Kazım Ceylan, Balıkesir’de Ahiliği anlattı

Kazım Ceylan, Balıkesir’de Ahiliği anlattı

13.05.2016

Ahi Evran Üniversitesi (AEÜ) Ahilik Kültürünü Araştırma ve Uygulama Merkezi Müdürü Kazım Ceylan’ın, Balıkesir’de “Bir Medeniyet Hareketi Olarak Ahilik” adlı konferans verdiği bildirildi. AEÜ’den yapılan yazılı açıklamaya göre, Ceylan, Necatibey Eğitim Fakültesindeki konferansında, Ahiliğin 12. ve 13’üncü yüzyıllarda Anadolu’da siyasi, sosyal, ekonomik, kültürel, dini, askeri alana etki etmiş muhteşem bir sistem olduğunu belirtti. Ahiliğin sadece […]

kazım ceylan

Ahi Evran Üniversitesi (AEÜ) Ahilik Kültürünü Araştırma ve Uygulama Merkezi Müdürü Kazım Ceylan’ın, Balıkesir’de “Bir Medeniyet Hareketi Olarak Ahilik” adlı konferans verdiği bildirildi.
AEÜ’den yapılan yazılı açıklamaya göre, Ceylan, Necatibey Eğitim Fakültesindeki konferansında, Ahiliğin 12. ve 13’üncü yüzyıllarda Anadolu’da siyasi, sosyal, ekonomik, kültürel, dini, askeri alana etki etmiş muhteşem bir sistem olduğunu belirtti.
Ahiliğin sadece bir esnaf teşkilatı olmadığını vurgulayan Ceylan, bir medeniyeti, devlet ve hayat felsefesini, dünyevi ve uhrevi bir sistemi içerdiğini dile getirdi. Ertuğrul Gazi’nin 1230’lu yıllarda Kırşehir bölgesine gelerek Ahilik teşkilatının önderi Ahi Evran-ı Veli ve Şeyh Edebali ile tanıştığını anlatan Ceylan, burada Osmanlı Devleti’nin temellerinin atıldığını kaydetti.
Konferansa, Necatibey Eğitim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Fatih Satıl ile çok sayıda akademisyen, öğrenci ve sivil toplum kuruluşu temsilcisi katıldı. (AA)YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. .