“Kardeşliğin Dili Ahilik” kutlanıyor

“Kardeşliğin Dili Ahilik” kutlanıyor

11.05.2015

Gümrük ve Ticaret Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı İsmail Yücel: “Ahilik, ecdadımızın oluşturduğu ticaret ve sosyal yaşama dair köklü bir gelenektir, köklü bir kültürdür”
Kırşehir Valisi Necati Şentürk: “Ahilik, milletimizin en büyük medeniyet projesidir”

ahilik törenleri 2015.  (3) copy

28. AHİLİK Haftası kutlamaları, Ahiliğin Başkenti Kırşehir’de başladı.

Dünya sigortacılığına ve sendikacılığına temel teşkil eden, esnaf ve sanatkarların piri, büyük mutasavvıf, Türkmen lideri Ahi Evran’ın düşünce ve öğretilerini yaygınlaştırmak amacıyla “Elini, dilini, belini bağlı; kapını, gönlünü, sofranı açık tut” prensibi temel alınarak değişik etkinliklerin düzenleneceği 28. Ahilik Haftası ve 51. Esnaf Bayramı “Kardeşliğin Dili Ahilik” temasıyla bir hafta sürecek etkinliklerle kutlanacak.
Türk esnaf ve sanatkârının piri Ahi Evran’ın insani ve ahlaki felsefesini yaşatmak, geliştirmek ve yaygınlaştırmak amacıyla her yıl Ekim ayında düzenlenen ve bu yıl 11-17 Mayıs tarihleri arasında Ahiliğin başkenti Kırşehir başta olmak üzere 81 ilde düzenlenen Ahilik Haftası kutlamaları, dün Anıt Meydan’ında saat 10.00’da yapılan açılış töreni ile başladı.

ahilik törenleri 2015.  (9) copy
Törene Kırşehir Valisi Necati Şentürk, Garnizon Komutanı Jandarma Albay Murat Bulut, Belediye Başkanı Yaşar Bahçeci, Cumhuriyet Başsavcısı Hasan Bilgin, Emniyet Müdürü Sıtkı Akgül, Ahi Evran Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Kudret Saylam, AKP Milletvekili adayı Hacı Turan, CHP Milletvekili adayı Yılmaz Zengin, Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Bahamettin Öztürk, Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Selahattin Ekicioğlu, Esnaf ve Sanatkarlar Konfederasyonu yetkilileri, oda başkanları, sivil toplum kuruluş temsilcileri ve daire müdürlerini katıldığı törende ilk olarak Kırşehir Belediyesi Mehteran Takımı gösterisini yaptı.
Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasını ardından açış konuşmasını yapan Belediye Başkanı Yaşar Bahçeci, Kırşehirlileri Ahiliğe hep birlikte sahip çıkmaya davet etti.
Bahçeci, “Ahilik Kırşehir’in en önemli değeri, bunu herhalde herkes, bütün Kırşehir hem fikirdir. Tabi ki Ahiliği ileri taşımanın yolu Ahiliği en güzel şekilde anlamaktan geçiyor. Aslında Ahilikle ilgili prensipleri kendi hayatımız yerleştiremediğimiz sürece Ahilik’ten tam manasıyla bahsetmek mümkün değil diye düşünüyorum. Kırşehir’de her esnafın alırken, verirken, ticaret yaparken Ahilik prensiplerine uyması sağlanana kadar tam manasıyla Ahiliğin özünü anlamış sayılmayız. Tabi ki sadece esnafımızın değil, ne iş yaparsak yapalım kamu görevlilerimizin, siyasetçilerimizin, herkesin Ahiliği kendi hayatında öncelikle uygulaması lazım. ‘Kardeşliğin Adı Ahilik’ bu sene ki temamız. Kardeşliğimizi muhafaza etmek, birbirimizin hakkını ve hukukunu gözetmek, kendi hakkımız kadar karşımızdakinin de bir hakkının olduğunu bilmek Ahiliği anlamaktan geçer diye düşünüyorum. Ahilik, karşılıklı birbirimizin hakkını gözetmek demek. Ahilik Haftası’nın hayırlara vesile olmasını diliyorum. Kırşehir’imize, Ahiliğe dört elle, hep birlikte sahip çıkmaya davet ediyor, haftamızın hayırlı, bereketli geçmesini diliyorum. Ahi Evran’ın himmeti üzerinize olsun diyor, hepinize saygılar sunuyorum” diye konuştu.

