KETEM erken teşhis için taramalarına devam edecek

KETEM erken teşhis için taramalarına devam edecek

17.02.2015

Kırşehir Halk Sağlığı Müdürü Dr. Bekir Demirbaş, “Bir aile hekimine mamografi için 400-500 bayan düşüyor” Kırşehir Kanser Erken Teşhis Tarama ve Eğitim Merkezi’nin (KETEM) ve aile hekimleri, yaş gruplarına göre risk taşıyanları erken teşhis için taramadan geçirecek. Kırşehir Halk Sağlığı Müdürü Dr. Bekir Demirbaş, yeni yılın ilk günlerinden itibaren kanser taramalarında yeni bir programın uygulanacağını […]

Kırşehir Halk Sağlığı Müdürü Dr. Bekir Demirbaş,
“Bir aile hekimine mamografi için 400-500 bayan düşüyor”

Kırşehir Kanser Erken Teşhis Tarama ve Eğitim Merkezi’nin (KETEM) ve aile hekimleri, yaş gruplarına göre risk taşıyanları erken teşhis için taramadan geçirecek.

Kırşehir Halk Sağlığı Müdürü Dr. Bekir Demirbaş, yeni yılın ilk günlerinden itibaren kanser taramalarında yeni bir programın uygulanacağını söyledi.
Ulaşım sıkıntısı çeken hastalar için evlerinden alınarak tarama yapılacağını belirten Demirbaş, kanser tedavisi için erken teşhisin çok önemli olduğunu vurguladı. Yaş guruplarına göre taramanın yapılacağını ifade eden Demirbaş, şunları kaydetti:
“2 yıl içerisinde tümünü taramamız gerekiyor. Ocak ayından itibaren yeni bir program planladık. Tüm aile hekimlerimizin desteği ile bu çalışma yürütülecek. Aile hekimlerimiz kendilerine bağlı kişileri telefonla arayarak rahim ağzı, meme, kolon kanseri ve prostat kanseri için taramaya davet edecekler. Bunların haftalık ve aylık davet etmesi gereken sayılar var. Yaş gruplarına giren herkesi arayıp davet edecek. Daha öncede tarama vardı ama, müracaat edenlere tarama yapıyorlardı. Bundan sonra aile hekimlerimiz, kendilerine bağlı tüm nüfustan yaş gruplarına girenleri tek tek arayarak tarama için davet edecekler. Bir aile hekimine mamografi için 400-500 bayan düşüyor.”
KETEM’e ya da aile hekimlerine gelemeyecek olanlar için de ayrı bir çalışma yapılacağını söyleyen Demirbaş, “Gelemeyecek olanlar araçlarla evlerinden alınarak KETEM’e getirilecek. Taraması yapıldıktan sonra evine yine araçla bırakılacak” dedi.

BEKİR DEMİRBAŞ copy

 

KETEM’İN HİZMET ALANI
Kırşehir Halk Sağlığı Müdürü Dr. Bekir Demirbaş, KETEM’in görev alanını da açıkladı. İşte KETEM’in hizmet alanı…
Yıllık plan ve programları hazırlamak, uygulamak, uygulatmak ve denetlemek.
Hizmetlerin gerçekleşmesi için lüzumlu insan gücü planlamasını ilgili birimler ile işbirliği içerisinde yapmak, gereken tedbirleri almak.
İlde, kanser ile ilgili analizlerde kullanılabilecek numunelerin ve verilerin toplanmasını sağlamak.
İlde, kanser teşhisi konulanların verilerini aktif ve pasif kanser kayıtçılığı esaslarına ve gizlilik kurallarına riayet ederek toplamak, değerlendirmek ve Kuruma gönderilmesini sağlamak.
Aktif sistem ile kanser kayıtçılığı yapan illerde, kanser hastalığı nedeniyle ölenlerin takibini yapmak ve sonuçlarını değerlendirmek.
Kanserden korunma konusunda sağlık personeli ve halkın eğitimi için gerekli çalışmaların, diğer kurum ve kuruluşlarla işbirliği içinde yürütülmesini sağlamak, koordine etmek ve denetlemek.
KETEM hizmetlerinin organizasyonu, koordinasyonu, desteklenmesi ve vatandaşın KETEM hizmetlerinden ve gezici kanser tarama araçlarından yararlanması için çalışmalarda bulunmak.
Kanserle mücadele ve kansere yol açan çevre ve mesleki faktörlerden tüm halkın/çalışanların korunmaları, iş sağlığı ve güvenliği ile ilgili tarafların bilinçlendirilmesine yönelik gerçek/tüzel kişiler ve gönüllü kuruluşlarla işbirliği yapmak.
Özel gün ve haftalar başta olmak üzere vatandaşlarda kanser bilincinin gelişmesini sağlayacak çalışmalar yapmak.
Toplum tabanlı kanser taramalarında aile hekimleri ve KETEM’ler arasındaki koordinasyonu sağlamak, organizasyonlara destek vermek.
KETEM’lerde çalışan personel ve konsültan hekimler ile kanser kayıt elemanlarının eğitim programları ve sertifikasyon işlemlerinde Kurum ile koordineli çalışmalar yapmak.
Kanserden koruyucu diğer ulusal programların (tütün kullanımı, obezite, beslenme, inaktivite vb.) yürütülmesinde ilgili birimlere destek vermek.
İl Kanser Danışma Kurulu’nun oluşturulmasını, belirli aralıklarla toplanmasını sağlamak ve sekretarya hizmetlerini yürütmek. Müdürün verdiği diğer görevleri yapmak.YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. .