Kaman’da ceviz aşılama sezonu bereketli geçti

Kaman’da ceviz aşılama sezonu bereketli geçti

09.04.2015

Adı ve kalitesiyle dünyaca meşhur Kaman Cevizimizin aşılama yöntemiyle üretilmesi çalışmalarında sona yaklaşıldı. İlçemizde büyük ve küçük çaplı Kaman Cevizi yetiştiriciliği yapan üreticiler, mevsim şartlarının uygun hale gelmesiyle başladıkları aşı işlemi bitirmek üzereler. Hatta, Kırşehir Valiliği ile Tarım İl Müdürlüğünün desteği ile yapılan ilçemizin en büyük ceviz serasında aşılanan ceviz kökleri sürgün vermeye başladılar bile. […]

Adı ve kalitesiyle dünyaca meşhur Kaman Cevizimizin aşılama yöntemiyle üretilmesi çalışmalarında sona yaklaşıldı.

İlçemizde büyük ve küçük çaplı Kaman Cevizi yetiştiriciliği yapan üreticiler, mevsim şartlarının uygun hale gelmesiyle başladıkları aşı işlemi bitirmek üzereler. Hatta, Kırşehir Valiliği ile Tarım İl Müdürlüğünün desteği ile yapılan ilçemizin en büyük ceviz serasında aşılanan ceviz kökleri sürgün vermeye başladılar bile.
Ünlü ceviz türlerimizden Kaman-1 ve Kaman-5 ile yabancı çeşitlerden Chandler ve Pedro türü aşılı ceviz üretimi yapılan ilçemizde; Dilcikli, Çelik ve Yarma Aşı türleri uygulanıyor. İlçemizde Aşılı Ceviz üretimi yapan irili ufaklı işletmelerde bu yıl 100 Bin’den fazla ceviz üretimi gerçekleştirilmesi beklenmekte.
Aşılı Kaman Cevizine talebin oldukça arttığını belirten Kamanlı Ceviz üreticilerimiz, ülke genelinden gelen talebi karşılamaya çalışırken, Tarım Bakanlığı’nın uygulamaya koyduğu ‘Belgeli Fidan Üretimi’ konusunda da atılama geçerek “Sertifikalı Üretim” için resmi prosedürleri bitirmeye çalışıyorlar.
İlçemizde aşılı ceviz üretimi bir sektör haline gelirken, üretimi gerçekleştirilen tüm aşılı ve çöğür ceviz fidanlarımızın ülkemizin tüm bölgelerine uyum sağladığı kaydedildi.
Havası, iklimi ve toprak özelliği nedeniyle ilçemizde yetiştirilen dünyaca ünlü Kaman Cevizi çeşitlerimizin yanı sıra talep yoğunluğu nedeniyle yabancı türlerinde üretimini gerçekleştiren, bilimsel ve teorik bilgisi yüksek Kamanlı üreticilerimiz, ilçemiz ekonomisine de büyük katkı sağlamaktalar. (İbrahim AKTÜRK/KAMAN)YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. .