Kent Konseyi, ecdadına gidiyor

Kent Konseyi, ecdadına gidiyor

25.03.2015

KIRŞEHİR Kent Konseyi’nin düzenlediği Çanakkale gezisi, hafta sonu gerçekleştirilecek. Kırşehir’de birçok alanda yaptığı farklı faaliyetlerle çalışmalarının yanı sıra tarihi ve kültürel değerlere de sahip çıkan Kırşehir Kent Konseyi, Çanakkale Zaferi’nin 100. yıldönümü dolayısıyla düzenlediği Çanakkale gezisi için yarın yola çıkılacak. Kurulduğu günden bu yana “Şehrin sakini değil, sahibi ol” sloganıyla faaliyetlerini sürdüren ve bünyesinde oluşturulan […]

canakkale şehitlik copy

KIRŞEHİR Kent Konseyi’nin düzenlediği Çanakkale gezisi, hafta sonu gerçekleştirilecek.

Kırşehir’de birçok alanda yaptığı farklı faaliyetlerle çalışmalarının yanı sıra tarihi ve kültürel değerlere de sahip çıkan Kırşehir Kent Konseyi, Çanakkale Zaferi’nin 100. yıldönümü dolayısıyla düzenlediği Çanakkale gezisi için yarın yola çıkılacak.
Kurulduğu günden bu yana “Şehrin sakini değil, sahibi ol” sloganıyla faaliyetlerini sürdüren ve bünyesinde oluşturulan çalışma grupları ile birçok faaliyeti yürüten Kent Konseyi, gezi kapsamında Çanakkale Savaşları’nda yer alan ve tanıtımına 2013 yılında başladığı Çanakkale gazisi Mülazım Mehmet Çavuş’un da anıtını ziyaret edecek.
Kent Konseyi Başkanı Tahsil Üçgül, Genel Sekreter Fatih Mahmutoğlu, Kırşehir Yardım Sevenler Derneği üyeleri, Ahi Baba Mustafa Karagüllü’nün de katılacağı Çanakkale gezisinde Ahi Evran Üniversitesi ve Kırşehir Kent Konseyi tarafından ortaklaşa yapılan “Kırşehirli Çanakkale Gazi’si Mülazım Mehmet Çavuş Destanı” belgeselinin yer aldığı bin CD dağıtılacak.
Kırşehir’i tanıtıcı standın da kurulacağı gezide, ayrıca bin adet Ahi helvası da dağıtılacak.YORUMLAR

Toplam 1 yorum bulunmaktadır.

Cemalettin Yıldız

Anadolumun fedakar insanları, bu milletin her mücadelesinde olduğu gibi Türk milletinin varoluş mücadelesi Çanakkale 1915 de Çanakkalede 473 şehitle birlikte yüzlerce gazi bırakmıştır.Bunların içinde Çanakkale Savaş alanları Arıburnu bölgesi Cesarettepe Kahramanı Kırşehir Çiçekdağı Safalı Köyünde Mülazım Mehmet Çavuş Çanakkalede destan yazmış, dönemin padişahı tarafından rütbesi çavuşluktan mülazımlığa (Teğmen) yükseltimiştir.Ağır yaralanıp tedavisi yapıldıktan sonra köyüne tebdilhava (sağlık raporlu) iznine gönderilir. İstanbul Gazeteleri kahramanlıklarını sayfa sayfa fotoğraflarıyla birlikte yazmıştır Mehmet Çavuşun.Köyüne tebdilhava iznine dönerken, Ankarada trene binen İkdam Gazetesi muhabiri Mehmet Çavuşu tanır ve sorar ,çavuş Çanakkaledeki anılarında bize de anlatırmısın ricasına. Haziran ayının başlarıydıarıburnunda Cesarettepe denilen bir yerde savaşıyoruz düşmanla. Denizdek gemileri bombalarla cehenneme çeviriyor her yanımızı. Geriden ne ekmek ,ne de su geliyor. Açlık çekiliyor fakat yaz gününün susuzluğunu çekmek çok zor.Sığındığımız siperlerin hemen gerisindeki Korku Deresinin başlangıcında bir çalı dibinde ıslaklık gördük. Eşelemeye başladın o çamur deryasını, düşmanın topçuları bizi görmüş, toplar patlayınca kaçıştık oradan, Allahın şu işine bak ki, bizi öldürmeğe atılan düşmanın top mermisi, eşelediğimiz çamurun içine düşüp patlayınca, derin bir çukur açtı. O çukurda az sonra çamurluda olsa bir su birikti. Allahımıza şükredip içtik, gücümüz arttı, Allahımızın bizimle olduğu hakkında imanımız ,inancımız arttı.Bizi öldürmek için atılan düşmanın mermisinin açtığı çukurdan bize hayat veren su çıkmıştı Allahımız sayesinde.İşte biz çanakkalede Allahımıza sığınarak böyle savaşıyoruz der Kahraman Mehmet Çavuş. Ruhu şad olsun, mekanı cennet tüm şehit ve gazilerimizle birlikte.

26.03.2015, 0:33

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. .