Kaman’da sobadan zehirlenen Ramazan’ı arkadaşları unutmadı

Kaman’da sobadan zehirlenen Ramazan’ı arkadaşları unutmadı

17.12.2019

Kırşehir’in Kaman ilçesinde, sobadan sızan karbonmonoksit gazından zehirlenerek yaşamını yitiren Ramazan Çöklü’nün (13) sırasına çiçek koyan sınıf arkadaşları, gözyaşlarına boğuldu. Kaman’a bağlı Sarıuşağı Mahallesi’nde cumartesi günü tek katlı müstakil evde akrabaları Ramazan Çöklü ile oturan Hanife Türk (21) ile Süleyman Türk (20) kardeşlerden haber alamayan yakınları, öğle saatlerinde evi kontrol etti. Eve giren yakınları, Hanife […]

Kırşehir’in Kaman ilçesinde, sobadan sızan karbonmonoksit gazından zehirlenerek yaşamını yitiren Ramazan Çöklü’nün (13) sırasına çiçek koyan sınıf arkadaşları, gözyaşlarına boğuldu.
Kaman’a bağlı Sarıuşağı Mahallesi’nde cumartesi günü tek katlı müstakil evde akrabaları Ramazan Çöklü ile oturan Hanife Türk (21) ile Süleyman Türk (20) kardeşlerden haber alamayan yakınları, öğle saatlerinde evi kontrol etti. Eve giren yakınları, Hanife ve Süleyman Türk ile Ramazan Çöklü’yü, baygın buldu.
İhbar üzerine gelen sağlık ekiplerince yapılan kontrolde 3 kişinin karbonmonoksit gazından zehirlendiği belirlendi.
Olay yerinde yapılan müdahalelerinin ardından Hanife ve Süleyman Türk ile Ramazan Çöklü, Kaman Devlet Hastanesi’ne kaldırıldı. Tedaviye alınan 3 kişiden Ramazan Çöklü, doktorların tüm çabasına rağmen hayatını kaybetti. İki kardeşin tedavisi sürüyor.
Olayın ardından hastane morgundan alınan Ramazan Çöklü’nün cenazesi toprağa verildi.
SINIF ARKADAŞLARI GÖZYAŞLARINA BOĞULDU
Şehit Bayram Kara Ortakulu’nda 7’nci sınıfta okuyan Ramazan Çöklü için sınıfında tören yapıldı. Ramazan’ın sırasına çiçekler koyan sınıf arkadaşları, gözyaşlarına boğuldu. Ramazan Çöklü’nün sınıf öğretmeni Uğur Kılınç, öğrencisinin acı olayda kaybetmenin üzüntüsünü yaşadıklarını belirterek, “Allah kimseye böyle bir acı yaşatmasın. Olayı duyunca çok üzüldük. Ramazan sevdiğimiz bir öğrencimizdi. Allah rahmet eylesin” dedi.
Bu arada Kırşehir Sağlık Müdürlüğü, kış mevsimi nedeniyle karbon monoksit (soba) zehirlenmelerine karşı vatandaşları uyardı.
Karbon monoksitin, renksiz, kokusuz ve tatsız bir gaz olduğu için hissedilmesi ve saptanmasının zor olduğunu söyleyen Kırşehir Sağlık Müdürü Dr. Ali Bulut, rüzgârlı havalarda gece uyurken sobaya herhangi bir kömür veya benzeri bir madde atılmaması konusunda uyarılarda bulundu.
Bulut, “Vatandaşlarımız, rüzgârlı havalardan evlerini sık sık havalandırmalı ve en ufak bir koku, duman, köz kokusu gibi kokular aldıkları anda o ortamdan uzaklaşmalıdır. Gece uyurken sobaya herhangi bir kömür veya benzeri bir madde atılmaması, sobanın yanık bırakılmaması da çok önemlidir. Ayrıca herhangi bir baş dönmesi, bulantı, kusma gibi bu belirtiler görülürse, özellikle sabah uyandıkları gibi acil servislere başvurmaları oldukça önemlidir. Bunun dışında aile içinde herhangi bir bireyde yine aynı şekilde baş ağrısı, mide bulantısı, kusma gibi durumlar meydana geldiyse onların da acil servislere götürülerek karbonmonoksit zehirlenmesi açısından yani soba zehirlenmesi açısından mutlaka tetkik ettirilmeleri gerekir.” dedi. (HABER: BEYHAN BALLI)YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. .