Kasaplardan vatandaşlara çağrı

Kasaplardan vatandaşlara çağrı

02.12.2017

Kırşehir Kasaplar, Lokantacılar, Pastacılar ve Kafeteryacılar Odası Başkanı Hasan Ünlü, Kırşehir’de hayvancılığın can çekiştiğini belirterek vatandaşlara çağrıda bulundu: Kasaplardan vatandaşlara çağrı “1 kilo Sırbistan eti yerine 750 gram yerli et al” Kırşehir Kasaplar, Lokantacılar, Pastacılar ve Kafeteryacılar Odası Başkanı Hasan Ünlü , Kırşehir’deki kasapların, “1 kilo Sırbistan eti yerine 750 gram yerli et al. Hem […]

Kırşehir Kasaplar, Lokantacılar, Pastacılar ve Kafeteryacılar Odası
Başkanı Hasan Ünlü, Kırşehir’de hayvancılığın can çekiştiğini belirterek vatandaşlara çağrıda bulundu:

Kasaplardan vatandaşlara çağrı
“1 kilo Sırbistan eti yerine 750 gram yerli et al”

Kırşehir Kasaplar, Lokantacılar, Pastacılar ve Kafeteryacılar Odası Başkanı Hasan Ünlü , Kırşehir’deki kasapların, “1 kilo Sırbistan eti yerine 750 gram yerli et al. Hem kasabına hem çiftçine sahip çık” afişini işyerlerinin camlarına astıklarını açıkladı.
Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından ithal edilen ucuz etlerin satışına belirlenen market zincirlerine devam edilirken, ette marka kent olan Kırşehir’de vatandaşlar bu etlere yoğun ilgi gösterirken, durumdan memnun olmayan kasaplar, “1 kg Sırbistan eti alacağına 750 gr yerli et al. Hem kasabına hem çiftçine sahip çık” yazılı broşürleri dükkanlarına astılar.
Başkanı Hasan Ünlü, Kırşehir’de hayvancılık can çekiştirdiğini belirterek, “Hükümetimizin tarım ve hayvancılıktaki yanlış politikaları ne yazık ki tarım ve hayvancılıkla uğraşan yetiştiricilerimizi ve çiftçilerimizi bitirdi. Tarım ve hayvancılıkta düne kadar kendi kendine yeten, hatta dışarıya ihraç eden Türkiye ne yazık ki bugün dışa bağımlı hale geldi. Kimse tarlasını ekmiyor, dikmiyor. Bugün buğdayından, fasulyesine, mısırından pirincine pek çok gıdayı ithal ediyor. Bu da ülkemiz ekonomisine büyük zarar veriyor. İşte hükümet hayvancılıkta da yanlış yapınca hayvancılık da büyük darbe aldı. Samanından yemine kadar her şey pahalanınca hayvancılık ta bitti. Hükümet hayvancılığı yeniden ayağa kaldırmak için teşvikler verdi, ancak maliyetlerin önüne geçemediği için hem hayvan fiyatları, hem de et fiyatları artmaya başladı. Bugün ithal et getirerek, güya vatandaşları 3-5 liralık katkı sağlayayım derken, tüm sektörü bitirme noktasına getirdiler. Çok yanlış yapılıyor” dedi.
İTHAL ET ÇÖZÜM DEĞİL
İthal etin kasapları olumsuz etkilediğini ve milli besiciliği zarara uğrattığını ifade eden Kırşehir Kasaplar, Lokantacılar, Pastacılar ve Kafeteryacılar Odası Başkanı Hasan Ünlü “Kırşehir’de son yıllarda hayvancılığa büyük yatırım yapan hemşehrilerimiz, ne yazık ki Tarım, Gıda ve Hayvancılık Bakanlığı’nın yanlış politikaları ile büyük çapta zarar etmeye başladı. Maliyetler sürekli artarken, et fiyatlarının düşmesini beklemek hayal olur. Ancak hükümetimiz ithat hayvan ve et getirerek halka ucuz et yedirmek istiyor. Bu durum da ülkemizde hayvan üretimi yapan yetiştiricileri büyük çapta etkilemektedir. Kırşehir’de vatandaşlarımızı yerli et tüketmeye davet ediyoruz. Yerli etimize sahip çıkmazsak, ithal et sıkıntısı olduğunda yerli etin kilosu 100 liraya kadar çıkabilir. Vatandaşlarımız, yerli etine, üreticisine ve kasabına sahip çıksınlar. Federasyon Başkanımız, Tarım Bakanımız ile görüşme gerçekleştirdi. Görüşmenin ardından uzun bir süre geçmesine rağmen hala bir çözüm üretilmedi. Hala marketlerde ucuz ithal et satılıyor. Bu, üretici ve kasaplar için doğru bir şey değil. Ucuz ithal et, haksız rekabete giriyor. Devletimizden bize sahip çıkmasını istiyoruz. Devletimizin yerli etin fiyatını nasıl düşeceğini araştırmalı, ithali çözüm olarak görmemeli. Yerli üreticiyi ve kasabı desteklemek amacıyla broşür dağıttık. Kırşehir’deki tüm kasaplara üzerinde, ‘1 kilo Sırbistan eti yerine 750 gram yerli et alın, kasabınıza ve üreticinize sahip çıkın’ yazılı broşür dağıttık. Bu fikrin sonrasında vatandaşlar biraz daha duyarlı olmaya başladı. Bu uygulamanın faydasını görmeye başlarız diye umuyorum” dedi.
Kasaplarda şu anda kıyma 35 TL, kuşbaşı 38 TL, bonfile 65 TL, dana pirzola 45 TL, kuzu pirzola 50 TL’den satışa sunuluyor. (HABER: SALİH GÜNER)YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. .