Karayolu Taşıma Yönetmeliği değişti

Karayolu Taşıma Yönetmeliği değişti

12.01.2018

Yönetmelikteki değişikliklerle şartlar hafifledi, ücretler düşürüldü…

KARAYOLU Taşıma Yönetmeliği’nde değişiklik yapıldı. Resmi Gazete’de 8 Ocak 2018 tarihinde yayımlanarak yürürlüğe giren Karayolu Taşıma Yönetmeliği ile belge düzenlemede bürokrasiyi azaltacak ve e-devlet kullanımını artıracak yöntemler geliştirildiği bildirildi.
Kırşehir Ticaret ve Sanayi Odası tarafından Karayolu Taşıma Yönetmeliğinde yapılan değişiklikle ilgili yazılı açıklama ile üyeleri bilgilendirildi.
Kırşehir Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Selahattin Ekicioğlu, 2017 yılının Mart ayında görüşe açılmasının ardından Yeni Karayolu Taşıma Yönetmeliği taslağına Kırşehir Ticaret ve Sanayi Odası’nın ve K türü yetki belgesi düzenleyen diğer odaların Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nin (TOBB) öncülüğünde belirttiği görüşler ile sektörün tüm faktörlerinin de görüşleri doğrultusunda Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı tarafından yeniden hazırlandığını ve 08.01.2018 tarihli Resmi Gazetede yayımlanarak yürürlüğe girdiğini bildirdi.
TSO Yönetim Kurulu Başkanı Ekicioğlu, yeni Karayolu Taşıma Yönetmeliği ile yapılan değişiklikleri şöyle sıraladı:

BELGE ALMA ŞARTLARI HAFİFLETİLDİ: Yeni Yönetmelik ile yeni K1 belgesi almak için şahıslardan istenen asgari kapasite şartı 30 tondan 25 tona, şirketle için istenen asgari kapasite şartı 110 tondan 50 tona, K3 belgesi almak için istenen asgari kapasite şartı 45 tondan 35 tona indirilmiştir.
BELGE ÜCRETLERİ DÜŞÜRÜLDÜ: Yürürlükten kaldırılan Karayolu Taşıma Yönetmeliğine göre 02.01.2018 tarihinde 24.307 TL olan K1 belgesi bedeli 10.000 TL’ye, 12.152 TL olan K2 belgesi bedeli 10.000 TL’ye, 12.152 TL olan K3 belgesi bedeli 5.000 TL’ye düşürülmüştür.
YETKİ BELGESİ İÇİN İSTENEN EVRAKLARIN AZALTILDI, BAŞVURU FORMUNUN KALDIRILDI: Yetki belgesi için istenen evraklar azaltılmış, K1 ve K3 yetki belgesi talep edecek gerçek kişiler ile K2 belgesi talep edecek gerçek/tüzel kişilerden Oda kayıt belgesi ve imza sirküleri istenmesi zorunluğu kaldırılmıştır. Ayrıca başvuru formları kaldırılarak sadece dilekçe ile başvuruda bulunma şartı getirilmiştir.
YETKİ BELGESİNDE ASGARİ KAPASİTEYİ SAĞLAYACAK ARAÇLARIN YAŞ ŞARTI KALDIRILDI: K1 ve K3 yetki belgeleri için asgari kapasiteyi sağlayacak araçlarda istenen 20 yaş şartı yeni yönetmelik ile kaldırılmıştır.
SERMAYE ŞARTI KALDIRILDI: K1 ve K3 yetki belgeleri için gerekli olan sermaye şartı yeni yönetmelik ile kaldırılmıştır.
PANELVAN DIŞI TAŞITLARIN KAPSAM DIŞI BIRAKILDI: Kamyonet cinsi olarak tescil edilen taşıtlardan, taşıt tescil belgesinde kamyonet (BB-Van)/Panelvan olarak kayıtlı, sürücü dahil 4 veya daha fazla koltuğu bulunan taşıtlarla yapılan ve hem taşımanın hem de taşınan eşyanın ticari olmadığı taşımalar yönetmeliğin kapsamı dışarısında bırakılmıştır.
ÜCRETLER: Yeni Yönetmelik ile Taşıt Kartı ekleme ücreti 300 TL olmuş. Yetki belgesinde ekli taşıtlar için yenileme ücreti taşıt kartı ücretinin % 20’si (2018 yılı için 60 TL) ve muayenesi olmadığından dolayı yetki belgesinden düşen taşıtların tekrar yetki belgesine eklenmesi ücreti taşıt kartı ücretinin % 20’si (2018 yılı için 60 TL) olmuştur.
YENİLEME HAKKI BİTEN VEYA İPTAL EDİLEN YETKİ BELGELERİNE İNDİRİM: Daha önceden yetki belgesi alıp ta yetki belgesi iptal olan veya yenileme süresi, geçen yetki belgeleri için aynı belgenin talep edilmesi halinde % 50 indirimli olarak yetki belgesi düzenlenmesi imkanı getirilmiştir.
GERÇEK KİŞİNİN ÖLÜMÜ HALİNDE VARİSLERİNİN TALEBİ HALİNDE ÜCRETİ İADESİ İMKANI: Yeni karayolu taşıma yönetmeliği ile geçerli yetki belgesi sahibi gerçek kişinin vefatı halinde varislerinin talebi doğrultusunda yetki belgesinin kalan süresi kadar belge ücreti iadesi yapılacaktır.
YILLIK GÜVENLİ SÜRÜŞ EĞİTİMİ ŞARTI: Yetki belgesi sahiplerine çalıştırdıkları şoförleri için Milli Eğitim Bakanlığınca yetkilendirilen özel mesleki yeterlilik kurslarından yılda en az 7 saat süreyle % 70’i pratik ve % 30’u ise teorik bölümden oluşan güvenli sürüş eğitimini aldırma zorunluluğu getirilmiştir.
(HABER: Gülnaz CEYLAN)YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. .