KAMAN’DA FESTİVAL COŞKUSU

KAMAN’DA FESTİVAL COŞKUSU

09.10.2017

Başkan Talu: “Sekiz yıldır yaptığımız çalışmalarla ceviz bahçelerimiz hızla çoğalıyor, cevizimizde kalite ve ürün hasadında gözle görülür bir artış olmaktadır”

KIRŞEHİR’İN gelişmiş ve en büyük ilçesi Kaman’da her yıl düzenlenen Kaman Ceviz Kültür ve Sanat Festivali, 26. yılında da coşkulu etkinliklerle kutlandı.
Kaman Belediyesi tarafından 1989 yılından bu yana her yıl Ekim ayının ilk haftasında gerçekleştirilen Kaman Ceviz Kültür ve Sanat Festivali’nin 26’ncısı, 7-8 Ekim 2017 tarihlerinde yapıldı.
Ceviz üreticilerinin yaptıkları satışlarla yüzlerinin güldüğü festivalde iki gün boyunca düzenlenen etkinliklerle festival coşkusu yaşandı.
Üreticilerin yanı sıra konserlerle eğlenceli akşam geçiren Kamanlılar ile Eğlence Parkı’nda eğlenceyi doyasıya yaşayan çocukların güzel bir hafta sonu geçirdiği festivale, AK Parti’nin kampından dolayı Milletvekilleri katılamazken, AK Parti teşkilatı tam kadro yer aldığı festivalin amacına ulaştığı belirtildi.
Kaman Atatürk Caddesi’ne kurulan stantlarda üreticiler başta ceviz ve badem olmak üzere yöresel ürünlerini pazarlama fırsatı buldu.
Mehteran ekibi eşliğinde yapılan kortej yürüyüşü sonrasında 25 Aralık Caddesi’ndeki tören alanında kutlamalar yapıldı.
Kaman Ceviz Festivali’ne Kırşehir Valisi Necati Şentürk, Kırşehirli hemşehrimiz Merkez Valisi Ahmet Altıparmak, eski bakanlardan Ramazan Mirzaoğlu, İl Garnizon Komutanı Jandarma Albay Orhan Ekemen, Kaman Kaymakamı Murat Girgin, Kaman Belediye Başkanı Erhan Talu, Kaman Cumhuriyet Savcısı Adem Ayyıldız, Garnizon Komutanı Üsteğmen Fırat Mert Fidancı, CHP İl Başkanı Yılmaz Zengin, MHP İl Başkanı Arif Kılıç, AKP Merkez İlçe Başkanı Bilgehan Altaş, AKP İlçe Başkanı Necati Çolak, CHP İlçe Başkanı Çağdaş Gökalp, MHP İlçe Başkanı Kenan Elvan, Kurancılı Belediye Başkanı Erdoğan Tekeli, Kırşehir ve Kamanlı Dernek, Federasyon ve Oda Başkanları, Sendika ve Vakıf Temsilcileri, Ceviz üreticileri ile vatandaşlar katıldı.
Kırşehir Valisi Necati Şentürk, düzenlenen bu festivalin bir marka olan Kaman Cevizinin dünyaya tanıtılması için iyi bir fırsat olduğunu söyledi.
Cevizin anavatanının Kaman olduğunu belirten Vali Şentürk, “Kaman, milli mücadeleye olağanüstü bir güç ve destek vermiş bir ilçemizdir. Kaman deyince de aklımıza ceviz gelmektedir. Kaman cevizi mücevherdir. Cevizin bol bulunduğu bu toprakları altyapısıyla birlikte daha verimli bir hale getirme gayretindeyiz. Bu kapsamda, Ceviz Eylem Planı da Kaman’dan başlamıştır. Bu sene, 13 bin ceviz fidanını da toprakla buluşturacağız. Ceviz, en büyük protein kaynaklarından biridir. Kalp hastalıkları, damar sertliği, kolesterol gibi hastalıklarda da ilaç olarak kullanılmaktadır. Ağacından, yaprağından, meyvesine kadar her şeyinden faydalanılıyor. Susuz yerde ceviz kolay kolay yetişmez. Bu nedenle, bölgenin sulama ihtiyacını ciddi bir ölçüde karşılayacağız. İnanıyorum ki bu memleket yeniden ceviz cenneti olacaktır. Festivali hazırlayanlara, bütün ceviz üreticilerine teşekkür ediyorum. Festivalimiz hayırlı olsun” dedi.
