“KAR LASTİKSİZ YOLA ÇIKMAYIN”

“KAR LASTİKSİZ YOLA ÇIKMAYIN”

18.02.2015

Kırşehir Şoförler ve Otomobilciler Odası Başkanı Mehmet Tekin:
“KAR LASTİKSİZ YOLA ÇIKMAYIN”

Kırşehir Şoförler ve Otomobilciler Odası Başkanı Mehmet Tekin, sürücüleri kar lastiği konusunda uyardı.

Kar lastiği kullanılmasının önemine değinen Mehmet Tekin, ülke olarak soğuk ve karlı havanın etkisine girildiğini yüzlerce köy, il ve ilçe yollarının yoğun kar yağışı nedeniyle kapalı olduğunu belirterek üyelerini zorunlu olmadıkça yola çıkmamaları konusunda uyardı.
Yola çıkacakların mutlaka kar lastiği takmalarını isteyen Mehmet Tekin, dün gazetemiz “Kırşehir Çiğdem”i ziyaret ederek sürücüleri uyaran bir açıklama yaptı.
Kar lastiği ve zincir takmadan trafiğe çıkan tüm araçlar trafik kazasına davetiye çıkardıklarını belirterek tüm araç sahiplerini kış lastiği takmadan yola çıkmamaları konusunda uyaran Kırşehir Şoförler ve Otomobilciler Odası Başkanı Mehmet Tekin, gazetemize yaptığı açıklamada şunları söyledi:

mehmet tekin  (3) copy
“Ülke genelinde olduğu gibi Kırşehir’de kar yağışı ile birlikte soğuk havanın etkisi altında bulunuyoruz. Kar yağışı nedeniyle ülke genelinde çok sayıda il, ilçe, belde ve köylerde eğitim ve öğretime ara verildi. Hafta başında yeniden eğitimlere başlanacak. Kırşehir’de il genelinde okulların tatili söz konusu değil. Öğrencilerimizi kazasız belasız okullarına götürüp getirmekle mükellef olan servis şoförlerimizi bu konuda uyarıyoruz. Yola çıkarken mutlaka gerekli tedbirleri alsınlar, trafik işaretlerine uysunlar, aşırı hızdan uzak dursunlar. Özellikle taşımalı eğitim yapılan il, ilçe ve köyler ile servis araç sürücülerimizin kış lastiği ile birlikte zincir takmadan trafiğe çıkmamalıdır. En önemlisi taşımalı eğitimin yapıldığı bölgeler ile servis araçları ile çocuklarını okula gönderen veliler servis sürücülerini çok iyi takip edip yapılan hataları mutlaka odamıza bildirsin ve takipçisi olsunlar. Trafiğe çıkan tüm sürücüler karlı ve buzlu yollarda araçlarını kullanırken mutlaka yavaş ve dikkatli olmaları hem kendilerine hem de taşıdıkları yolcuların faydasına olacaktır. Sürücülerimiz bilhassa gizli buzlanmalara karşı tedbirli olmalıdır. ‘Ülke genelinde yoğun kar yağışının ve dondurucu havanın etkisi altındayız. Yıllardır kar yağmayan birçok ilimizde kar etkisini en etkili şekilde göstermiş durumda. Bu karla birlikte kışa hazırlıksız yakalan sürücüler yoğun trafik kazalarına sebebiyet vermekteler. Kazaların azalması için kış şartlarına hazır olmayan araçlarla ve uyarılar dikkate alınmadan trafiğe çıkılmamalıdır. Ticari araçlar kaza yapar özel araçlar kaza yapmaz diye bir şey yoktur. Kar lastiği ve zincir takmadan trafiğe çıkan tüm araçlar trafik kazasına davetiye çıkarmaktadırlar. Bunun adı kaza değil, adeta cinayete davetiyedir. Kışın meydana gelen kazaların nedenine baktığımızda, buzlanma ve yol durumuna göre önlem almamaktan, araçlarımızı kışa hazırlanmamaktan doğan kazalardır. Bunun için araç lastiğinden, zincirine, fren, direksiyon, şanzıman, diferansiyeli ile motorun yağ bakımı yapılmalıdır. Ayrıca, akülere asit, radyatörlere ise antifriz konulmalıdır. Balatalar, diskler, elektronik aksam, kalorifer-klima sistemi kısaca araçtaki bütün mekanizmalar kontrol edildikten sonra yola çıkılmalıdır. En önemlisi mecbur kalınmadıkça özel araçlarla trafiğe çıkılmamalıdır. Mümkünse toplu taşıma araçlarını kullanalım. Bilhassa tırların kış lastiği kullanmaları ve kış donanımlarını yanlarında bulundurmaları büyük önem taşıyor. Sürücülerin araç takip mesafelerini artırmaları, hızlarını azaltmaları, trafik işaret ve işaretçilerine uymaları, şerit ihlali yapmamaları, buzlanma olan yerlerde çok daha dikkatli olmaları gerekiyor. Direksiyon başında cep telefonu ve sigara gibi dikkati dağıtıcı ögelerden de kaçınmalarını tavsiye ediyoruz. Bütün şoför esnafına, üyelerimize kazasız belasız günler diliyoruz.”YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. .