkam var deyu dayanma!
Sırt üstü insanı yere vuran vardır.’ Fuzuli…
Tadı damağında kaldı ama bu iş bitti hoca. Hafiften bavullarını hazırla. Yeni evine taşınma hazırlığı içine gir. Samsun’un yolunu tut. Tünelin sonu gözüktü…
Bana bir liste geldi. Rektör adaylarının kimler, cemaatler, tarikatlar ve hangi siyasetçiler tarafından desteklendiğine dair. Doğrudur. Eğridir bilemem. Sırası geldiğinde siyasetçilerin ismini de paylaşacağım. Ancak bu yazıda enteresan birde araştırma var. Bu adaylar bu üniversitede kendilerine kaç destekçi buldular? Açıktan kim kimi destekliyorsa dillendiriyor muş!
O isimler ve tahmini destekleyici sayısı.
Prof. Dr. Vatan Karakaya Yıldız Teknik Üniversitesinden. Rüştü Yeşil grubundan olduğu söylenen hocayı 30 kişilik destekleyici gurubun yanı sıra arkasın da aktif bir siyasetçi var.
Diğer aday: Prof. Dr. Şahmurat Arık Dinsel akıma dâhil bir grubun üyesi olduğu iddia ediliyor. Bahsedilen akımın temsilcileri olan 8–10 kişilik bir grup destekliyor.
Prof. Dr. Abdulvahap Yiğit 6–7 kişilik bir grup desteği var. Aktif bir siyasetçi destekliyor.
Prof. Dr. Halil İbrahim Yalın 8–10 kişilik bir grubun desteğini alıyor. Herhangi bir siyasetçi ile bağlantısı belirlenmemiş.
Prof. Dr. Niyazi Kahveci Adıyaman Üniversitesi Rektör Yardımcılığı görevini yaparken Ahi Evran Üniversitesi cazibesine dayanamayarak gelen bir başka isim. Bu hocayı da 8–10 kişilik bir grup destekliyor. Bu hoca için ANAP dönemimde trafik kazasında ölen Bakan Adnan Kahvecinin çok yakını olduğu söyleniyor. Bu adayı çok daha güçlü gösteren referans ise AKP Genel Başkan Yardımcısının varlığı… Şimdilik en güçlü adaylardan birisi Kahveci. 1 oy dahi alsa onun için yeterli, zira referans açıkça ortada.
Son aday Prof. Dr. Sebati Kudret Saylam. Destekçileri kadrolaştırdığı ve transfer ettiği grup. Bunun içindir ki, işin çok zor hoca. Dediğim gibi iyisi mi, sen bavulları yavaş, yavaş toplamaya başla; zira saltanat bitti. Sıra diğerlerinde.
Benim adaylarla yönelik bir yorumum yok. Benim gibi düşünen kişilerin önceliğinin içinde Tıp Fakültesi var. Gelişmiş bir üniversite varlığı var. Alanların kişisel çıkarların ötesine taşınarak kamu yararı gözetilerek kullanılması var. Bu üniversitenin bu şehre fiziki ve bilimsel katkıları olsun. Araştırmalarıyla bilim dünyasına akademik damga vuracak yapıya ulaşması var. Şehrime hizmet üretmesi. Katma değer katması var. Bu üniversitenin bu şehrin kanalizasyon ağına bağlanmış bir birimi olmaktan çıkartılması var.
Boztepe’de AEÜ bağlı kaymakamlık binası içine tıkıştırılmış “Bitki Aromaları” ile ilgili bir bölüm var. Öğrenci sayısı 12 belki de daha az. Birinci sınıfında sadece iki öğrenci var. Müdürü yok. Öğretim elemanları yok. Bu okulda görevli personel belki de ikinci, hat da üçüncü vekâleten yürüttükleri görevleri vardır. Belki de o işlerinin başındadırlar. Nasılsa her gidiş gelişte de harcırah var. Gördüğüm iki kız öğrenci sabahtan akşama kadar kantinde lak, lak ediyor.
Bu MYO’dan belli ki hiçbir şey yetişmiyor. Bari kaymakamlık bahçesinde kabak yetiştirseniz bir işe yarar.
