KAZANAN VE KAYBEDEN!..

KAZANAN VE KAYBEDEN!..

04.04.2019

31 Mart yerel seçimlerini geride bıraktık ve seçimi Selahattin Ekicioğlu kazandı. Seçim bittikten sonra herkes kendince yorumlar yapacaktır, yok şöyle oldu yok böyle oldu diye… Ancak şunu söylemeden geçemeyeceğim. Yazılarımızı okuyan ve bizi takip edenler taktir edeceklerdir ki seçimde CHP adayının 31-32 bin oy alacağını söylemiştik. Bununla birlikte Ak Parti adayının ise 33-34 bin oy […]

31 Mart yerel seçimlerini geride bıraktık ve seçimi Selahattin Ekicioğlu kazandı.
Seçim bittikten sonra herkes kendince yorumlar yapacaktır, yok şöyle oldu yok böyle oldu diye…
Ancak şunu söylemeden geçemeyeceğim. Yazılarımızı okuyan ve bizi takip edenler taktir edeceklerdir ki seçimde CHP adayının 31-32 bin oy alacağını söylemiştik. Bununla birlikte Ak Parti adayının ise 33-34 bin oy alacağını, aynı şekilde MHP adayının da 17-18 bin oy alacağını söylemiş ve yazmıştık. Bize bu söylemlerimizden üç parti seçmeninden de itirazlar gelmişti.
Burada dikkat etmemiz gereken, MHP seçmeninde 7 binlik bir oy nereye kaydı bu çok önem arz ediyor. Kimine göre CHP’ye, kimine göre bir kısmı CHP’ye ve bir kısmı da Ak Parti’ye gittiği düşünülüyor.
Dediğimiz gibi bu değerlendirmeyi en iyi seçmenlerin vicdanı ve partinin yetkili organları yapacaktır. Sonuçta seçmen sadece kendi attığı oyu bilir diğerlerinin oyları hakkında sadece öngörüde bulunabilir.
İyi Partili seçmenin de bana göre tavrı CHP’li adaya destek konusunda netti ve fire vermediğini söyleyebiliriz. Dolayısı ile bu seçimi sonucunu aslında milliyetçi kesim ve kısmen de ülkücü seçmen belirledi dersek yanlış olmaz.
Öte yandan Selahattin Ekicioğlu’nun kişilik ve üzgün duruşu da seçmenin kendisine oy vermesi anlamında etkili olduğu söylenebilir. Toplam 5 olacak olan Belediye başkan yardımcılıkları için İyi Parti’den Asaf Kayaoğlu ve Nuri Araz’ın olacağına kesin gözle bakılırken, belki bunlara bir ilave daha olabilir düşüncesindeyim.
Öte yandan Belediye Meclisi’nde yine İyi Parti’nin 4 ismi yer alıyor. Bu da dengelerin ileride nasıl şekilleneceği konusunda bize bilgi vermekte. CHP 3’ü kontenjan 16, AK Parti 11 ve MHP 4 Belediye Meclisi seçmiş oldu.
İl Genel Meclis Üyeliğinde ise AK Parti 3’ü merkezde toplam 10, CHP 2’si merkezde 5 ve MHP 1’i merkezde toplam 4 aday çıkartmış oldu.
Seçimin kazananı veya kaybedeninden ziyade bundan sonra yapılacak hizmetlere odaklanılmalıdır.
Nihayetinde daha öncede yazdığımız gibi bir seçime gidildi savaşa değil.
Seçimler demokrasinin gereği ve halkın hür iradesinin sandığa yansımasıdır.
Selahattin başkana çok zor olan bu belediyecilik işinde umuyor ve diliyorum ki Kırşehrimizi daha güzel hizmetler yapması konusunda başarılar diliyorum. Sonuçta bu şehir hepimizin şehri. Bunu yapabilmesi içinde iyi bir ekip seçerek hizmet etmelidir.
Devir teslim töreninin sıcak ve gerçekten Ahilik geleneğine bağlı bir şekilde yapıldığını söyleyebilirim. Yaşar Başkana yaptığı hizmetlerden dolayı teşekkür eden Ekicioğlu’nun “bilgi birikim ve tecrübelerinden faydalanacağını” ve hatta bu şehri hep söylediğim gibi “birlikte yöneteceğiz” sözleri anlamlıydı.
Ayrıca sayın Ekicioğlu, Kırşehir Belediyespor’u bu noktalara taşımasından dolayı da kendisine teşekkür etti.
Yaşar Bahçeci de Ekicioğlu’na başarılar diledi. Sonrasında eski Belediye Başkanı Yaşar Bahçeci’yi belediyenin çıkış kapısına kadar uğurladı. Bunlar da esasında seçimlerin sadece bir hizmet aracı olduğunu gösteren güzel bir örnek olduğunu söyleyebiliriz.
Başkan Ekicioğlu’nun “verdiğimiz sözleri yerine getirmek zorundayız” ifadesi de dikkat edilmesi gereken önemli bir nokta idi.
Hiçbir seçmen taraflı olsun, tarafsız olsun Sayın Yaşar Bahçeci’nin 10 yıllık hizmetini görmemezlikten gelemez bundan dolayı kendisine teşekkür ediyorum.
Son olarak bu seçimler taşradaki insanları birbirlerine kenetlemeli ayrıştırıp ötekileştirmemeli.
Zaman çok hızlı geçer ve bir de bakmışsın ki seçim yeniden gelmiş ve bu insanlara bir daha kendinizi anlatmak ta güçlük çekersiniz. Bu yüzden kırmadan, dökmeden herkese eşit mesafede yaklaşmalı yoksa bir seçim sonra kaybetmek kaçınılmaz olur. Sonuçta siyaset yapanlar için seçimler bitmez bundan sonra Vekillik seçimleri var…!
Sayın Ekicioğlu’nun seçim çalışmaları süresince hep söylemleri iddialı ve iyiydi umuyor ve diliyorum ki bu söylemlerinin ardında durur.
Selahattin Başkan Kırşehir’e büyük hizmetler yapan Yaşar Bahçeci’den devraldığı bu belediye bayrağını inşallah daha yukarılara taşır bundan gurur ve onur duyar destekçisi oluruz.
Şunu da ifade etmeden geçemeyeceğim, “Birlikte yöneteceğiz” sloganı güzel bir slogan umarım sözde kalmaz ve başkanlığı süresince hep devam eder…
Bundan sonra oy veren, vermeyen tüm seçmen ve şehrin insanlarına hizmet etme konusunda yeniden kendisine başarılar diliyor, inşallah güzelleşen şehrimizin daha da güzelleşmesine vesile olur diyor, başarılar diliyorum.YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. .