Kasılma menenjit belirtisi olabilir

Kasılma menenjit belirtisi olabilir

18.02.2015

  SANTRAL sinir sistemi rahatsızlığı olan menenjit hastalığında sara nöbeti gibi kasılmalar belirtiler arasında yer alıyor. Menenjit hastalığının belirtileri ve tedavi yöntemleri ile ilgili biler veren Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Uzmanı Dr. Ramazan Keskiner, menenjitin daha çok bakterilerle oluştuğunu söyledi. Trafik kazaları veya düşme, yaralanma gibi […]

 

SANTRAL sinir sistemi rahatsızlığı olan menenjit hastalığında sara nöbeti gibi kasılmalar belirtiler arasında yer alıyor.
Menenjit hastalığının belirtileri ve tedavi yöntemleri ile ilgili biler veren Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Uzmanı Dr. Ramazan Keskiner, menenjitin daha çok bakterilerle oluştuğunu söyledi.

Trafik kazaları veya düşme, yaralanma gibi travmalar sonucu kafatası bütünlüğünün veya kafatasını oluşturan doku bütünlüğünün bozulduğu durumlarda derideki veya dışarıdaki bazı mikropların beyin ve zarlarına geçmesi sonucu ortaya çıkan travmatik menenjitlerin de olduğunu belirten Dr. Ramazan Keskiner, şöyle konuştu:

“Genel olarak santral sinir sistemi enfeksiyonları olarak tanımlanan menenjit hastalığı beyin zarını tutan iltihabi etkenleri ifade etmektedir. Bunlar diğer mikrobik hastalıklarda olduğu gibi bakteriler, mantarlar ve virüsler tarafından oluşturulmaktadır. Daha çok karşılaştığımız hastalık tablosu bakterilerle oluşan hastalık tablosudur. Bakterilerden de bir kısmı akut dediğimiz, çok hızlı gelişen menenjit tabloları ve bir kısmı da tüberküloz dediğimiz verem hastalığında olduğu gibi daha uzun dönemde kronik menenjit tablolarına yol açabilmektedir. Aynı zamanda mantarlar da fırsatçı hastalık etkeni olarak şeker hastalığı, böbrek yetmezliği gibi, kanser veya romatizmal hastalıklar tedavisi görülürken o ilaçların yan etkilerine bağlı olmak üzere savunma sisteminin zayıfladığı durumlarda fırsatçı hastalıklar ortaya çıkmaktadır.
“Normalde beyin ve sinir sistemimiz kandan mikrop geçişine izin vermeyecek bir bariyerle, bir engelle korunma altındadır. Yalnız bazı durumlarda bu bariyerin, yani beyin ile kan arasındaki mikrop ve diğer yabancı maddelerin, zararlı maddelerin geçişini engelleyen bariyerdeki bozulmalar sonucunda hastalık yapıcı mikrobik etkenler beyine ve santral sinir sistemi dediğimiz vücudun ana sinirsel faaliyetlerinin oluşturulduğu dokularımıza geçmesine izin verir. Mikropların buradan geçişinde temel geçiş noktaları boğaz enfeksiyonları olup boğazdaki gelişen faranjitler sonucu boğaz mukozasına tutunan mikroorganizmalar buradan komşuluk ilişkisi ve kan beyin bariyerini aşarak santral sinir sistemine, beyine geçip beyin zarı iltihabına yol açmaktadırlar.
“Bunun dışında trafik kazaları gibi veya düşme, yaralanma gibi travmalar sonucu kafatası bütünlüğünün veya kafatasını oluşturan doku bütünlüğünün bozulduğu durumlarda dışarıdaki, yani derimizdeki veya dışarıdaki bazı mikropların beyin ve zarlarına geçmesi sonucu ortaya çıkan travmatik menenjitler de söz konusu olabilmektedir. Aynı zamanda ameliyatlar sonucu hastanelerden elde edilen mikrobik etkenlerden de yine bu tür hastalıklar oluşabilmektedir. Ama asıl toplumdan edinilen bir başka hastalık, yani daha çok faranjitlerle ortaya çıkan menenjit tablolarıdır. Bunlardan da önemli olan salgın yapabilen epidemik menenjit dediğimiz naisari menenjiti dediğimiz bir mikroorganizma tarafından oluşturulan özellikle de okul çocuklarında kreş, yurt gibi toplu yaşanılan yerlerde salgınla sonuçlanabilen, geçişi de çok hızlı olabilen bir mikrobik menenjit tablosu da söz konusu olabilmektedir.
“Diğer bakteriyel etkenlerin hastalık yapabilmesi için yine savunma sistemindeki bazı defektlerin, bazı rahatsızlıkların buna izin vermesi gerekmektedir. Eğer ki ortaya çıkan menenjit tablosundaki belirtiler de şu şekilde kendini gösterebilir. Ateş yüksekliği, bulantı, kusma, baş ağrısı, ensede sertlik, yani boynu öne doğru eğmekte çenenin göğse değdirilmesinde, kendi isteğiyle şahsın yapmasında zorluk, yapamama durumu, aynı zamanda şuur değişiklikleri, şuurun, yani bilincin tam kapalılığına kadar giden bilinç değişiklikleri ve koma tablosuna kadar ilerleyebilen hastalık tablosu görülebilmektedir. Aynı zamanda bu dönemde kişide kasılmalar, yani istemsiz sara nöbeti tarzında kasılmaları da görebiliriz. Bu şikayetlerle hastanelere başvurduğunda da teşhis metotlarımız kan tetkikleri, MR ve tomografi gibi beyin ve santral sinir sistemini görüntüleme yöntemlerinden yardım almak, ama asıl teşhise götürecek metodumuz ise beyin omur ilik sıvısı dediğimiz beynimizin ve sinirimizin içerisinde yüzer durumda olduğu sıvının bel bölgesinden iğne ile girilerek alınması ve o sıvının incelenmesi sonucunda menenjit tablosunun ortaya çıktığını görebiliyoruz.
“Tedavisi ortaya çıkan etkene göre bir antimikrobik tedavi, ikincisi beyin ve sinir sisteminde oluşan ödem tablosunu çözmek için antiödem tedavisi ve bu dönem içerisinde hastanın solunum desteği gibi, beslenme desteği gibi, sıvı elektrolit açığının desteklenmesi gibi uygulamalar yapılır. Yaklaşık hastalığın cinsine, oluşturan mikroorganizmanın tipine bağlı olmak üzere 10-15 günlük bir tedaviden, verem gibi hastalıklarda da daha uzun, 1 yıla kadar uzayan tedaviler olabilmektedir.”YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. .