Kaman Kaymakamı Murat Girgin de, “Kaman’ın turizm ve tarım potansiyelini arttırmak, ulusal ve uluslararası düzeyde tanıtımını yapabilmek amacıyla ilki 1989 yılında düzenlenen ve bul yıl da 26.sını düzenlediğimiz Kaman Ceviz, Kültür ve Sanat Festivali ile Kaman’ın ulusal ve uluslararası platformda tanıtılmasını amaçlamaktayız. Her yıl daha geniş katılımlarla gerçekleşen Festivalimiz sayesinde Kaman bir turizm girdisine sahip olmaktadır. Ancak daha da önemlisi bu tür etkinlikler ile Kamanlı hemşerilerimiz kısa bir süre de olsa bir araya gelerek birlik ve beraberliğin hazzını yaşıyorlar. Hem memleket hem de eş dost hasreti gideriyorlar. Festivaller dostluğa, kardeşliğe, kültüre, ekonomik ve toplumsal gelişmeye önemli katkılar sağlarlar. Kaman’ımızın daha çok gelişmesi, tarihi ve coğrafi tanıtımının yapılmasının yanı sıra sosyal ve ekonomik yaşama sağladığı önemli katkılar nedeniyle tertiplenen bu festivalin Kaman’ımıza, Kırşehir’imize ve ülkemize hayırlı olmasını temenni ediyorum” dedi.
Kaman Belediye Başkanı Erhan Talu, “Yerel yönetim sorumluluğunu üstlendiğimiz ilçemizde, 26. Festivalimizi yapıyoruz. 2013 yılından sonra 2014, 2015 ve 2016 yıllarında yaşadığımız don olayları sebebiyle ceviz üretimimiz sıfır seviyelerine düştü ve ilçemizde cevizi olmayan festival yaşamamıza sebep oldu. Bu yılda, yine dondan dolayı rekoltemiz yüzde elli seviyesindedir. Aynı yıllarda ülkemizde yaşanan terör olaylarından dolayı festivalimizin eğlence bölümlerini de iptal etmek zorunda kaldık. İnşallah, Cenabı Allah bundan sonra Türk Milletine böyle acılar ve ihanetler yaşatmasın. Sayın protokol, sevgili misafirler, saygıdeğer Kaman halkı; Festival haftasında Kaman nüfusu neredeyse iki katına çıkmaktadır ve ilçemizin ekonomisi önemli bir şekilde canlanmaktadır. Sekiz yıldır yaptığımız çalışmalarla, ceviz bahçelerimiz hızla çoğalmakta, cevizimizde kalite ve ürün hasadında gözle görülür bir artış olmaktadır. Kaman cevizi için markalaşmaya önem veriyoruz. Ceviz kalitesi konusunda ülkemizdeki ceviz türlerinin hiçbirisini rakip olarak görmüyoruz. Dışarıdan ilçemize gelerek ceviz bahçesi kurmak isteyenlere gerek arazi satın almada, gerekse bahçe kurmada her türlü yardımda bulunmaktayız. Kaman’ın geleceğinin Kaman cevizi ile kurtulacağına inanmaktayız. Kaman cevizi için ömrünü adamış, gelişmesinde en büyük emeğin sahibi rahmetli Lokman Avşar’ı saygı ve rahmetle anıyorum. Ceviz, Kültür ve Sanat Festivalinin bugüne kadar kutlanmasında emeği geçen başta Belediye Başkanlarımıza ve tüm ceviz sevdalılarına şükranlarımı sunuyorum” şeklinde konuştu.
