KANLI SULTAN!..

KANLI SULTAN!..

18.05.2017

TRT’de yeni bir dizi başladı adı PAYİTAHT. Sultan 2. Abdülhamit’in ve Osmanlının sön demlerinin anlatıldığı dizi çok büyük bir kitle tarafından izleniyor. Konu Abdülhamit olunca yine olumlu olumsuz eleştiriler devam ediyor. Ecdadı ile onur ve gurur duyan biri olarak bu konu beni ziyadesi ile üzüyor. Dolayısı ile geçmişten gelen bilgilerim ve konu ile ilgili yaptığım […]

TRT’de yeni bir dizi başladı adı PAYİTAHT. Sultan 2. Abdülhamit’in ve Osmanlının sön demlerinin anlatıldığı dizi çok büyük bir kitle tarafından izleniyor. Konu Abdülhamit olunca yine olumlu olumsuz eleştiriler devam ediyor. Ecdadı ile onur ve gurur duyan biri olarak bu konu beni ziyadesi ile üzüyor. Dolayısı ile geçmişten gelen bilgilerim ve konu ile ilgili yaptığım geniş kapsamlı araştırmalar sonucunda hainlerin ve kanı bozukların tabiri ile Kanlı Sultan!
Bizim tabirimizle Ulu Hakan bakın bu unvanı almak için neler yapmış sadece bir kaçı…
Elektriği, gazı, ilk modern eczanemizi açtıran, ülkeye ilk otomobili getiren, o şartlarda 5 bin kilometre kara yolunu yapıp, Karaköy-Taksim arasına Dünyanın ilk metrolarından birini yaptırıp,atlı ve elektrikli tramvaylar kurduran. Şu an bile hayata geçiremediğimiz Haydarpaşa Tren İstasyonunu da dâhil, Kudüs-Yafa, Ankara-İstanbul ve Hicaz demir yollarını yaptıran, başta İstanbul’un olmak üzere ülkemizin çeşitli yerlerinin binlerce fotoğrafını çektirip, Arkeoloji müzeciliğini başlatan.
Turizm fuarına ülkemize ilk kez sokan, Kuduz aşısının bulunmasından sonra Ülkemizin ilk Kuduz Hastanesini (İstanbul Darü’l-Kelb Tedavi hanesi) açtıran. Okullara (Hıristiyan okulları dâhil) gönderdiği emirde, Türkçenin iyi öğretilmesini isteyen, Azerbaycan okullarında Türkçe yasağını kaldıran, Paris’te İslam Külliyesi kuran!
Devam eden bir takım savaşlar sürerken saraylı hanımlara askerler için çamaşır diktiren ve hastaneleri ziyaret edip hastaların ihtiyaçlarını sormakla kalmayıp sarayın bahçesinde bile hastalara hizmet ettirten!
Israrla yerli kumaş giyen, Hereke bez fabrikası ve Fes haneyi, Ziraat Bankasını kuran, Ticaret, Sanayi ve Ziraat Odalarını açtıran, Yıldız Çini fabrikasını, Beykoz ve Kağıthane kağıt fabrikalarını kurduran… Yoksul halkına kendi cebinden ödeyerek kömür dağıtan, Biriktirdiği parasından bir kısmını her sene borç yüzünden hapse düşenleri kurtarmaya tahsis eden.
Modern matbaa makinelerini Türkiye’ye getirten, ücretsiz kitap dağıttıran, 6 bin kitabın çevrilmesini sağlayan, Beyazıt kütüphanesini kurup 30 bin kitap bağışlayan (10 bini el yazmasıdır),her yıl 30 bin saksı satın alıp çiçek ektiren.
Herkesin çöplük dediği yerde gül yetiştiriciliği yaptıran da (Isparta’daki gül yetiştiriciliği de O’nun öncülüğünde başlamıştır).
Türkiye’nin birçok yerinde saat kuleleri yaptıranda O dur! (İzmir,Dolmabahçe..),
Hindistan, Cava, Afganistan, Çin, Malezya, Endonezya, Açe, Zengibar, Orta Asya ve Japonya ya elçiler ve din adamları gönderen.
Yalova Termal kaplıcalarını kurduran, Terkos’un sularını İstanbul’a taşıtan, köylere bile çeşme yaptırabilen O dur, (Sadece İstanbul’a 40 çeşme yaptırmıştır).
