Kanserle Mücadele Haftası başladı

Kanserle Mücadele Haftası başladı

01.04.2015

Her yıl 1-7 Nisan tarihleri arasında çeşitli etkinliklerle değerlendirilen Kanser Haftası kapsamında her yıl olduğu gibi bu yılda belirlenen sloganlarla toplumda farkındalık yaratılırken, Kırşehir Halk Sağlığı İl Müdürü Dr. Bekir Demirbaş da, hafta dolayısıyla yazılı bir açıklamada bulundu. 1-7 Nisan’da bilgilendirme seminerleri, vatandaşların yoğun olduğu yerlerde kurulan stantlarda dağıtılan broşürlerle bilgilendirmenin yapılacağı Kanser Haftası’nda, bu […]

KANSER_21 copy

Her yıl 1-7 Nisan tarihleri arasında çeşitli etkinliklerle değerlendirilen Kanser Haftası kapsamında her yıl olduğu gibi bu yılda belirlenen sloganlarla toplumda farkındalık yaratılırken, Kırşehir Halk Sağlığı İl Müdürü Dr. Bekir Demirbaş da, hafta dolayısıyla yazılı bir açıklamada bulundu.

1-7 Nisan’da bilgilendirme seminerleri, vatandaşların yoğun olduğu yerlerde kurulan stantlarda dağıtılan broşürlerle bilgilendirmenin yapılacağı Kanser Haftası’nda, bu yıl da farkındalık faaliyetleri yürütülecek.
Halk Sağlığı İl Müdürü Dr. Bekir Demirbaş, “Kanserde Erken Teşhis Hayat Kurtarır” sloganı ile yapılan farkındalık çalışmaları yapılacağını belirterek, sebebi kesin olarak bilinmeyen kanserin tanımı, belirtileri ve nedenleri ile ilgili bilgiler verdi.
Tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de bıraktığı sakatlıklar yanında öldürücülüğü ve ortaya çıkardığı ekonomik kayıplar nedeniyle önemli bir halk sağlığı sorunu olan kanserin sebebi bilinen ölümler sıralamasında kalp ve damar hastalıklarından sonra 2. sırada yer aldığını vurgulayan Halk Sağlığı İl Müdürü Dr. Bekir Demirbaş, “Kanser, hücrelerin kontrolsüz olarak sürekli çoğalmaları sonucu uzaktaki veya yakındaki başka organlara yayılarak ölüme sebebiyet veren bir hastalıktır. Kanser oluşumunda, genellikle birden fazla etken rol oynamaktadır. Genel olarak fiziksel, kimyasal ve biyolojik olarak gruplandırılan bu etkenler şunlardır; iyonize radyasyon, ultraviyole ışınlar, hava kirliliği, kimyasal kanserojenler, beslenme alışkanlıkları, sigara, alkol, virüsler ve genetik faktörlerdir” dedi.
Kanserin önlenmesinin tedavisinden daha önemli olduğunu vurgulayan Dr. Bekir Demirbaş, kanserden korunmak için yapılması gerekenleri şöyle sıraladı:
“Anne karnındaki bebeği ilaç, kimyasal maddeler, toksinler ve radyasyondan koruyun.
“Gereksiz radyolojik tetkiklerden ve ilaç kullanımından kaçınınız.
“Cildinizdeki en ufak bir değişiklikte doktorunuza başvurunuz.
“Uzun süre iyileşmeyen yaralarınızı mutlaka doktorunuza gösteriniz.
“Eğer sağlıklı kalmak istiyorsanız sigara ve alkolden uzak durunuz.
“Diyetinizdeki yağ miktarını azaltınız, bol sebze ve meyve yiyiniz.
“Çocuklarınızı sigara ve dumanından uzak tutunuz.
“Eğer normal dışı kanamanız, herhangi bir yerinizde sertlik veya şişme varsa, sürekli öksürüğünüz oluyorsa hemen doktora görününüz.
“Kendi kendinize meme muayenesi yapmanız hayatınızı kurtarır.
“Hanımlar rahim ağzı kanserinin erken teşhisi için HPV testi yaptırınız.
“Kanserde erken teşhis için yılda en az bir kez sağlık kontrolünden geçiniz.
“Uygun vücut ağırlığınızı koruyunuz, şişmanlıktan sakınınız.
“Güneş ışınlarının yoğun olduğu özellikle yaz mevsiminde 11.00-15.00 saatleri içerisinde zorunlu olmadıkça dışarı çıkmayınız.”
KANSER ÖNLENEBİLİR, ERKEN TEŞHİS EDİLEBİLİR
Halk Sağlığı Müdürlüğü’ne bağlı hizmet vermekte olan KETEM ile Aile Sağlığı Merkezleri’nde “Erken Teşhis Hayat Kurtarır” prensibiyle 40-69 yaşları arasındaki kadınlara meme kanseri, 30-65 yaşları arasındaki kadınlara rahim ağzı kanseri, 50-70 yaşları arasındaki kadın ve erkeklere bağırsak kanseri ve 50-70 yaşları arasındaki erkeklere prostat kanserine karşı tarama hizmetlerinin ücretsiz verildiğini hatırlatan Halk Sağlığı İl Müdürü Dr. Bekir Demirbaş, ulaşım sıkıntısı yaşayan vatandaşların da kanser taramalarından faydalanmalarını sağlamak için evlere kadar araçlarla gidilerek KETEM’de taramalarının yapıldığını söyledi.
Bütün bu taramalar sayesinde erken teşhis imkanlarının artacağını ve hastalarda ciddi yan etkilere neden olan tedavilerin önüne geçileceğine dikkat çekerek, KETEM’den yararlanmak için 0 (386) 213 4518 nolu telefonla irtibata geçilmesini isteyen Kırşehir Halk Sağlığı İl Müdürü Dr. Bekir Demirbaş, “Unutmayınız, kanserde erken tanı tedavi şansını arttırır. Tedaviyi kolaylaştırır. Tedavi giderlerini azaltır. Doku ve organ kaybını önleyebilir. Hayat kurtarır” dedi.YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. .