Kene ısırmalarına karşı önlemler

Kene ısırmalarına karşı önlemler

29.05.2015

HAVALARIN ısınmasıyla birlikte yeşillik alanlarda vakit geçirmek isteyenlere kene uyarısında bulunuldu. Bilindiği üzere kene ısırmalarında Kırşehir’de riskli bölgeler arasında yer alıyor. Özellikle bağ, bahçe ve piknik alanlarına gidecek olan vatandaşların keneye karşı dikkat etmesi ve yapmaları gerekenler hakkında bilgiler veren Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi İntaniye Uzmanı Dr. Ayşe Ayaydın, kenenin tırmanan […]

kene copy
HAVALARIN ısınmasıyla birlikte yeşillik alanlarda vakit geçirmek isteyenlere kene uyarısında bulunuldu.
Bilindiği üzere kene ısırmalarında Kırşehir’de riskli bölgeler arasında yer alıyor.
Özellikle bağ, bahçe ve piknik alanlarına gidecek olan vatandaşların keneye karşı dikkat etmesi ve yapmaları gerekenler hakkında bilgiler veren Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi İntaniye Uzmanı Dr. Ayşe Ayaydın, kenenin tırmanan bir hayvan olması dolayısıyla özellikle paçaların çorap içlerine geçirilmesi gerektiğini hatırlattı.
Yeşil alanlara gidip geldikten sonra vücudun kontrolünün mutlaka yapılması gerektiğini, kene yapışması durumunda da elimizi korumaya alarak çıkartmamız gerektiğini, yoksa sağlık kuruluşunu hemen başvurulmasını isteyen Dr. Ayşe Ayaydın, kene çıkartılırken üzerine alkol, sigara yaklaştırma, zeytinyağı dökme gibi yöntemlerin kullanılmaması gerektiğini belirterek, şunları söyledi:

DOTOR AYŞE KENE. copy
“Otluk ve yeşillik, çimenlik alanlara giderken mutlaka pantolon paçalarını çorabın içine geçirebilirler. Çünkü kene uçabilen bir hayvan değil. Mutlaka yerden, otların üzerinden çıkabilen bir hayvan. Tırmandığı için ilk gireceği yer paçalarımız oluyor. Diz arkasına geliyor biraz daha tırmanınca apış arası, popo arası, göbek deliği, koltuk altları, meme altları, kıllı bölgelerin tamamı, kulak kepçesi, eğer uyuduysanız kulak zarına kadar girip kan emmeye çalışacaklardır. Ayağı yere basan her türlü canlıya tırmanıp kanı emmek isteyeceklerdir. Biz de kendimizi korumak için açık renkli giysiler giyebiliriz. Çünkü renklerinden dolayı üzerimizde yürüdüğünü görüp, silkeleyebiliriz. Çimenlik bölgeye gidip geldiğimizde üstümüzü çıkartarak her yerimizi aynanın karşısında kontrol edebiliriz. Saçlı derimizin içlerine kadar el yordamıyla arayabiliriz. Anne ve babalar çocuklarını parklara götürüp getirdikten sonra bile üstlerine bakmaları gerekiyor.
“Görüldüğü anda çıplak elle ellenmemesi gerekiyor. Bir kumaş parçası, bir kağıt parçası olabilir, bir naylon poşet olabilir. Elinize bir geçirdikten sonra keneyi tutup çok yapışmadan kısa sürede alabilirsiniz. Eğer bunu kendiniz almak istemiyorsanız veya beceremezseniz veya korkuyorsanız, ellemek istemiyorsanız en yakın sağlık kuruluşuna geliyorsunuz. Çünkü kenenin üstünde ne kadar uzun süre kalması hastalığı bulaştırma açısından risk yapar. En kısa sürede çıkartılması önemlidir. Ayrıca çıkartılırken üzerine alkol, sigara yaklaştırma, zeytinyağı dökme gibi yöntemler kullanılmayacak. Sadece ağzını tuttuğu, deriyle birleştiği yerden kenenin tutularak düz bir kuvvetle çekilmesi gerekir. Patlatmamaya dikkat etmek gerekir. Çünkü bunlar kan emmiş hayvanlardır. Patlattığınız zaman içindeki mikrop sıçrayabilir.
“Kene çıkartıldıktan sonra alkolle silinebilir. Veya batikonla silinebilir. Ek bir önerimiz yok. Kişi kene çıkartıldıktan sonra üşüme, titreme, ateş, bulantı, kusma, karın ağrısı, ishal, vücutta herhangi bir döküntü veya ısırık yerinin etrafında kızarıklık, gün geçtikçe artan bir kızarıklık, yaygın bir döküntü, en son evrelerde diş eti kanaması, burun kanaması, idrardan kan gelmesi veya cilt altı kanama, morarma şeklinde kanama var ise çok acil gelmesi gerekiyor. Ama özellikle ateş yapar. Ateş yapmadan önce biz hastaya herhangi bir ilaç vermiyoruz. Tanı içinde ateş gerekiyor. Keneyi gördünüz, çıkartmak önemli. Çıkarttıktan sonra da 10 ya da 14 gün boyunca ateş için kişi kendini takip ediyor. Keneyi çıkarttığımız gün bizim aldığımız bir tahlil yok, çünkü aldığımız bütün tahliller normal çıkıyor. Keneyi çıkarttığı günden sonra 1 ila 9’uncu gün arasında, en fazla 10 gün içinde üşüme, titreme, sıkma, tutmasıyla, yani kene ısırığını unutmamak önemli. Bu 10 gün içinde ateşlendiği anda şu gün ben kene çıkartmıştım diyerek tahlil alınırsa bizim için önemli, ancak keneyi çıkarttığı gün ilaca başlamıyoruz. İlacı zaten direk piyasada yok. Gerekli tahlili aldıktan sonra ilaç başlama durumumuz oluyor. Tabi geç kalmaktansa erken gelmek iyidir. Keneyi çıkarttığı gün de gelebilir. Elimizde bazal testi olmuş olur. Sağlık kuruluşuna başvurmaktan çekinmesinler.”YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. .