Kent Konseyi’nden ev hanımlarına destek

Kent Konseyi’nden ev hanımlarına destek

01.05.2015

Türkiye’nin 7 bölgesinden 30 kadının katılımıyla Van’da imzalanan protokolle oluşturulan Ev Eksenli Kadınlar Platformu’nda yer alan Kent Konseyi, Kırşehirli hanımların el emeklerinin görülmesini sağlayacak…

11021977_1399360617054246_6663361350558856585_n copy

KIRŞEHİR Kent Konseyi, ev hanımları için yapılan bir çalışma ortak olarak, Ev Eksenli Kadınlar Platformu’na dahil oldu.

Kent Konseyi Kadın Meclisi Yönetim Kurulu Üyesi Nurten Büyüksaraçoğlu, Kırşehirli ev hanımlarının el emeklerinin tanıtımı, bilinmesi ve sergilenmesi noktasında çalışmalar yapacak olan Ev Eksenli Kadınlar Platformu’nda Kırşehir’i temsil ediyor.
Kırşehir Yardım Sevenler Derneği Başkanı ve Kent Konseyi Kadın Meclisi Yönetim Kurulu Üyesi Nurten Büyüksaraçoğlu, Kadın Çalışmaları Derneği ortaklığıyla Van’da 2002 yılında 25 kadının bir araya gelmesiyle kurulmuş olan ilk kadın örgütü Yaşam Kadın Çevre Kültür ve İşletme Kooperatifi’nin (YAKAKOOP) yürüttüğü “Örgütlüyüz Güçlüyüz” projesi kapsamında Kırşehir’le birlikte İç Anadolu Bölgesi kadınlarını temsil etti.
Kadın Çalışmaları Derneği’nin YAKAKOOP ile birlikte ev eksenli çalışan kadınların güçlenmesini ve aralarında iletişim ağı kurulmasını hedefleyen, Merkezi Finans ve İhale Birimi olan Sivil Toplum Örgütleri Arasında Diyalogun Geliştirilmesi II (DCDII) hibe programı kapsamında Avrupa Birliği ve Türkiye Cumhuriyeti tarafından finanse edilen “Örgütlüyüz, Güçlüyüz” projesi çerçevesinde 2022 Şubat tarihleri arasında üç gün süreyle Van’da gerçekleştirilen atölye çalışmasına Kent Konseyi Kadın Meclisi Yönetim Kurulu Üyesi ve Kırşehir Belediyesi Kadın Emek Pazarı Kurucu Üyesi olarak katılan ve Kırşehir’le birlikte İç Anadolu Bölgesi’ni temsil eden Nurten Büyüksaraçoğlu, yapılan görüşme ve alınan kararlara ilişkin haber ekibimize açıklamalarda bulundu.

NURTEN BÜYÜKSARAÇ VAN ZİYARET.avi_snapshot_00.23_[2015.05.01_12.17.07] copy
Ev eksenli çalışan kadınların sorunlarını bir nebze olsa da çözüme kavuşturacak olan Ev Eksenli Çalışan Kadınlar Platformu’nun kurulduğunu belirten Nurten Büyüksaraçoğlu, “Kent Konseyi Kadın Meclisi Yönetim Kurulu Üyesi ve Kadın Emek Pazarı çalışanı olarak davet edildim. Ev eksenli çalışan kadınlarımızın çeşitli sorunlarını görüşmek ve platform kurmak için gittik. İlki 19 Şubat’ta oldu ve 1. Çalıştayımız yapıldı. Ev eksenli çalışan kadınlarımızın sorunları konuşuldu. İkinci buluşmada da platformu kurduk. Türkiye’nin 7 bölgesinden katılan 30 kadınla beraber platform kuruldu. İnşallah ev eksenli çalışan kadınların da az da olsa sorunlarına çare olacak. Van’daki buluşmanın son gününde kamu kurum ve kuruluş yetkilileri davet edildi. Neler yapabiliriz bunları görüştük. Bazı hediyeler veriliyor Belediyelerce, Valiliklerce ve bunları ev eksenli çalışan kadınlarımızdan temin etmeleri, lokantalara, özel yemek yapan yerlere ev eksenli çalışan kadınlarımızın da dahil edilmesiyle ilgili birtakım teklifler de bulunuldu. İllerde uygulananlar anlatıldı. Çok güzel, başarılı bir çalışma oldu. Biz de Kırşehir olarak bu platforma ortağız. Bundan sonra gidilecek panayır veyahut da gezilerde, sergilerde Kırşehir’imizin de el emekleri, ev eksenli çalışan kadınlar tarafından yapılan el emekleri görülecek” şeklinde konuştu.YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. .