ahilik törenleri 2015.  (1) copy
28. Ahilik Haftası etkinliklerinin ülkemize, milletimize, Kırşehir’e ve bilhassa esnaf ve sanatkar camiasına hayırlı olması temennisinde bulunarak konuşmasına başlayan Gümrük ve Ticaret Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı İsmail Yücel, Ahiliğin, ecdadımızın oluşturduğu ticaret ve sosyal yaşama dair köklü bir gelenek ve köklü bir kültür olduğunu vurgulayarak, “Maddenin kutsallaştığı, mananın unutulmaya yüz tuttuğu bir dönemin içerisindeyiz. Eşyaya, maddeye ve bilgiye ibretli bir şekilde, basiretli bakmayı öğreten Ahilik kültürüne olan ihtiyacımız her zamankinden çok daha fazladır. Ahilikte dostluk, kardeşlik, insan sevgisi, doğruluk, dürüstlük gibi ölçütler zamana göre, kişiye göre, mekana göre asla değişime uğramaz. Ticaretin gözetiminden ve denetiminden gelen bir bakanlık olarak Ahiliğin her geçen yıl toplum tarafından daha fazla bilir hale gelmesinden ve yaşanır hale gelmesinden büyük bir memnuniyet duyuyoruz. Bakanlık olarak hedefimiz Ahilik çerçevesinde Kırşehir merkezli olmak üzere ülke genelinde yürüttüğümüz çalışmalarla Ahilik ateşini çok daha güçlü bir şekilde yakmaktır” dedi.
“AHİLİK, MİLLETİMİZİN EN BÜYÜK MEDENİYET PROJESİDİR”
Ahiliğin milletimizin en büyük medeniyet projesi olduğunu vurgulayan Kırşehir Valisi Necati Şentürk de konuşmasında, şunları kaydetti:
“Başbakanımız, ‘Kırşehir tohum kenttir’ demişti. Mademki bu tohum Kırşehir’den serpiliyor, iye dünyaya örnek olmasın, niye dünyada böyle filizlenip meyve vermesin? Mümkün müdür bu? Ama tarih tekerrür eder mi, eder. İnşallah yeniden o günleri de görürüz diyoruz. Bir aydan beri Ahiliği inceliyorum ve inanıyorum ki Türkiye’de Ahiliği bilen çok az insan var. Eğer Ahilik gereği gibi bilinse, hiç kimse bir dakika bile durmadan kendi hayatında, aile hayatında, iş hayatında ve yönetim hayatında onu hakim kılar.
“Ahilik, milletimizin en büyük medeniyet projesidir. Biz tarihte 3 tane büyük imparatorluk ve yüze yakın devlet kurmuşuz. Ama bu imparatorlukların en büyüğü ve uzun ömürlü olan Osmanlı İmparatorluğu, 622 yıl dünyada var olmuş, 3 kıtada yedi iklimde var olmuş. Gittiği her yere medeniyet götürmüş, adalet götürmüş, ışık götürmüş, uygarlık götürmüş, insanlık götürmüş. Nasıl oluyor da 400 çadırlık bir aşiretten bir cihan imparatorluğu çıkıyor? Bunun altında bir sır olması lazım. Bu kendi kendine olmaz. Medeniyetler laf ile söz ile kurulmazlar ve dünya medeniyeti haline gelmezler. Bizim en büyük medeniyetimiz de böyle değildir. Osmanlıyı küçük bir aşiretten bir imparatorluk devleti haline getiren düşünce, felsefe, inanç, aksiyon, eylem Ahilik’tir.
“Eğer Ahilik olmasaydı, Osmanlı belki Anadolu’nun dışına çıkamayacaktı. Onun için bu medeniyetin en önemli mayası olan Ahiliği, biz bugün çok iyi anlamalı ve gelecek kuşaklara anlatmalıyız. Bu fikri, felsefeyi devam ettirmeliyiz. Devletler zaman zaman sıkıntıya düşebilirler. Ama Ahilik teşkilatı var ve ne yapıyor hemen askeri hayata müdahale ediyor. İç güvenliğe müdahale ediyor. Edebiyata, sanata ve ticarete, zanaata müdahale ediyor ve toplumu hemen organize ediyor; bir sivil teşkilat olarak, bir sivil toplum kuruluşu olarak belki dünyada alanında tek sivil toplum kuruluşu olarak. Onun için eğer Anadolu bugün baştanbaşa bir vatan ve Türkleşmişse, İslamlaşmışsa bunda Ahiliğin çok büyük katkısı vardır. Çünkü bizi bu şahika medeniyete çıkaran düşünce ve felsefe Ahilik’tir.
“En büyük kardeşlik projesi Ahilik’tir. Ahilik, kardeşlik hukukunun bütün unsurlarını ifade ediyor. Barış içinde birlikte yaşama fikrini geliştiriyor. İnsanlar yüzyıllarca barış içinde yaşıyorlar. Birlikte üretiyorlar. Birlikte paylaşıyorlar. Birlikte dayanışıyorlar, birlikte yardımlaşıyorlar. Yani birlikte ağlayıp, birlikte gülüyorlar. İşte Ahilik, böyle bir proje ve bugün artık ben inanıyorum ki sadece ülkemizde değil, sadece gönül coğrafyamızda, kültür coğrafyamızda değil, belki dünyanın her tarafında ihtiyaç duyulan bir düşünce, bir aksiyon, bir eylem projesidir. Memleketimizin, milletimizin en büyük medeniyet projesidir diyorum. 28. Ahilik Haftası’nın memleketimize. Milletimize, insanlığa hayırlara vesile olmasını temenni ediyorum.”

