KANSERDE GGT’YE DİKKAT

KANSERDE GGT’YE DİKKAT

13.05.2015

KIRŞEHİR’DE kanserde erken teşhis ve tanı konulmasının önemine dikkat çekmek amacıyla Halk Sağlığı İl Müdürlüğü tarafından farkındalık çalışmaları yürütülüyor. Halk Sağlığı İl Müdürlüğü bünyesinde hizmet veren KETEM’de yapılan ücretsiz taramalardan vatandaşların yararlanılması çağrısında bulunulurken, vatandaşlara gaitada gizli kan konusunda da uyarılarda bulunuluyor. Kanserde erken teşhis ve farkındalık yaratmak amacı ile ilimizde Merkez Toplum Sağlığı personeli […]

KIRŞEHİR’DE kanserde erken teşhis ve tanı konulmasının önemine dikkat çekmek amacıyla Halk Sağlığı İl Müdürlüğü tarafından farkındalık çalışmaları yürütülüyor.
Halk Sağlığı İl Müdürlüğü bünyesinde hizmet veren KETEM’de yapılan ücretsiz taramalardan vatandaşların yararlanılması çağrısında bulunulurken, vatandaşlara gaitada gizli kan konusunda da uyarılarda bulunuluyor.
Kanserde erken teşhis ve farkındalık yaratmak amacı ile ilimizde Merkez Toplum Sağlığı personeli tarafından Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreterliği’ne bağlı, Ahi Evran Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi ile Ağız Diş Sağlığı Merkezi’nde stant açıldı.
Stant etkinliğinde vatandaşlara kanser hakkında bilgi verilerek, broşür dağıtıldı.
Etkinlikte ayrıca, kalın bağırsak kanseri taraması için 50-70 yaş arası vatandaşlara Gaitada Gizli Kan (GGT) kitleri dağıtıldı.
Gaitada Gizli Kan Testi Nedir?
Gaitada (dışkıda) gastrointestinal sistemden kaynaklanan bir kanamaya bağlı kan olduğundan şüphelenilen durumlarda yapılan ve uygulanması son derece kolay olan bir testtir.
Okside olan kandaki hemoglobine uygulanan kimyasal bir madde ile mavi renge dönüşüm olması ile kanamanın anlaşıldığı bir tahlil yöntemidir.
Hangi Durumlarda Gaitada Gizli Kan Pozitif Çıkar?
Erken veya ileri evre kolon kanseri varlığı şüphesi
Gastrointestinal sistemin diğer bölümlerinden olan kanamalarda
Bağırsaklarda bulunan yara veya divertiküllerde, poliplerde
İnflamatuar barsak hastalıklarında
Yutulan kanlar sonrası(burun ve dişeti kanamaları gibi)
Hemoroidler gaitada gizli kan testi elli yaş üstü kişilerde,anemisi(kansızlık) olanlarda her yıl tarama amaçlı olarak yapılmalıdır.YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. .