Kanser taramaları yapılıyor

Kanser taramaları yapılıyor

06.04.2015

Kanser taramalarınızı yaptırmayı unutmayın, erken teşhisle hayatınızı koruyun…

KIRŞEHİR’DE 1-7 Nisan Kanser Haftası kapsamında tarama programları yapılıyor.

Kanserde erken teşhis ve tedavi amacıyla Kırşehir Halk Sağlığı Müdürlüğü Kanser Birimi tarafından çalışmalar devam ederken, 1 Nisan 2015 Çarşamba günü Mucur’un Kurugöl köyünde Halk Sağlığı Müdürlüğü Kanser Birimi, KETEM, Halk Sağlığı Laboratuvarı, Mucur Toplum Sağlığı Merkezi ve Mucur Aile Hekimi personeli ile kanser taraması ve genel sağlık taraması yapıldı.
Taramada vatandaşlara kanserin belirtileri, erken tanının önemi ve tedavi yöntemleri hakkında bilgi verilirken, kanser taraması için kan ve HPV örnekleri de alındı.

8 copy
1-7 Nisan Kanser Haftası dolayısıyla farkındalık yaratmak amacıyla yapılan tarama programına ilişkin bilgiler veren Halk Sağlığı İl Müdürü Dr. Bekir Demirbaş, “Kanser vücudumuzun çeşitli bölgelerindeki hücrelerin kontrolsüz çoğalması ile oluşan 100’den fazla hastalık grubudur. Çok çeşitli kanser tipleri olmasına rağmen, hepsi anormal hücrelerin kontrol dışı çoğalması ile başlar. Tedavi edilmez ise ciddi rahatsızlıklara, hatta ölüme dahi neden olabilir. “Kanser beraberinde taşıdığı fiziksel rahatsızlıkların yanı sıra sosyal, maddi ve manevi yönleri ile mücadelesi zor bir hastalıktır. Dünya genelinde de kanser hastalığının yükü her geçen gün artış göstermektedir. Yirmi birinci yüzyılda kanser konusunda en önemli kontrol stratejisinin korunma ve erken teşhis olduğu bilinen bir gerçektir” dedi.
Dünyada ve ülkemizde hızla yaygınlaşan kanser hastalığında erken teşhisin oldukça önem olduğunu belirterek, birçok kanser türünün erken tanı ile tedavi edilebildiğine dikkat çeken Halk Sağlığı İl Müdürü Dr. Bekir Demirbaş, kanserde erken teşhis ve tedavi noktasında Halk Sağlığı Müdürlüğü Kanser Birimi’nin çalışmalarının devam ettiğini ve 1 Nisan 2015 Çarşamba günü Mucur’un Kurugöl köyünde Halk Sağlığı Müdürlüğü Kanser Birimi, KETEM, Halk Sağlığı Laboratuvarı, Mucur Toplum Sağlığı Merkezi ve Mucur Aile Hekimi personeli ile kanser taraması ve genel sağlık taraması yapıldığını söyledi.
Yapılan taramada vatandaşlara kanserin belirtileri, erken tanının önemi ve tedavi yöntemleri hakkında bilgiler verildiğini söyleyen Dr. Bekir Demirbaş, kanser taraması için kan ve HPV örneklerinin de alındığını aktardı.YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. .