Kerimoğlu: “NEREDE İSTİKRAR?”

Kerimoğlu: “NEREDE İSTİKRAR?”

09.08.2018

Kırşehir Elektrikçiler Odası Başkanı Kenan Kerimoğlu: “NEREDE İSTİKRAR?” Kırşehir Elektrikçiler, Elektronikçiler Esnafı Odası Başkanı Kenan Kerimoğlu, son bir yılda döviz kurunda meydana gelen yüzde 100’e varan artışı değerlendirirken, “İstikrar beklerken, hayatımız hüsrana döndü” dedi. 24 Haziran seçimleri öncesi güçlü ve tek başına bir iktidar isteyerek, ülkeye istikrar getireceklerini söyleyenlerin, ekonomide halkı büyük bir hüsrana uğrattıklarını […]

Kırşehir Elektrikçiler Odası Başkanı Kenan Kerimoğlu:
“NEREDE İSTİKRAR?”

Kırşehir Elektrikçiler, Elektronikçiler Esnafı Odası Başkanı Kenan Kerimoğlu, son bir yılda döviz kurunda meydana gelen yüzde 100’e varan artışı değerlendirirken, “İstikrar beklerken, hayatımız hüsrana döndü” dedi.
24 Haziran seçimleri öncesi güçlü ve tek başına bir iktidar isteyerek, ülkeye istikrar getireceklerini söyleyenlerin, ekonomide halkı büyük bir hüsrana uğrattıklarını öne süren Başkan Kenan Kerimoğlu, şunları söyledi:
“Yeni sistemle birlikte ekonomi başta olmak üzere ülkeye istikrar geleceğini, yıllardır kangren olan sorunların bir çırpıda çözümleneceğini söyleyerek iktidara gelenler, ne yazık ki bu sorunları çözmeyi bırakın, daha da içinden çıkılmaz bir hale getiriyorlar. Demek ki ekonomik güçlü değilmiş. IMF’ye borç verme teklifinde bulunduğumuz bir durumdan, bugün başka ülkelere el açar duruma geldik. Çin’den 3.2 milyar dolar kredi bulduk diye sevinir olduk. Bugün piyasalarda yaşanan ekonomik sıkıntıları nasım çözümleyeceğiz? Döviz kurlarındaki artışın önüne nasıl geçeceğiz? Yükselen faizleri nasıl aşağıya çekeceğiz? Artan hayat pahalılığını nasıl durduracağız? Bugün Merkez Bankası dövizdeki yükselişin önüne geçmek için faiz oranlarının daha da artırılması gerektiği yönünde açıklamalar yapılıyor. Bu ne demektir? Parası olan, yatırım riskine girmeyen, yattığı yerden avantadan geçinenlerin ekmeğine yağ sürerken, dar gelirlilerin, işçinin, memurun, emeklinin, esnafın daha da fakirleşmesi demektir. Biz yeni sistemle bu sorunlarımızın biran önce çözümlenerek, ülkemizde istikrarın ve güvenin yeniden sağlanmasını bekliyoruz.”
Devletin bu gidişle ülkede devam eden yatırımları askıya alacağını, dolayısıyla Kırşehir’de devam eden, proje aşamasında olan pek çok yatırımın da duracak olmasından endişe ettiklerine ifade eden Başkan Kerimoğlu, şöyle devam etti:
“Devlet elbette bugün ülkemizde yaşanan ekonomik sıkıntıları ortadan kaldırmak için tasarrufa gitmek durumunda kalacaktır. Acil olmayan yatırımları ileriki yıllara erteleyebilir. Ancak bunlar yapılırken bence yapılması gereken devletin kemer sıkması ve tasarrufa gitmesidir. Bugün kamuda 200 bini geçen makam araçları, bunların şoförlerin maaşları, yakıtları, kiraları mutlaka en az düzeye indirilmelidir. Devlet eliyle yapılan tüm savurganlıklardan, gösteriş ve şatafatlardan vazgeçilmelidir. Kamuda çalışmadan bankamatik memuru olarak maaş alanlar ya çalıştırılmalı, ya da işlerine son verilmelidir. Bütün resmi kurumlar daha verimli ve rantabl olarak çalıştırılmalı, bürokratik engeller ortadan kaldırılmalıdır. Bunlar yapılmadığı sürece ülkemiz bu sıkıntılı süreci zor atlatacaktır.”
Kırşehir’de işini yapmadan yapıyormuş gibi gözüken kurum ve kuruluşlara gerekli çeki düzenin verilmesini de isteyen Başkan Kerimoğlu, “Kırşehir son yıllarda ilk kez işini yapan, halkın içine inen, sorunları ve sıkıntıları yerinde tespit eden bir Valimiz oldu. Sayın İbrahim Akın’ı bu konudaki gayretli çabalarından ve heyecanından dolayı kutluyorum. İnşallah onunla birlikte Kırşehir’de pek çok sorunumuzun çözümleneceğini ümit ediyorum. Ancak buradan Sayın Valimiz İbrahim Akın şu kurum ve kuruluşlara bir çeki düzen getirilmesi için gerekli radikal kararları almalı ve Türkiye’ye örnek gösterilmelidir. Bugün Kırşehir’de sağlıkta ve hastanede büyük sıkıntılar yaşanıyor. Acil’de insanlar gereği gibi tedavi olamıyor, poliklinikler tıka basa dolu. Ne muayene olabiliyor, ne de tetkik yaptırabiliyor. Adamı olan tıkır tıkır işyerini yaptırırken, gariban vatandaşların çoğu muayene ve tedavi olamadan hastaneden çıkmak zorunda kalıyor. Fizik Tedavi, ultrason gibi hayati öneme haiz tetkik ve tedaviler yapılamıyor. Bu sorunları çözmekle yükümlü olanlar neden gereğini yapmıyor. Madem ki bu sorunları çözemeyecekler ne diye o makamları işgal ediyorlar? Çalışanlar eğer torpille makam işgal edip, çalışmıyorlarsa, bu kurumun başındakilerin gücü onlara yetmiyorsa vatandaşlarımız ne yapacak? Bu konuda hükümetimize, Sayın Valimize büyük görev düşüyor. Zaten ekonomik darboğazdan büyük stres içine giden vatandaşlarımız hastanelerde, resmi kurumlarda karşılaştıkları bu sorunları nasıl çözümleyecekler. İstemeyiz ama bu konuda yaşanacak olumsuz durumların sorumluları da bu sorunları çözmeyenlerin üstünde olacaktır” diyerek Kırşehir’deki görev ve sorumluları uyardı.
Başkan Kenan Kerimoğlu, Kırşehir’de yaşanan trafik sorununun da çözümlenmesi için yetkilileri bir kez daha göreve davet etti. (HABER: BEYHAN BALLI)YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. .