Sadece reklam amaçlı olan bu okula yönelik hiçbir çalışması olmayan Rektörlük ağzını açınca fiziki yetersizlikten söz ediyor. Bu ilçenin kent merkezine uzaklığı sadece 20 Km. insaf ölçülerini zorlayan anlayış. Niçin kapatmıyorsunuz? Ya da bu okul için farklı ve işlevsel bölümleri olan bölümleri niçin açmıyorsunuz? Bu ilçede niçin MYO veya bir fakülte için bina yapmıyor bir kamu binasını işgal ediyorsunuz? Paranız mı bitti?
Bu okula her gün AEÜ Bağbaşı yerleşkesinden yemek taşınıyor. Bu yemeğin yarısının çöpe döküldüğünü biliyor musunuz? Geçtiğimiz hafta aç bir kadının buradan bir kap yemek istemek için görevliye yalvardığını ve kapıdan kovulduğunu biliyor musunuz? ‘Çöpe dökerim ama vermem.’ Yahu sen kimin malını çöpe döküyorsunuz? Kimin malını kimden esirgiyorsun? Bu anlayışın özünde ahlaksızlık var. Aç bir insan kapıya gelmiş. Yemek istiyor. Vermek yerine çöpe dökmek. Sizin anlayışınız yerin dibine batsın. Milletin sırtından besleneceksiniz. Maaş alacaksınız. Milletin makamını arsızca işgal edeceksiniz. Bu milletten bir bireye bir kap yemeği vermeyeceksiniz. Bu anlayışın adını bu yazıyı okuyanlar size mutlaka yapıştıracak.
Artan yemeği ihtiyaç sahibi birilerine vermek yerine çöpe dökmek. Ya da kaymakamlıkta çalışan memurlara parası karşılığı satmak yerine çöpe dökmek. Bu işin başında olan ve bu talimatı veren kişi bir daire başkanıymış. Bu kimlik aynı zamanda Rektör efendinin köylüsüymüş. Bu kişi aynı zamanda katmerli börek düşkünü çifte kavrulmuş iş yapıyor. Mucur MYO Sekreteri. Saadet zincirini görüyor musunuz? Rektör köylüsüne, yakınına; palazlandırmak adına her işe bulduğu gibi bu işe de bir kulp bulmuştur mutlaka.
AEÜ bir çiftlik ve arpalık olarak nasıl yönetildiğini yazıyorlar. Ben de açıkça yine yazıyorum. Üniversiteyi birilerine yedekleme adıyla arpalık haline getirildiğini iddia edenler var. Kendine para gelecek her yerde vekâleten görev verip kullandırdı diyorlar. Bunları yaparken hadi kuldan utanmadılar, Allahtan da mı utanmadılar?
Köylün olan kişinin hangi özelliği iki görevi birden yapmasına şamil. Liyakati sadece köylün olması mı? Bu adamın aldığı cesarete bir bakın. “Artan. Hat da hiç yenmese bile yemek çöpe dökülecek.” Babasının çiftliğinde sanki koyun ağılları var. Cebinden mi ödüyorsun be adam o yemeğin malzeme paralarını?
Üniversite kente kazanım sağlar. Yemekleri AEÜ Bağbaşı yerleşkesinde pişir. 80 Km uzakta olan Çiçekdağı ilçesi dâhil dağıt. Öğrenci sayısı. Uzaklık. Personel ve araç girdileri. Bunun parasını devlet ödediği için mi bu kadar savurgansın be rektör? Bu ülkede yoksulluk varsa senin gibi düşünen çıkar odaklı anlayışların hâkimliğinden. Taşımalı yemek yerine bulunduğu alandan temin yoluna gitseniz. Maliyet yarı yarıya düşmüş olmayacak mı? Hem ilçede bir sektör kazanacak. Hem de üniversite tasarruf etmiş olacak. Ama kazın ayağı hiçte öyle değil. Bu işin içinde mutlaka bir dalavere var.
Seçim de son viraja girdik. Anlaşılan şu ki Kırşehirli siyasetçiler senden elini ayağını çekmiş. Ben biliyorum da yanılgıya düşmemek için soruyorum. Sahi sen kimin adamısın?YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. .