Kapatılan Kaman Öğretmenevi Lokali

Kapatılan Kaman Öğretmenevi Lokali

12.09.2017

Mümtaz Boyacıoğlu Yıl 1960, Askeri yönetimde Kaman Kaymakamı Sayın Süreyya Şehitoğlu’na Kaman Belediye Başkanlığı görevi de verilir. Genç ve çalışkan Süreyya Şehitoğlu, makamında fazla oturmayıp, Kaman’ı gezer ve yapılabilir sorunları tespit eder. Bu yıllarda Kaman öğretmenleri Kızılay binasının altında lokal gibi bir yerde oturur, dinlenir ve oyunlarını oynarlar. Havasız dar bir yerde günlerini geçirirler. Kaymakam […]

Mümtaz Boyacıoğlu

Yıl 1960, Askeri yönetimde Kaman Kaymakamı Sayın Süreyya Şehitoğlu’na Kaman Belediye Başkanlığı görevi de verilir. Genç ve çalışkan Süreyya Şehitoğlu, makamında fazla oturmayıp, Kaman’ı gezer ve yapılabilir sorunları tespit eder.
Bu yıllarda Kaman öğretmenleri Kızılay binasının altında lokal gibi bir yerde oturur, dinlenir ve oyunlarını oynarlar. Havasız dar bir yerde günlerini geçirirler.
Kaymakam ve Belediye Başkalığını da yürüten Süreyya Şehitoğlu bu dar yeri öğretmenlere uygun görmez. Öğretmenlere yakışır bir binanın yapımı için öğretmenleri harekete geçirir. O günlerde Kaman’da İlkokul Öğretmenleri çoğunluktadır. ‘KAMAN İLKOKUL ÖĞRETMENLERİ DERNEĞİNİ’ kurarlar. Belediye Başkanı Süreyya Şehitoğlu meclis kararı ile şimdiki (kapalı olan) Öğretmenler Lokalinin olduğu yeri uygun bir fiyatla bu derneğe verirler.
Köyden gelip Kaman Ortaokulunda okuyan öğrencilerin kalabileceği, Kız Meslek Lisesi bahçesindeki yurt binasının yapımı için de bir dernek kurulur. Aynı anda bu binanın ve Kaman İlkokul Öğretmenleri Derneğinin yapım çalışmaları başlatılır. Belediyenin yardımının yanında Kaman merkez ve köylerinde çalışan tüm ilkokul öğretmenlerinden ayda 5 Lira aidat kesilir. Bu aidatlar binanın yapımı için yeterli gelmez. Yurt binasını yaptıran yönetim kurulu ile İlkokul Öğretmenler Derneğinin şehir merkezinde çalışanları arasında iş bölümü yapılır. Sıra ile tahıl alma mevsiminde, ofisin önünde tahıl getirenlerden bir teneke buğday, arpa toplamaya giderler.
Sabit Çınar:
-“Dernek binamızın yapımı için ofisin önünde buğday toplamak için beklerken, oradan geçen biri önümdeki tenekeye küfür ederek, ‘Şimdi de kravatlı dilenciler türedi’ diyerek bir tekme attı. Teneke yuvarlandı gitti. Bir şey söylemeden gidip tenekeye alıp getirip aynı yerde beklemeye başladım. Akşama kadar yarım teneke buğday toplayabilmişim. Bu eziklik bana yetti. Fakat görevimi de yapmak zorundaydım. Aynı sorunları ve benzerlerini diğer arkadaşlarım da yaşadılar.”
Bekir Sarıoğlu:
-“Yönetim kurulunda göreli öğretmenlerin bir kısmı Kastamonu’dan kereste, Eskişehir’den tuğla-kiremit, Ankara’dan çimento, diğer illerden topluca demir ve diğer gereksinimleri getirdiler. Çizilen plana göre törenle temel atıldı.”
Hasan Yazar:
-“Her gün biraz daha yükselen inşaatta arkadaşlarımız nöbet tutuyorlar. Diğer arkadaşlarımız da günlük gelip yapılanları izliyorlar. Sıkıntılar içinde bir kat binayı yapıp 1961 yılında içine geçtik. Şehir merkezinin dışında gibi olsa da bizim için fark etmiyordu. Çünkü kendi binamızdı.”
Temel atma töreninde bir konuşma yapan Süreyya Şehitoğlu:
-“Çekilen sıkıntıları biliyorum. Kaman İlkokul Öğretmenleri Dernek binası, öğretmen arkadaşlarımızın günlük yaşamlarında huzur sağlarken bundan sonraki gelecek öğretmenlerimiz için de sıcak bir yuva olacaktır. Gelecek yıllarda bu binanın ikinci katı da yapılırsa, yeni gelen öğretmen arkadaşlarımız da burada konuk edilebilir,” diyordu.
Mustafa Kutlu Öğretmenimiz de salonun karşı duvarına kabartma bir ATATÜRK rölyefi yapar.