ahilik törenleri 2015.  (2) copy
Konuşmaların ardından 28. Ahilik Haftası açılış töreni sona ererken, etkinlikler kapsamında Ahi Evran-ı Veli Külliyesi ve Ahi Evran-ı Veli Türbesi ziyaret edildi.
Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu, Kırşehir Kent Konseyi, Kırşehir esnafı ve arkeolog Mehmet Göktürk’ün katkılarıyla hazırlanan Ahi Evran-ı Veli Külliyesi Sergi Salonu’nda “Geçmişten Günümüze Ahi Esnafı Fotoğraf Sergisi”nin açılışı yapıldı.
Ahi Çarşısı’nın “Ahi Duası ve Öğüdü” ile açılışının yapılmasının ardından Ahi Sokağı açılışı gerçekleştirildi.
Cacabey Meydanı’nda Ahi Pilavı ve Ahi Helvası ikramı yapılması sonrasında Kırşehir Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı ve temsilcileri Vali Necati Şentürk ile Belediye Başkanı Yaşar Bahçeci’yi makamlarında ziyaret etti.
Anıt Meydanı’nda Halk Oyunları gösterisinin de sunulduğu 28. Ahilik Haftası’nda ilk günkü etkinlikler saat 17.30’da El Birliği Tablosu sergisinin açılması ile tamamlandı.
28. Ahilik Haftası kutlamaları, 17 Mayıs tarihine kadar bir hafta sürecek etkinliklerle kutlanmaya devam edecek.YORUMLAR

Toplam 2 yorum bulunmaktadır.

MUSTAFA CAVDAR

Esnaf ve sanatkârlarımızın bayramini kutluyorum.
MHP iktidarin da, yolsuzluk ve rusvetle elde edilen AK harami ganimetlerini geri alacagiz. Nerden buldun? Nasil sahip oldun ? Sorgulamasin dan sonra butun tasinmaz mal mulk ve yastik alti, ayakkabi kutusu harami ganimetleri ve banka hesaplarina el konulacaktir. Bagimsiz T. C. D. Mahkemelerinin huzurun da hesap sorulacaktir. smile emoticon HAK, HUKUK , ADALET, MILLIYETCI HAREKET!
MILLI DEVLET GUCLU IKTIDAR MHP ile GERCEKLESECEKTIR.
HAYDI TURKIYE OYLARIMIZ MHP’ ye!

12.05.2015, 12:14
MUSTAFA CAVDAR

Esnaf ve sanatkârlarımızın bayramini kutluyorum.
MHP iktidarin da, yolsuzluk ve rusvetle elde edilen AK harami ganimetlerini geri alacagiz. Nerden buldun? Nasil sahip oldun ? Sorgulamasin dan sonra butun tasinmaz mal mulk ve yastik alti, ayakkabi kutusu harami ganimetleri ve banka hesaplarina el konulacaktir. Bagimsiz T. C. D. Mahkemelerinin huzurun da hesap sorulacaktir. :-)) HAK, HUKUK , ADALET, MILLIYETCI HAREKET!
MILLI DEVLET GUCLU IKTIDAR MHP ile GERCEKLESECEKTIR.
HAYDI TURKIYE OYLARIMIZ MHP’ ye!

12.05.2015, 12:16

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. .