Kamanlılar Derneği’nin projesi onaylandı

Kamanlılar Derneği’nin projesi onaylandı

19.10.2017

İçişleri Bakanlığı “Bozkır Bozlaklarının Yaşam Öyküsü” projesine sahip çıktı

Kamanlılar Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği’nin hazırladığı “Bozkır Bozlaklarının Yaşam Öyküsü” adlı projesi İçişleri Bakanlığı’nca onaylandı.
Proje hakkında gazetemiz “Kırşehir Çiğdem”e bir açıklama yapan Kamanlılar Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği Başkanı Hüseyin Bozkurt, uzun süredir üzerinde çalıştıkları “Bozkır Bozlaklarının Yaşam Öyküsü” projesinin İçişleri Bakanlığı’nca onaylandığını, bu konuda çalışmalara başladıklarını ifade etti.
Proje çerçevesinde hazırlayacakları Kırşehir’de yaşayan abdallar topluluğunun bin yıllık yaşam hikâyelerini Antalya, İzmir ve Trabzon’da düzenleyecekleri birer etkinlikle tüm Türkiye’yle paylaşacaklarını belirten Başkan Hüseyin Bozkurt, şunları söyledi:
“Kırşehir tarih ve kültür şehri olduğu kadar ozanlar ve evliyalar şehri bir kentimizdir. Bin yıllık bir abdal geleneğimiz var. Onların nesilden nesile aktardıkları kültürler bugüne kadar gelmiştir. Muharrem Ertaş’lar, Çekiç Ali’ler, Neşet Ertaşlar ve daha yüzlerce ozanımız ve bozlakçımız var. Bunların yaşam öyküleri, eserlerini tüm dünyaya duyurmak için böyle bir proje hazırlamıştık. Bu konudaki projemizi Milletvekilimiz Sayın Mikâil Arslan’la birlikte İçişleri Bakanlığı’na sunmuştuk. Geçtiğimiz günlerde projemiz onaylandı. Şimdi bu konudaki projemizi hayata geçireceğiz. 24-26 Kasım’da Antalya’da ilk programımızı gerçekleştireceğiz. Programa Kırşehir’den Abdallar Müzik topluluğu sanatçılarımız ile ozanlarımızı anlatan bir konuşmacı katılacak. Ayrıca slayt gösterisi ve müzik gösterisi sunacağız. Bu etkinliğimize şimdiden tüm hemşehrilerimizi davet ediyoruz. İkinci etkinliğimizi daha sonra belirleyeceğimiz bir tarihte İzmir’de, son etkinliğimizi de Trabzon’da yapacağız. Projemizin hayata geçirilmesinde destek ve katkılarını esirgemeyen Milletvekilimiz Sayın Mikâil Arslan ile İçişleri Bakanlığı yetkililerine teşekkür ediyorum.”
Başkan Hüseyin Bozkurt, “Bozkır Bozlaklarının Yaşam Öyküsü” adlı projesini Türkiye’de tamamladıktan sonra, Avrupa’da da gerçekleştirmeyi hedeflediklerini sözlerine ekledi. (HABER: SALİH GÜNER)YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. .