Birkaç yıl sonra üst kat da yapıldı ve lokal kısmı buraya taşındı. Alt kat PTT’ye kiraya verildi. Ta ki 1980 yılına kadar kendi binamızda, okuma salonunda gazete dergi okuyarak, balkonunda dinlenerek, salonumuzda oyunlarımızı oynayarak güzel vakit geçiriyorduk.
1971 yılında ilk Tv yayınları Kaman’da gösterime geçince, (yüksek direğe takılan anten ile) ilk siyah beyaz televizyon derneğimiz binasında gösterime başladı. Akşamları dernek binamız dolup taşıyor, 1972 Münih Olimpiyatları süresince olimpiyatları izlemek için Kırşehir’den, çevre ilçelerden ve köylerden de konuklarımız eksik olmuyordu. Yer ve sandalye sıkıntısı çekiliyordu.
Dernek binamızın yapımında en çok emeği geçen Köy Enstitüsü mezunu öğretmen ağabeylerimizdi. Aynı zamanda Dernek Yönetimini de uzun süre yürüttüler. 1967 yılında Kaman İmancı köyüne atanınca Kaman İlkokul Öğretmenler Derneğine ben de üye oldum. Köylerde çalışırken diğer arkadaşlarım gibi aybaşlarında, yazın da dernek binamızdan faydalanıyordum.
Evet, yıl oldu 1980. Askeri yönetim değişikliği ile tüm dernek ve sivil toplum kuruluşları kapatıldı, mal varlıklarına el kondu. Bizim derneğimizde böylelikle kapanmış oldu. Öğretmen arkadaşlarımız ara sokaklardaki kahvelere dağıldı. Bunca yıl birlik ve beraberlik içinde olan öğretmen arkadaşlarımız arasında kısmen iletişim koptu.
1982 yılında Jandarma Karakol Komutanı Tatlı Al, bir gün beni telefon ile aradı. Makamına gittim. Bir izin çıkmış olmalı ki; -“Aranızda bir kayyum heyeti kurup gelin, dernek binanızı teslim edelim,” dedi. Konuyu günün İlköğretim Müdürüne, okul müdürlerine ve arkadaşlarıma duyurdum. Lise Müdürü Vedat Aygün Başkanlığında, okul müdürlerinden 7 kişilik Kayyum heyeti oluşturup jandarmanın yaptığı bir tutanakla binamızı teslim aldık. Kiremitleri kırılmış, akmış, boyası kavlamış, kir ve pas içindeki binamızı teslim almanın sevincini yaşadık.
Binamızın tamir, bakım ve onarımı için tüm öğretmenlerden aidat almak için karar aldık. Yine bu kesinti döneminde, Kaymakamımız Sayın Gazi Kaya Belediyemizi de yönetiyor, dernek binamızın tamiri için yardımlarını esirgemiyordu. Belediyemizin yardımları ve biriktirdiğimiz paramızla hemen tamirata başladık ve kısa sürede bitirdik.
19 Mayıs 1983 tarihinde, İlçe Kaymakamı, İl Milli Eğitim Müdürü, Belediye Başkanları ve kalabalık öğretmen arkadaşlarımızın katılımı ile binamızın açılışını yaptık.
Binamızın yapımında emeği geçen öğretmen ağabeylerimizin bir kısmı aramızdan ayrılmıştı. Sağ kalanlar, uzun süre kapalı kalan ve yeniden açılan binamızın yapılış anılarını üzüntü içinde bizlere anlatıyorlardı.
Bir süre kayyum heyetinin yönetmesi sonrası 1986 yılında ÖĞRETMEN EVLERİ’nin kurulması ile öğretmenler içinden atanan lokal müdürleri tarafından yönetilmeye başlandı.
Ekim 2012 tarihinde bilinmeyen bir nedenle ‘KAMAN ÖĞRETMENEVİ LOKALİ’ kapatıldı. Bir ara lokalimizin açılacağı haberi yayılınca, sevinçle bir araya gelen öğretmen arkadaşlarımız bir teşekkür bildirisi bile yayımladılar.
***
21 Temmuz 2014 Öğretmenlerin teşekkürlü basın açıklaması, 24 Temmuz 2014 Çarşamba günlü yayımlanan gazetemiz Kaman Ak Haber’de bildiri metnine sağdık kalınarak haberleştirildi.
Konuya ilişkin haber aynen şöyle:
Öğretmenlerden Siyasilere Teşekkür
Kaman’da bir grup öğretmen 2 yıldır kapalı tutulan Öğretmenevi Lokalinin bayram sonuna açılacağı duyumunu almaları üzerine bir basın açıklaması yaptılar.
21 Temmuz 2014 Pazartesi günü Saat 17.00’de halen kapalı bulunan, binası ve bahçesi harabeye dönen öğretmenevi lokali önünde toplanan çok sayıdaki emekli ve çalışan öğretmenler adına Emekli Öğretmen ve MHP İl Genel Meclisi Üyesi Yılmaz Tekinarslan tarafından yazılı bir açıklama okundu.
