Kene vakalarından korunmada öneriler

Kene vakalarından korunmada öneriler

24.04.2015

Kırım-Kongo hastalığının virüsünü taşıyan kenelerin insana bu virüsü aktarmasını önleyici davranışları uygulayarak korunulabilir…

BAHAR aylarının gelmesiyle birlikte ortaya çıkan ve yaz aylarında artan Kırım-Kongo Kanamalı Ateşi Hastalığı, kene ısırmasıyla oluşurken, ilimiz Kırşehir’de kene vakalarının görüldüğü iller arasında yer alıyor.

Her yıl ilimiz Kırşehir’de 5’ten az vakanın görüldüğü, ancak şu ana kadar ölümlü vakanın olmadığını belirten Ahi Evran Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi İntaniye Uzmanı Dr. Ramazan Keskiner, Kırşehir’in de riskli iller arasında yer aldığını hatırlatarak, vatandaşları uyardı.
Ülkemizde önemli halk sağlığı sorunlarına yol açan zoonotik karakterli bir enfeksiyon hastalığı olan ve bahar ve yaz aylarında görülen, etkinliği kanıtlanmış aşısı ve etkene spesifik tedavisi olmadığından destek tedavisi yapılan Kırım Kongo Kanamalı Ateşi Hastalığı’na neden olan kene ısırması ile ilgili haber ekibimize bilgiler veren Ahi Evran Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi İntaniye Uzmanı Dr. Ramazan Keskiner, kenenin insan vücuduna virüsü aktarmasını önleyici tedbirlerin alınması gerektiğini belirterek, şunları söyledi:

RAMAZAN KESKİNER copy
“Kırım-Kongo hastalığı yaklaşık son 10-15 yıldır ülkemizde giderek artan oranda görülmekte ve daha önceden bu hastalıkla karşılaşmamış olan illerimizde de zaman zaman sporadik dediğimiz tekleme vaka ortaya çıkmakta. İlimizde bunlardan birisi. Yaklaşık her yıl daha çok 5’ten az olmak üzere ilimizde de vakalar çıkmakta, ama bizim ilimizdeki vakalarda şu ana kadar ölümlü bir seyir olmadı. Vakalarımız genelde tedavilere uygun cevap vererek düzelmiş oldular. Yalnız ilimize komşu olan illerden Yozgat’ta bu hastalık bol miktarda görülmekte ve komşuluk ilişkileri nedeniyle ilimize de buradan hastalığın kaynağı olan kenelerin geçişi ihtimali, tarımsal ürünlerle olsun, hayvanlar üzerinden geliş ihtimali nedeniyle ilimizde daha düşük olmakla beraber risk altında.
“Korunma çareleri herhangi bir ilaç veya aşı yönteminden ziyade kenenin, yani Kırım-Kongo hastalığının virüsünü taşıyan kenelerin insana bu virüsü aktarmasını önleyici davranışları uygulamak, geliştirmekle olmakta. Tarımsal faaliyet veya kırsal faaliyetlerde bulunan insanlarımızın vücutlarında açık kısımları bırakmamalarıdır. Çünkü kan emmek üzere insan vücut ısısını algılayarak açlık hisseden keneler 1,5-2 metreden zıplayarak kişiler fark etmeden vücuduna tutunabilmekte ve herhangi bir yanma, batma, kaşınma gibi bulgu vermeden kişilerden kan emerken Kırım-Kongo hastalığının virüsünü kanını emdikleri insanın vücuduna bırakmakta ve hastalığın oluşmasına sebep olmaktalar. Tarımsal veya kırsal faaliyetlerde, piknik gibi, gezi gibi, tarlada çalışma gibi faaliyette bulunan kişiler vücutlarının özellikle ayak bileklerinin olduğu kısımları kapatmaları, el bileklerinde yine bilek kısmını lastikle sıkıştırarak kapatmaları, mümkün olduğu kadar boyun ve başın şapka vesaire gibi koruyucu şeylerle kapatılması bu tür bulaşları önleyecektir. Özellikle çok otlu yerlerde biçme faaliyeti bulunulmasında, ağaçlık alanlara, araziye çıkanların eve geldiklerinde tam olarak soyunarak birbirlerinin vücudunda kene tutunması olup olmadığını kontrol etmeleri bu önlemleri tamamlayıcı faktörler olarak önerebilirim.”YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. .