Kenan Kerimoğlu: “Ekonomik kalkınmanın başı üniversite”

Kenan Kerimoğlu: “Ekonomik kalkınmanın başı üniversite”

29.07.2017

KIRŞEHİR’İN bacasız fabrikası olarak nitelendirilen ve 2006 yılında kurulduğunda büyük umutların bağlandığı Ahi Evran Üniversitesi’nde olumlu gelişmeler yaşanırken, üniversitenin ilimiz ekonomisi için kalkınma projeleri hazırlaması isteniyor. Kırşehir Ahi esnaf ve sanatkarı başta olmak üzere üretici tüm kesimlerin sıkıntı içinde olduğunu belirten Kenan Kerimoğlu, “İlimiz ekonomisi için üniversitemiz bu işin başını çekmelidir. Kalkınma projeleri hazırlanmalıdır” dedi. […]

KIRŞEHİR’İN bacasız fabrikası olarak nitelendirilen ve 2006 yılında kurulduğunda büyük umutların bağlandığı Ahi Evran Üniversitesi’nde olumlu gelişmeler yaşanırken, üniversitenin ilimiz ekonomisi için kalkınma projeleri hazırlaması isteniyor.
Kırşehir Ahi esnaf ve sanatkarı başta olmak üzere üretici tüm kesimlerin sıkıntı içinde olduğunu belirten Kenan Kerimoğlu, “İlimiz ekonomisi için üniversitemiz bu işin başını çekmelidir. Kalkınma projeleri hazırlanmalıdır” dedi.
Ahi esnaf ve sanatkarının yanı sıra vatandaşın yaşadığı geçim sıkıntısını dile getirerek, yetkililere çağrıda bulunan Kırşehir Elektrik Teknisyenleri Esnafı Odası Başkanı Kenan Kerimoğlu, sıkıntıları dile getirmenin yanı sıra yapılması gerekenlere ilişkin de önerilerde bulundu.
Gazetemiz Kırşehir Çiğdem’e yaptığı açıklamada, ekonomiyi iyileştirme adına yeni pazarlara girmek için yeni teknolojileri kullanarak fikirlerin geliştirilmesi gerektiğini belirten Kenan Kerimoğlu, şunları söyledi:
“2016 yılı içerisinde en büyük handikaplardan bir tanesi 15 Temmuz olayıdır. Bundan sonraki süreçte yaşadığımız her tür olumsuzluk ne yazık ki ülke ekonomisine zarar verir hale geldi. Bunu açık ve net bir ifadeyle söylemek durumundayım ki ülke ekonomisi gerçekten büyük sıkıntı yaşamıştır. Bununla beraber küçük esnaf başta olmak üzere bütün üretici kesim çiftçisi, sanayicisi, zarar gördükleri için ekonomi bir türlü ayağa kalkamamıştır.
“Devletin KOSGEB aracılığıyla vermiş olduğu destek bir nebze olsun insanların yaşantısını güzel etkilemişse veyahut da onlara destek olmuşsa da önümüzdeki süreç içerisinde KOSGEB ödemeleri başladığında görecekler ki bu ödemeler de gecikmeler olacak, ödemelerde büyük sıkıntılar yaşanacaktır. Çünkü artan kiralar, işçi sigortası stopajı ve bununla beraber çeşitli girdiler adı altında ödemek zorunda olduğumuz vergiler, gerçekten esnaf ve sanatkarı başta olmak üzere her kesimi etkilemektedir.
“İlimiz ekonomisi için üniversitemiz bu işin başını çekmelidir. Kalkınma projeleri hazırlanmalıdır. İlimizin ekonomisiyle alakalı çeşitli çalışmalar yapılmalıdır. Yani sadece bir şekilde saplanıp kalınmamalıdır. Her fakülte ekonomik olarak ne fayda sağlayacaksa bunun fizibilitesini çıkartmalıdır, analizini yapmalıdır. Ve sivil toplum kuruluşlarıyla işbirliğinde olup bu proje hayata geçirilip hem ülke ekonomisine, hem de ilimize fayda sağlayacak projeler geliştirilmelidir. Bunun sağlanması takdirinde gerçekten ekonomimiz düzelecektir, gerçekten ekonomimiz ayağa kalkacaktır. Çünkü diğer illerde de olan imalatların ilimizde de yapılması veyahut da o sektörde, o pazara tekrar girmek için çalışma yapılması söz konusu olamaz. Zaten insanlar pazarı elde etmiştir. O pazarın içerisinde pay almak çok zordur, çok güçtür bunun içindir ki çok yeni teknolojilerle, çok yeni imkanlarla ilimizde yapılacak imalatlar ülkemize ve ilimize fayda sağlayacak işler yapılmalıdır.
“İlimiz ekonomisine genelde baktığımızda küçük esnaf ve sanatkar başta olmak üzere bütün kesim sıkıntıdadır. Bir türlü düzelmeyen ekonomi ayağa kalkamamaktadır. Yeni kabine değişikliği olmuştur. İnşallah bu süreç içerisinde devletimizin ve devletimizin görevlendirmiş olduğu insanlar raporlara gerçekleri yansıtarak bütün ülke ekonomisine fayda sağlayacak işlerin yapılmasını sağlarlar ve ülke ekonomisi, ilin ekonomisi ayağa kalkar diye düşünüyorum.
“Önümüzdeki dönem içerisinde iyi şeyler yaşamayacağımızın göstergesi şimdiden belli olmaktadır. Çünkü en büyük sıkıntılardan bir tanesi altının artması-düşmesi, dolarda keza öyle şekilde olması ülke ekonomisini derinden etkilemektedir. İyi şeyler düşünüp, işi şeylere dark olalım diyorum, iyi şeylerle haşır neşir olalım diyorum. İnşallah önümüzdeki süreç içerisinde başta ilimizin ekonomisi olmak üzere Türkiye ekonomisi ayağa kalkar ve bütün sıkıntılar yok olur, insanlar rahat nefes alır diye düşünüyorum. İnşallah iyi şeyler düşünerek de iyi şeylere nail oluruz diyorum.”
(HABER: GÜLNAZ CEYLAN)YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. .