Kanser taramaları devam ediyor

Kanser taramaları devam ediyor

07.05.2015

Halk Sağlığı İl Müdürlüğü, kanserde farkındalık yaratmak amacıyla kamu kurum ve kuruluşları ziyaret edilerek, broşürlerle bilgilendirmeler yapılıyor, taramalar için KETEM ve Aile Sağlığı Merkezi’ne yönlendirme yapılıyor…

KIRŞEHİR’DE farkındalık yaratmak amacıyla yapılan stant etkinlikleri, broşürle bilgilendirme faaliyetlerinin yanı sıra kamu kurum ve kuruluşlar ziyaret edilerek, bilgilendirme yapılıyor.

“Gülen Yüzünüz Solmasın, Taramaya Katılmayan Kalmasın” sloganıyla ilimiz kamu kurum ve kuruşlarında çalışan personellere, yaygınlaşan kanser vakalarında farkındalık sağlamak, kanserde erken teşhisin önemini anlatmak, serviks ve meme kanseri taramaları için KETEM ve Aile Sağlığı Merkezleri’ne yönlendirmek, Kolon CA taraması için GGT Kiti ile bilgilendirici broşür dağıtımı yapılıyor.
İlimiz kamu kurum ve kuruşlarında çalışan personellere, yaygınlaşan kanser vakalarında farkındalık sağlamak, kanserde erken teşhisin önemini anlatmak, serviks ve meme kanseri taramaları için KETEM ve Aile Sağlığı Merkezleri’ne yönlendirmek, Kolon CA taraması için GGT Kiti ile bilgilendirici broşürlerin dağıtımını yapmak üzere ilk olarak Valilik makamı ziyaret edilerek, Vali Yardımcısı A. Serdar Polat da bilgilendirildi.
Valilik personellerine broşür ve uygun yaş aralığındaki kişilere GGT kitinin dağıtımı yapılırken, taramalarını tüm kurum ve kuruluşlarda devam edeceği bildirildi.
“Kanserden Korkmayın, Geç Kalmaktan Korkun” sloganıyla erken teşhisin öneminin vurgulandığı bilgilendirme ve broşür dağıtımı faaliyetleri ile kanser erken evrede yakalanarak, kişinin yaşam seviyesini ve kalitesini yükseltmek amaçlanıyor.
Kamu kurum ve kuruluş ziyaretlerinde personele, “Kanser tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de bıraktığı sakatlıklar yanında, öldürücülüğü ve ortaya çıkardığı ekonomik kayıplar nedeniyle önemli bir halk sağlığı sorunudur. Kanser konusunda toplumda farkındalık sağlanması ve toplum bilincinin geliştirilmesi kanserle mücadelede en etkili yöntemlerin başında gelmektedir. Günümüzde özellikle bu hedefe yönelik kanser eylem planları yapılmakta, tütün kontrolü, dengeli beslenme, fiziksel aktivite, kanserden korunma ve tarama odaklı kanser mücadele stratejileri oluşturulmaktadır. Erken tanı kanserin temel ilkelerinden biri olup, basit taramalarla bazı kanser türlerinin (meme, serviks, colon, prostat ca vs.) tanısı konulabilmekte ve tedavi imkânı sağlanabilmektedir. Kanser, tüm doku ve organları tutan bir hastalık olması nedeniyle, erken tanısı da ancak periyodik kontrollerle mümkün olmaktadır” şeklinde bilgiler aktarılıyor.YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. .