Kasaplar da, vatandaş da tedirgin

Kasaplar da, vatandaş da tedirgin

06.02.2015

ÜLKE genelinde et satışlarında kaçak et, hazır kıyma ya da at eti satışı gibi nedenlerden dolayı hem kasaplar, hem de vatandaşlar tedirgin. İlimiz Kırşehir’de geçtiğimiz günlerde kaçak et ele geçilirken, Kırşehir’deki kasaplarda kaçak et satışının olmadığı belirtiliyor. Kırşehirli kasap esnafı, hem kendilerinin, hem de vatandaşın tedirgin olduğunu belirtiyor. Vatandaşların kaçak etten dolayı tedirgin olmasına kasaplar […]

ÜLKE genelinde et satışlarında kaçak et, hazır kıyma ya da at eti satışı gibi nedenlerden dolayı hem kasaplar, hem de vatandaşlar tedirgin.

İlimiz Kırşehir’de geçtiğimiz günlerde kaçak et ele geçilirken, Kırşehir’deki kasaplarda kaçak et satışının olmadığı belirtiliyor.
Kırşehirli kasap esnafı, hem kendilerinin, hem de vatandaşın tedirgin olduğunu belirtiyor.
Vatandaşların kaçak etten dolayı tedirgin olmasına kasaplar da hak verirken, eti ülke genelinde marka haline gelen Kırşehir’de kasapların besi çiftliklerinde kendi yetiştirdikleri ürünleri sattığını ifade eden kasap esnafı, hazır kıyma konusunda da vatandaşları uyarıyor.
Kırmızı etin fiyatının şu anda 30 lira olduğunu ve bu fiyattan ucuz olan etin alınmaması gerektiğini belirten Kırşehir kasap esnafı, ucuz etten uzak durulması gerektiğini hatırlatarak, hazır kıymayı da tavsiye etmediklerini dile getirerek, vatandaşlara uyarılarda bulunuyorlar:
“Kaçak et normal et gibi değildir. Genelde şoklayarak piyasaya sokuyorlar. İlimizde de bir kaçak et operasyonu yapıldı ve yakalandı. Suriye’den Bursa’ya gidiyor denildi. Bu büyükşehirlerde maalesef yaşanan bir olay. Kırşehir gibi küçük illerde bu tür şeylerin yaşanması çok zordur. Kırşehir’de böyle bir şey yok, olmadığı da güzel. Çünkü vatandaş çok etkisi altında kalıyor. Et almaya korkuyorlar.
“Vatandaşlarımızın dikkat edecekleri en önemli husus bildikleri yerden şaşmayacaklar. Kırşehir’de bildikleri yerlerden alışveriş yapmalarını tavsiye ediyoruz. Kırşehir’de çoğu kasap besicilik yapıyor ve kendi ürünlerinin satışını yapıyor.
“Mühür de çok önemli bir husus. Mezbahaneye giren bir hayvan kesildikten sonra mühürlenir ve gideceği yerin numarası vardır. Numaralandırılarak gönderilir. Mühürsüz et dış kesimdir, mezbahane haricindeki yerlerde kesilir. Bunlar da sağlık koşullarına uygun değildir.
“Bilindiği gibi at eti de yakalandı ve vatandaşın bunu anlaması çok zordur. Biz veterinerlerle yaptığımız görüşmede eğer at eti 3 gün içerisinde dinlendirilerek piyasaya girerse dana etinden ayırt edilmesi çok zor denildi. At etinin böyle bir özelliği var maalesef. Kırşehir’de herkesin kendi besi çiftliği var. Biz de şu anda endişe içinde et satıyoruz. Etiketlenmiş olduğu halde biz satmaya, vatandaş da almaya çekiniyor. Bizler de zorluk yaşıyoruz.
“Kırmızı eti şu anda 30 liradan aşağıya almaları mümkün değildir. Buna dikkat etsinler. Ucuz etten uzak dursunlar. Etin maliyeti şu anda 28 lira ve bizi kurtarır şekilde en düşük 30 liraya veriyoruz. Bu Kırşehir’de yaşanan bir fiyatlamadır. İstanbul, Ankara gibi illerde 50 liraya kadar fiyatlar var. Hazır kıymayı da tavsiye etmiyoruz. Ellerinden geldiği kadar tezgahtan beğendikleri etten çektirsinler. Hazır kıymanın içerisinde bilindiği gibi değişik ürünler olabiliyor ve paketlenmesi de iyi olmazsa mikrop olabiliyor. Taze almaları her zaman için iyidir. Hazır kıymanın içerisinde tavuk taşlığıdır, kimyasal boyalardır, yağı renklendirip kıyma olarak yaptırabilirler. Kıymanın fiyatı da yağsız 32 lira, yağlı ya da orta yağlı kıymayı 28 liraya veriyoruz. Vatandaşlarımızın buna dikkat etmesini istiyoruz.”YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. .