Kenan Kerimoğlu: “Dövizdeki artış esnafı büyük bir çıkmaza sürüklüyor”

Kenan Kerimoğlu: “Dövizdeki artış esnafı büyük bir çıkmaza sürüklüyor”

17.04.2018

Kırşehir Elektrik Teknisyenleri ve Esnafı Odası Başkanı Kenan Kerimoğlu: “Dövizdeki artış esnafı büyük bir çıkmaza sürüklüyor” Son günlerde tırmanışa geçen ve yükselişi süren döviz tüm piyasaları olumsuz yönde etkiliyor. Kırşehir Elektrik Teknisyenleri ve Esnafı Odası Başkanı Kenan Kerimoğlu, Kırşehir’de her esnaf ve sanatkâr kan ağladığını, işçi çıkarmak zorunda kaldığını açıkladı. Başkan Kenan Kerimoğlu, esnaf ve […]

Kırşehir Elektrik Teknisyenleri ve Esnafı Odası Başkanı Kenan Kerimoğlu:
“Dövizdeki artış esnafı büyük bir çıkmaza sürüklüyor”

Son günlerde tırmanışa geçen ve yükselişi süren döviz tüm piyasaları olumsuz yönde etkiliyor.
Kırşehir Elektrik Teknisyenleri ve Esnafı Odası Başkanı Kenan Kerimoğlu, Kırşehir’de her esnaf ve sanatkâr kan ağladığını, işçi çıkarmak zorunda kaldığını açıkladı.
Başkan Kenan Kerimoğlu, esnaf ve sanatkârların doğru dürüst iş yapamadığını, çekini, senedini ödeyemediğini, kışa büyük zorluk ve sıkıntılarla girdiğini ifade ederek, dövizdeki hızlı yükselişe yetişemedikleri için kan ağladıklarını ifade etti.
Dövizdeki hızlı yükselişin ardından akaryakıta üst üste zam geldiği için bütün ürünlerin yüzde 25-30 oranında arttığına dikkati çeken Başkan Kenan Kerimoğlu, çok esnafın işçi çıkartmak durumunda kaldığını söyledi.
Başkan Kerimoğlu, hükümetin piyasaları rahatlatması ve dövizin yükselişinin durdurulması için gerekli adımlara atmasını isteyerek şunları söyledi:
“Kırşehir’de doğru dürüst iş yapamayan, kendi Bağ-Kur primini, dükkan kirasını, vergisini ödeyemeyen Kırşehir’deki küçük esnaf ve sanatkâr zaten kan ağlarken, bir de son günlerde dövizin anormal bir şekilde artması ile içinden çıkılmaz bir hale girdiler. Dövizle birlikte a’dan z’ye tüm ürünler zamlandı, dövizdeki artışla her gün sattığı ürünlere zam geliyor, artık esnaf zamma yetişemiyor, vatandaş alım/-satım yapamadığı için büyük sıkıntı yaşıyor. Ülkemiz ne yazık ki terör, darbe, ekonomik sıkıntılarla boğuşuyor. Bütün bunlar tüm piyasaları olumsuz yönde etkiliyor. Kimse yatırım yapmıyor, yapamıyor. Çünkü piyasaların ne olacağı muamma. İnşaat sektörü tüm piyasaların lokomotifi olduğu için bu sektörde yaşanan sorunlar herkesi olumsuz yönde etkiliyor. Kırşehir esnafı bırakın çekini, senedini ödemeyi, yanında çalıştırdığı insanların haftalığını bile veremez duruma geldi. Bu durum her sektörü olduğu gibi günlük kazanıp, günlük harcayan küçük esnafı bitme noktası getirdi. Döviz piyasalarında yaşanan hızlı yükseliş ülkemiz ekonomisini de olumsuz yönde etkiliyor. Hiç kimse yeni bir yatırıma gitmiyor, tam tersine yatırımlarını durdurdu. Bu da bizim gibi küçük esnaf ve sanatkârı olumsuz yönde etkiledi. Halkımızın ne alım gücü var, ne de esnafımızın. Borçlarını ödemek için taahhüdünü yerine getiremeyen esnaflar dükkânlarını kapatıyor, iflas bayrağını çekiyor. Aile düzeni bozuluyor. Bu insanlar nasıl borçlarını ödeyecekler? Yıllardır Kırşehir’de esnaflık yapıyorum. Piyasa hiçbir zaman bu kadar kötü olmadı. Esnaf ve sanatkârlarımız her geçen gün kötüye gidiyor, batıyor. Gelir ve gider dengeleri bozuldu, kimsenin geliri giderini karşılayamıyor. Hükümetimizden artık radikal karar alarak önce dövizdeki anormal yükselişi durdurmasını, esnaf ve sanatkarların vergi yükünü hafifletmesini ve faizsiz kredi vererek yeniden ayağa kaldırmasını bekliyoruz. Aksi halde gidiş hiç te iyiye alamet değil.”
“ESNAFIN GELDİĞİ NOKTA KORKUNÇ BOYUTTA”
Son zamlarla birlikte esnafın iyiden belinin büküldüğünü de anlatan Kenan Kerimoğlu, elektrikten, benzine, gaza kadar birçok şeye zam yapılırken, esnafın kazancının ise yerinde saydığına vurgu yaptı.
Esnaf için gelinen noktanın korkunç boyutlara ulaştığının altını çizen Kerimoğlu, “Sadece kiralar değil, esnaf girdileri de hep dövize endeksli olduğu için sürdürülebilir bir yapıdan bahsetmek artık mümkün değildir. Vergi ödemeyi bile bir yana bırakın, ayakta kalma yeteneklerini de yitiyorlar. Esnaf için döviz son nokta oldu. Esnaf zaten girdilerin dövize endeksli olması nedeniyle oldukça zorda, üzerine bir de yüksek sterlin üzerinden ödenen kiralar eklenince durum hiç de iç açıcı olmuyor. TL’ye geçme fikrini yıllardır dillendiriyoruz ama buna kimse kulak asmıyor” şeklinde konuştu.
Kerimoğlu, uzun vadede bundan devletin de zarar göreceği gerçeğinin göz önünde bulundurulması gerekliliğine dikkat çekerek, kazanmayan esnafın vergilerini nasıl ödeyeceğinin ise merak konusu olduğunu dile getirdi.
Esnafın içine düştüğü çıkmazdan kurtulabilmesi için bir kısa vadede ivedi şekilde bir an önce hayat bulması gereken önlemler ve orta vadede yine hızlı bir şekilde aksamadan alınması gereken önlemler olduğuna dikkat çeken Kerimoğlu, bu önlemlerin alınmadığı takdirde her gün biraz daha içeriye giren ayakta kalmaya çalışan esnafın da bir bir dükkanına kilit vuracağını kaydetti.
Dövizdeki artış tüm sektörleri olumsuz yönde etkilerken, Kırşehir’de dövizle kiracı olan, ya da dövizle mal alıp satan esnaf ve sanatkarları büyük bir çıkmaza sürükledi.
Kırşehir esnafı doların sürekli yükselişte olması nedeniyle alım-satamaz hale geldiklerini belirterek “Dolarla aldığımız malı Türk Lirası karşılığı satıyoruz. Ancak doların fiyatı sürekli artışta olması nedeniyle satamıyoruz. Çünkü sattığımız malı geri alamıyoruz. Malımızın fiyatı durduğu yerden sürekli artıyor. Böyle olunca ne mal alabiliyoruz, ne de satabiliyoruz. Gerçekten şu anda ne yapacağımızı şaşırmış durumdayız” dediler. (HABER: SALİH GÜNER)YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. .