Kasaplarda işçi sıkıntısı yaşanıyor

Kasaplarda işçi sıkıntısı yaşanıyor

03.11.2017

İşsizlikten şikayet ederken, ilimizdeki kasaplar çalıştıracak işçi bulamıyor…

ŞEHRİMİZDE kasap esnafları çalıştıracak işçi bulmakta sıkıntı yaşıyor. Marketlerin küçük esnafın satışlarına yaptığı olumsuz etki, işçi noktasında da kendini gösteriyor.
Marketlerin, kasap esnaflarının yetiştirdiği çırakları yüksek ücretlerle bünyesine katmasıyla, kasap esnaflarını sıkıntıya sokuyor.
Kasapların yetiştirmeye işçi bulamadığını belirten Kırşehir Kasaplar Odası Başkanı Hasan Ünlü, “İlimizde kasaplarda işçi sıkıntısı var. 5 yıl içinde Türkiye’de kasap bulmakta sıkıntı çekiyoruz. Yeni nesil kasapları tercih etmiyorlar, çırak gelmiyor. Eskiden her dükkanda 3-5 tane çırak yetişiyordu. Bunları marketler el birliğiyle maalesef bitirdiler. Bizler çırak yetiştiriyoruz tam usta olmadan marketler yüksek paralar verip marketlere gidince kasap sıkıntısı doğdu. Kasaplar şimdi yetiştirmeye işçi bulamıyorlar. İşçi bulamayınca da ilimizde bu çok büyük bir sıkıntı. 5 yıla kalmaz 3 yıl sonra kasap dükkanı bile bulamazlar. Öyle bir sıkıntımız var. Ben kendi işyerimde bulamıyorum şu an. Bütün kasap arkadaşlarımızın hepsinde sıkıntı var. Bu da marketlerden kaynaklanan bir şey. Bulamıyoruz. Okulların 4+4+4 olması biraz sıkıntılar doğurdu. İlkokulu bitirenler gelip yanımızda çalışıyorlardı. 3-5 senede bu mesleği öğreniyorlardı, kalfa, usta oluyorlardı. İşyeri açıyorlardı. Şimdi öyle bir şey yok, kimse gelmiyor da rağbet de yok. Biraz daha temiz işi seviyorlar. Bir berberde tane çırak buluyorsunuz, ama bir kasapta bir tane çırak yok. Şehrimizde böyle bir sıkıntımız var. Çıraklık okulu var, ama işçi bulamadığımız için okula gönderecek çırak bulamıyoruz. Çıraklık okuluna gittikten sonra normal okulumuzu okuruz, üniversiteye gideriz başka bir meslek seçeriz diyorlar ve çıraklık okulunun da burada bir artısı olmuyor” dedi.
“TÜRKİYE’DE 5 YIL SONRA KASAP BULUNMAYACAK”
BU ARADA Türkiye Kasaplar Federasyonu Genel Başkan Vekili ve Antalya Kasaplar Odası Başkanı Osman Yardımcı, Türkiye’de artık kasap yetişmediğini, böyle giderse 5 yıl sonra bu mesleğe işçi bulunamaz hale gelineceğini söyledi.
Kasaplık mesleğinin dededen geldiğini söyleyen Osman Yardımcı, Türkiye’de yeni kasap yetişmemesinden dert yakındı. Kasaplığın en ağır meslek grubuna girdiğini söyleyen Osman Yardımcı, en ağır işçilik kendilerinde olmasına rağmen, en az kazananın da kendileri olduğunu belirtti. Devletin bir an önce kasaplık mesleğine el atması gerektiğini ve kendilerine destek vermesinin şart olduğuna vurgu yapan Osman Yardımcı şöyle konuştu:

“Bugün Antalya’da bir ‘Kasaplık Okulu’ açılsın biz buna gövdemizi koyarız. Ama böyle bir okul yok. Böyle bir yetiştirici de yok. Zaman zaman Çıraklık Okulu’na giriyoruz ve bakıyoruz ki orada mesleği bilmeyenler sınav yaptırıyor. Bu olmaz. Adam çocuğunu getirip sana çırak olarak vermiyor. Tatillerde çocukları kasaplara verelim, kasaplar da onlara hem harçlık versin, hem de mesleği öğrensinler istedik. Bu da kabul görmedi. ‘Kasaplık bilekte altın bileziktir’ dedik, yine gönderen olmadı. Kasaplık böyle giderse 5 yıl sonra işçi bulamaz. Baba mesleğini devam ettirenler çalışıyor. Devam ettirmeyenler kalfa çırak bulamıyoruz.”
KASAPLIK SINIFI YOK

Türkiye’de çıraklık eğitimi olduğunu ancak kasaplıkla ilgili sınıf bulunmadığına dikkati çeken Osman Yardımcı konuşmasını şöyle sürdürdü:
“Çıraklık Okulu’nda aşçılıkla bizi bir tutuyorlar. Böyle bir şey olmaz. Kasaplık ayrı, aşçılık ayrıdır. Meslek okuluna kasaplık olarak giriyorsun ama üye azlığından dolayı sana özel öğretmen veremiyorlar. Dolayısıyla o birkaç kişiyi aşçılık sınavında eğitmeye çalışıyorlar. Çıraklık Okulu’nun bunda bir suçu yok. Bir iki kişiye öğretmen tahsil edecek halleri yok.”
“Bir işçiye ücret vermemek için, mangallık hazırlamamak için, poşetli alıp poşetli satma sistemini getirdiler. Senden marketlerden paketlenmiş mamul almanı istiyorlar. İşçi gücü yok. İşçiye ekmek yok. Bunları herkes biliyor. Biz görüyoruz, bize ekmek yok. Ben bazen kasaplara diyorum ki, dükkanlarımızı kapatırsak büyük marketlerde bize hiç iş vermezler. Çünkü neden, biz doğruları söylüyoruz. Bugün işçinin de markette çalışması gerekiyor. Marketler kapansın demiyoruz. Marketler de iş yapsın. Marketlere göre kanun çıkması lazım. Bugün Türkiye’de Kasaplar Odası Federasyonu var. Bu işin ilmini bilirler, mesleğinin de ustalarıdır. Bizim en kötü kasabımız bir okumuştan, bir bilgiliden daha iyi. Çünkü pratikte ve mesleği yaparak yetişiyor. Bugün çıraklık okuluna verdiğiniz öğrenci nasıl yetişecek. Et doğramasını bilecek mi? Hayır. Sadece teorik dersleri alacak. Teorik dersleri zaten vatandaşla ilişkide yine alır. En güzel sistem, kendi bazında dükkanlarda yetiştirilen kesicilerdir. Bugün ben mesleğimde koyunu almasını, kesmesini, satmasını da biliyorum. Kasaplık işte bu.” (HABER: GÜLNAZ CEYLAN)YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. .