“KAN CANDIR” PROJESİ GERÇEKLEŞTİRİLDİ

“KAN CANDIR” PROJESİ GERÇEKLEŞTİRİLDİ

12.05.2016

Kırşehir Gençlik Merkezi Kan Bağışına dikkat çekmek maksadıyla “Kan Candır” Projesi düzenledi. HER yıl binlerce insan, bir kaza ya da hastalık sonucunda kan bulamadığı için hayatını kaybediyor. Buna karşılık yapılan araştırmalar, yaklaşık 72 milyon insanın yaşadığı Türkiye’de yıllık kan bağış oranının, nüfusun %1′i kadar olduğunu gösteriyor. Oysaki kan bağışı, kan bekleyen binlerce insanın hayatını kurtarmanın […]

Kırşehir Gençlik Merkezi Kan Bağışına dikkat çekmek maksadıyla “Kan Candır” Projesi düzenledi.
HER yıl binlerce insan, bir kaza ya da hastalık sonucunda kan bulamadığı için hayatını kaybediyor. Buna karşılık yapılan araştırmalar, yaklaşık 72 milyon insanın yaşadığı Türkiye’de yıllık kan bağış oranının, nüfusun %1′i kadar olduğunu gösteriyor. Oysaki kan bağışı, kan bekleyen binlerce insanın hayatını kurtarmanın yanı sıra, bağış yapan kişinin sağlığını da olumlu yönde etkiliyor.
KAN VERMENİN FAYDALARI
*Kemik iliğinin yağlanmasını önleyip, kan yapımı canlı tutulur.
*Verilen kanın yerine, anında vücuttan genç hücreler dolaşımına katıldığı için, bağışçı daha dinç ve canlı olur.
*Kandaki yüksek yağ oranı düşer.
*Kan bağışı kalp krizi ihtimalini %90 azaltır.
*Kan bağışlayan kişide baş ağrısı, stres, yüksek tansiyon, yorgunluk gibi rahatsızlıkların giderilmesinde çok büyük katkısı olur.
*Kan bağışçısı her kan verdiğinde: AIDS, Hepatit B, Hepatit C, Sifiliz Kan grubu taramasından ücretsiz olarak yararlanmış olur.
*Trafik kazasında yaralanan bir kimsenin, kan uyuşmazlığı olan bir bebeğin, kan bulunmazsa ölecek bir hastanın sizin verdiğiniz kanla kurtulmasının, size verdiği manevi duygu ölçüsüzdür. Bağışınız çok insancıl ve onurlu bir davranıştır.
Kırşehir Gençlik Merkezi sosyal sorumluluk kapsamında kan bağışının önemine dikkat çekmek maksadıyla “Kan Candır” projesi düzenledi. Gençlik Merkezinde görevli lider ve gönüllü gençler proje kapsamında Kızılay Kırşehir Şubesi Başkanlığına kan bağışında bulundular. Bu duyarlı davranıştan dolayı emeği geçenleri kutluyoruz.
(Haber-Fotoğraf: Spor Servisi)YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. .