Kaman’da ceviz tezgâhlarda yerini aldı

Kaman’da ceviz tezgâhlarda yerini aldı

01.10.2018

İnce kabuğu ve lezzeti ile dünyaca ünlü bir marka haline gelen Kaman Cevizi’nin hasadı devam ederken, hasatla birlikte tezgâhlarda yerini almaya başladı. Geçtiğimiz yıllarda yaşanan don ve dolu afetleri nedeniyle çok az verim veren ceviz ağaçlarında bu yıl rekoltenin yüksek olduğunu belirten Kamanlı ceviz üreticileri, kilo fiyatlarının 30-35 lira arasında değiştiğini söylediler. Kırşehir’de ve diğer […]

İnce kabuğu ve lezzeti ile dünyaca ünlü bir marka haline gelen Kaman Cevizi’nin hasadı devam ederken, hasatla birlikte tezgâhlarda yerini almaya başladı.
Geçtiğimiz yıllarda yaşanan don ve dolu afetleri nedeniyle çok az verim veren ceviz ağaçlarında bu yıl rekoltenin yüksek olduğunu belirten Kamanlı ceviz üreticileri, kilo fiyatlarının 30-35 lira arasında değiştiğini söylediler.
Kırşehir’de ve diğer illerde bazı ceviz üreticilerinin “Kaman cevizi” diyerek satış yaptıklarını gördüklerini belirterek, bu konuda vatandaşların uyanık olmalarını istediler.
Kaman’da ceviz hasadına ve satımına başlanırken, piyasada Kaman Cevizi adı ile satılan farklı türlerde cevizler bulunuyor. Kuru cevizin kilosu 30-35 TL’den başlamak üzere satılırken, vatandaşın alım gücünün son zamlarla birlikte iyice düşmesi nedeniyle beklenen oranda satış yapılamaması üreticileri de endişelendiriyor.
Bu arada Kaman Ziraat Odası Başkanı İbrahim Öncül ise Kaman’da toplam 15 bin dönüm dikili ceviz bahçesi olduğunu belirterek, “İlçe Tarım Müdürlüğümüze kayıtlı olan 15 bin dönümlük ceviz bahçesinden ortalama 10 bin dönümünden yetiştiricilerimiz ürün almaktadır. Geçmiş yıllarda Kaman’da meydana gelen don olayları ceviz başta olmak üzere meyve bahçelerini olumsuz yönde etkilemişti. Bu yıl ise geçmiş yıllara oranla rekolte yüksek düzeyde. Yeni yeni ceviz hasadı başladı. Yakın zamanda da yeni mahsul Kaman Cevizi satışları başlayacak düzeye gelir” dedi.
Son yıllarda Kaman Cevizinin az olmasından dolayı piyasada Kaman Cevizi adıyla yurt dışından getirilen cevizlerin satıldığını dikkat çeken Başkan Öncül, “Maalesef son yıllarda Kaman Cevizinde don olaylarından ötürü rekolte düşüktü. Kaman’da bile Kaman Cevizi adı altında Ukrayna ve Gürcistan’dan getirilen yabancı cevizler satıldı. Özellikle yol üzerinde birçok kişi ceviz satıyor. Yakında gerçekleşecek Kaman Ceviz Kültür ve Sanat Festivalinde eğer gerekli önlemler alınmazsa bu yabancı cevizler piyasaya Kaman Cevizi diye sürülecek. Dışarıdan Kaman’a gelecek vatandaşlar Kaman Cevizinden kötü olan bu cevizleri yediklerinde Kaman Cevizinin değerini anlamayacaklar. Onun için vatandaşlar bildikleri yerlerden, sertifikası olan üreticilerden alışveriş yapsınlar,” diyerek ceviz alacak vatandaşlara uyarıda bulundu. (HABER: MUALLA CEYLAN)

 YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. .