Yazılı açıklamada şöyle denildi:
“2 yıl önce kapatılan Öğretmenler Lokalinin tekrar açılacağını haber alan öğretmenler çok sevindi, çok ümitlendi.
25 Bin nüfuslu bir ilçede öğretmenevinin olmayışı 750 çalışan, 200’e yakın emekli öğretmeni perişan etti, sıkıntıya düşürdü. Kimileri hiç tanımadığı kahvelerde, kimileri parklarda vakit geçirmeye çalıştı.
Öğretmenlerin günlük yaşantısı alt üst oldu. Yeni binamız yapılana kadar şuan mevcut olan binamızda hizmetin verilmesini çok arzu ediyoruz.
Yemekhanesi, yatakhanesi ile hizmet verecek öğretmen evinin yapılmasını ve mevcut binamızın da biran önce açılması ile öğretmen camiasına sahip çıkan siyasilerimize, vekillerimize teşekkür ediyoruz, saygılar sunuyoruz.
Bayram sonunda öğretmen evimize kavuşacağımız için çok sevinçliyiz, çok mutluyuz.”
* * *
Uzun süredir kapalı olan Kaman Öğretmenler Lokalimizin tekrar açılışı için öğretmen arkadaşlarımız ferdi ve guruplar halinde ilçemiz yöneticileri ile görüşürler.
24 Kasım 2016 Öğretmenler gününde ziyaretime gelen Ak Parti İlçe Başkanı Necati Çolak Bey ile bu konuyu görüştük.
Görüşmemizin metnini 28.11.2016 tarihli Ak Haber Gazetesinden veriyorum.
Ben; -“Kaman İlkokul Öğretmenleri ağabeylerimizin dişin tırnak çalışarak arpa, buğday toplayıp yaptırdıkları dernek binası kapatıldı. 500’ün üzerinde öğretmen arkadaşlarımın dinlenecek, gazete okuyacak yerlerinin olmadığından, perişandır.”
Necati Bey; “Öğretmenler Lokalinin bakım ve onarım yapıldıktan sonra, öğretmenlerin hizmetine verilecek. Ayrıca ziraat bahçesinde huzur evi olarak yapılan binayı da yatakhane ve yemekhane olarak düzenlenip Öğretmenler Lokali, KAMAN ÖĞRETMEN EVİ statüsünü kazanacak.”
Necati Bey bu görüşmemizde; Kız Meslek lisesi ve yurt binası olarak yapılan yere ilçemize ve öğretmenlerimize yakışır bir ÖĞRETMEN EVİ yapım projesinin de hazırlandığı müjdesini vermişti.
***
Kaman Öğretmenler Lokalimizin kapatıldığından beri yıllar, görüşme sonrası günler, aylar geçti.
Yeni gelen Kaymakamımız Sayın Murat Girgin Bey ile tanışmamız için gittiğimde bu konuyu da dile getirdim. “En yakın zamanda lokal açılacak. Kaman Öğretmen Evi proje çalışmaların sürdürüldüğünü, Vekilimiz Mikail Aslan’ın bu işi takip ettiğini” söylediler.
Çok geçmedi, Ramazan Bayramı öncesi lokalimizin önünden geçerken, lokalin camlarının, kapısının açık olduğunu, balkondan su aktığını gördüm.
“Acaba lokalimiz birilerine verildi de haberimiz mi yok?” Düşüncesi ile yukarı çıkarak temizlik yapan bir bayan ile görüştüm. “Eskiden Öğretmenlerin yeriymiş. Biz temizliğini yapıyoruz. Bilemiyorum ne olacağını,” dedi.
Hemen Necati Beyi aradım. Yüreğime su serpen haberi verdi. “Sayın Hocam, temizliğini yaptırıyoruz. Bayramdan sonra ihaleye çıkarıp Lokali Öğretmenlerimize teslim edeceğiz” dedi.
Nasıl sevindiğimi anlatamam. Yönetim odası, okuma odası, oyun salonu, hele de yaz günlerindeki balkon sefası, 1967–2017, Elli yılın anıları, meslek arkadaşlığı, dostluklar. Buluşma ve konukları ağırlama yerimizdi. Sohbet yerimizdi. Mesleki konularda dayanışma yerimizdi. Oyun yerimizdi. Ne çabuk geçti bir bir gözümün önünden. 24 Haziran 2017 Ramazan Bayramı. Öncesi ve sonrası aradan iki ay kadar zaman geçti. Bir gelişme göremedik. İlçemizin değişik kahvelerinde, parklarda gezerek vakit geçiren öğretmenlerimizi bir araya toplayacak Lokalimizin Kurban Bayramı öncesi açılmasını yetkililerimizden bekliyoruz.YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. .