2009 yılı Mart ayında başladığı Belediye Başkanlığı görevinde 8,5 yılı geride bırakan ve bu sürede elinden geldiğince Kaman’ın gelişmesi ve güzelleşmesi için mücadele eden Başkan Erhan Talu, 2019 Mart ayında yapılacak seçime kadar eksikleri tamamlamaya çalışacaklarını belirterek, “Belediye araç ve makina parkını sürekli yeniledik ve geliştirdik. Atık su arıtma tesisini hizmete açtık. Güneş Enerji Santralini hizmete sokarak enerjisini üreten belediye haline geldik. Kentsel dönüşüm 1. Etap inşaatını bitirerek hak sahiplerine teslim ettik. Kapalı pazar alanı ve otoparkın tarafımıza teslim edilmesi ile birlikte açık pazar yerinin üst kapatmasını bitirerek halkımızın hizmetine sunacağız. Her mahalleye bir sosyal tesis projemiz kapsamında Yeni Mahalle Sosyal ve Spor Tesisi, Çiftlikli Mahallesi Atatürk Bilgi Evi, Hazarkent Sosyal Tesisi, TOKİ Sosyal Tesislerini halkımızın hizmetine açtık. Cenaze Hizmetleri kapsamında gasilhane binamızı hizmete açtık. Başıboş sokak hayvanlarının toplanması ve rehabilite edilmesi için arıtma tesisimizin yanında hayvan barınağını hizmete açtık. Kaman’ımızın ihtiyacı olan yeni, modern belediye hizmet binası inşaatımız süre uzatımı vermemize rağmen müteahhit firmadan kaynaklı olarak halen devam etmektedir, inşallah bir ay içerisinde yeni binamıza taşınmayı planlamaktayız. İlçemize Doğalgazın gelmesi için ne kadar mücadele ettiğimizi sizler biliyorsunuz, üzerimize düşeni fazlasıyla yaptık ve amacımıza ulaştık, 15 Kasım 2017 tarihinde inşallah ilçemizde doğalgaz kullanılmaya başlanacak. Kaman için ne yapsak azdır, Kaman’ımız hizmetlerin en güzeline layıktır. Bu düşüncelerle; kalan süremizde sizlerin daha güzel bir şehirde yaşamanız, ‘gelecek nesillere daha yaşanabilir bir Kaman’ bırakmak için gece-gündüz çalışmaya devam edeceğiz” açıklamasında bulundu.
Kaman Belediye Başkanı Erhan Talu’nun önümüzdeki yıllarda doğal afetlerden etkilenmeden, üreticilerin emeğinin karşılığını fazlasıyla alacağı, Kaman Cevizinin bol ve bereketli olacağı festivalleri birlikte kutlama temennisinde bulunduğu konuşmasının ardından Kırşehir Valisi Şentürk, Çağırkan Kalehöyük Kazı Heyeti Başkanı Dr. Sachihiro Omura adına “Hemşehrilik Beratı ve Kaman Nişanı”nı eşi Masako Omura’ya verdi.
Festivalin resmi töreninde “En İyi Ceviz Bahçesi”, “En İyi Ceviz” ve “En İyi Cevizli Baklava” yarışmasında derece alan ilk üç kişiye ödül ve plaketleri ile Kaman Belediyesi’nden emekli olan Personellere Belgeleri verildi.
Aydın Nazilli Belediyesi Mehteran Takımı ve Zeybek Ekibinin gösterisini sunduğu programda, Kaman Kaymakamı Murat Girgin’in Zeybek oyunu büyük alkış aldı.
Çağırkan köyü ile Kalehöyük Arkeoloji Müzesi gezildiği kutlama programında halk konserinde Türk Halk Müziği Sanatçıları Hasan Öztürk, Nurhan İner ve Nazlı Öksüz sahne aldı.
Festivalin ikinci gününde de halk konserinde Kaman Davul-Zurna Ekibi ile misafir halk oyunları ekibinin gösterisi yer aldı. Sanatçılar İdris Altuner, Yudum ve Ahmet Şafak konser verdi.
(HABER: MUALLA CEYLAN)YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. .