Kamu çalışanlarının yüzü güldü…

Kamu çalışanlarının yüzü güldü…

16.08.2017

Kamu çalışanlarının yüzü güldü…

Kurban Bayramı tatili 10 güne çıkarıldı

Kırşehir’deki kamu çalışanlarının da merakla beklediği Kurban bayramı tatili 10 gün olarak açıklandı.
Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Bozdağ, “Bakanlar Kurulumuz, Kurban Bayramı ve 30 Ağustos Zafer Bayramı’na tekabül, tekaddüm eden günleri ve ara gün olan yarım günün idari izinli olmasına karar vermiştir.” dedi.
Bakanlar Kurulunda gündemdeki konuların değerlendirildiğini ve karara bağlandığını dile getiren Bozdağ, “Bakanlar Kurulumuz yaklaşan 30 Ağustos Zafer Bayramı ve Kurban Bayramı, vatandaşlarımızın bu bayramlar vesilesiyle aile ziyaretleri, turizm sektörünün canlanması ve ticari hayatın olumlu etkilenmesi ihtimallerini değerlendirerek, vatandaşlarımızın rahat bir şekilde bayramlarını idrak etmeleri maksadıyla 30 Ağustos Zafer Bayramı’na tekaddüm eden günleri ve ara gün olan yarım günü idari izinli olunmasına karar vermiştir. Buna göre, 28 Ağustos Pazartesi, 29 Ağustos Salı günleri tam gün, 31 Ağustos Perşembe günü yarım gün idari izinli sayılmasına karar vermiştir.” diye konuştu.
Buna göre 31 Ağustos günü arife ve tam gün olarak belirlendi. Tatil olarak sayılıyor ve 4 Eylül Pazartesi günü resmi olarak kurban bayramı tatili bitmiş olacak. Bununla ilgili tatillerin birleştirilmesi ile ilgili kararları işverenler uygulayabilir fakat 657’den faydalanamayacaklar. 31 Ağustos 2017-Perşembe / Arife, 1 Eylül 2017-Cuma / Kurban Bayramı 1. Gün, 2 Eylül 2017-Cumartesi / Kurban Bayramı 2. Gün, 3 Eylül 2017-Pazar / Kurban Bayramı 3. Gün, 4 Eylül 2017-Pazartesi / Kurban Bayramı 4. Gün.
“EMEKLİ MAAŞLARI BAYRAMDAN ÖNCE ÖDENECEK”
Bozdağ, bayramlar vesilesiyle ilave bazı kararlar daha alındığını belirterek, şunları söyledi:
“Sosyal Güvenlik Kurumumuzdan aylık almakta olan emeklilerimize, SSK kapsamındaki emekliler için her ayın 17 ve 26’sı, BAĞKUR kapsamındaki emekliler için ise her ayın 25-28’i arası, Emekli Sandığı kapsamındaki emekliler için ise her ayın 1’i ve 5’i arası ödemeler yapılmaktadır. Alınan bu kararlar çerçevesinde, Emekli Sandığı kapsamında emekli, dul ve yetim aylığı alanlar, şehitlerimizin yakınları ve gazilerimiz dahil olmak üzere, aylık ödeme günleri 1-5 Eylül tarihleri arasına denk gelmesi nedeniyle emekli maaşlarının ödenmesinin bayram öncesine çekilmesi de kararlaştırılmıştır. Bu çerçevede 1-2 ve 3 Eylül tarihlerinde maaşlarını alacak olan Emekli Sandığı emekli, dul ve yetimler ile şehit yakınları ve gazilerimiz 28 Ağustos 2017 tarihinde, 4 ve 5 Eylül 2017 tarihinde maaşlarını alacak olanlar da 29 Ağustos 2017 tarihinde maaşlarını alabilecektir. Bu çerçevede yaklaşık 2 milyon 23 bin 871 emeklimiz erken, bayramdan önce maaşlarını alma imkanı bulacaktır.”
Köprü ve otoyollardan geçiş ücretsiz
Bozdağ, “Karayolları Genel Müdürlüğü tarafından işletilen köprü ve otoyollarda 30 Ağustos 2017 Çarşamba gününden başlamak üzere 5 Eylül 2017 Salı günü saat 07.00’ye kadar ücret alınmayacaktır.” dedi.YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. .