Sarayında yaptırdığı tiyatroda oyunlar ve opera izleyen, müzik okulu kurduran, çocuklarına piyano çaldırtan, hatta sarayda kızlar bandosu oluşturan, kendi elleri ile yaptığı marangozluk eşyalarını hediye etmeyi seven, kendisine yapılan bombalı suikast de 26 kişinin ölmesine, 58 kişinin yaralanmasına rağmen Ermeni katili affedip Avrupa da hafiyelik yapmaya gönderen de O dur. Doğu Türkistan’a gönderdiği askeri yardım ile Çinlilere karşı onları örgütleyen, Çin’in göbeği Pekin’de Hamidiye Üniversitesini kurdurtan da.
Beş vakit namazını aksatmadan kılan, hiçbir evrakı abdestsiz imzalamayan (hatta yere bile basmayan [yatağının dibinde teyemmüm tuğlası bulunduruyordu]).
Yeni gemiler alan, toplar (Çanakkale Savaşı’ndaki çoğu top), tüfekler getirten, Telefonu Avrupa’dan 5 yıl sonra ülkemize getiren, Kiliselere, sinagoglara yardım eden (hatta Vatikan’da kilise yapılmasına bile yardım eden),Peygamberimize, dinimize veya Osmanlıya hakaret içeren oyunları kaldırtan (Fransa-İngiltere-Roma-ABD) (Bir piyes için bile Alman İmparatorunu devreye sokmuştur).
ABD’nin Erzurum’da konsolosluk açmasını reddeden, İzmir limanına izinsiz girmeye kalkan ABD savaş gemisini top ateşine tutturan, İstanbul boğazı için iki köprü projesi çizdiren (bir tanesi tam bu günkü Fatih S.M. köprüsünün bulunduğu mevkidedir),Darülaceze yaptırıp içine sinagog, kilise ve cami koyduran, çocuk hastanesi (Şişli Etfal [çocuklar] Hastanesi) açtıran. Kendisine “Allah’ın belası” diyen Namık Kemal’i Rodos ve Sakız adası valiliklerine atayan, parasını cebinden ödediği yerde kabir yaptırtan,posta ve telgraf teşkilatını kurduran (Sirkeci Büyük Postane binası..),dünyanın ilk torpido atan denizaltısı adında denizaltılarımızı Taşkızak tersanesinde parasını kendi cebinden verip.
İlkokulu zorunlu tutan (kız ve erkeklere), ilk kız okullarını açtıran, 15 tane okulda karma eğitime ilk defa geçen, Öğretmen yetiştirmek için okullar yaptıran (32 tane) (ör.şimdiki adı ile Bursa Çelebi Mehmet okulu), Kız Öğretmen Okullu açan (Daarül Malumat).
Cami yaptırdığı her köyde birde ilkokul yaptıran (Mesela sadece Sivas’taki ilkokul sayısı 1637), okuma yazma oranının 5 kat arttıran, (1900 yılında ilkokul sayısı 29.130’u bulmuştu, sadece Anadolu’da 14 bin ilkokul vardı). Orta okul (Rüştiye) sayısı 619’a çıktı, Fransızca dersleri konuldu, Lise eğitimi için İdadiler açan (109 tane), (İstanbul Erkek-Kabataş Lisesi..), İstanbul’da Darülfünün (Üniversite) açan, Dünyanın ilk Dişçilik okulunu kuran,ayrıca Deniz Mühendis Okulu, Askeri Tıp Okulu (GATA’nın atası), Kuleli Askeri okulu, Mekteb-i Harbiyeler (Harp Okulları yani) ,Askeri Baytar Okulu, Kurmay Okulu, Mekteb-i Mülkiye (Siyasal Bilgiler Fak.), Mekteb-i Tıbbıye-i (Marmara Ünv.Tıp Fak.), Mekteb-i Hukuk, Ziraat ve Baytar Mektebi, Hendese-i Mülkiye (Yüksek mühendis okulu), Daarül Muallim-i Adliye (Yüksek Adalet Okulu), Maliye-i Mekteb-i Ali (Yüksek Ticaret Okulu), Ticaret-i Bahriye (Deniz Ticaret Okulu), Sanayi-i Nefise Mektebi (Güzel sanatlar fak.), Hamidiye Ticaret Mektebi (İktisadi ve Ticari ilimler akademisi), Aşiret Mektebi (Osmanlılık fikrini yaymak için), Bursa’da İpekböcekçiliği okulu, Dilsiz ve Âmâ Okulu, Bağcılık ve Aşıcılık Okulu, Orman ve Madencilik Okulu, Polis Okulu onun tarafından kurulmuştur.Unutmadan bir de Ankara’da Çoban Okulu var… Bunlar sadece bir kaçı…
Ben yaza yaza yoruldum umarım siz okumaktan yorulmazsınız. Şimdi soruyorum size kanlı sultan mı Ulu Hakan mı siz karar verin…
Sevgi ile kalın.YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. .