Kaman’da “arabuluculuk” çalışmaları

Kaman’da “arabuluculuk” çalışmaları

03.10.2017

Arabuluculuk Daire Başkanlığınca Kırşehir’in Kaman ilçesine “arabulucu” olarak atanan avukat Kamil Avşaroğlu, ilçede beklenen yoğunluk olmadığını bildirdi. Avşaroğlu, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Adalet Bakanlığı Hukuk İşleri Genel Müdürlüğü bünyesinde kurulan Arabuluculuk Daire Başkanlığınca il ve ilçelere hukukçuların hukuki uyuşmazlıklarda arabulucu olarak atandığını belirtti. Yapılan sınav ve mülakatın ardından kendisinin de Kaman’da arabulucu olarak görevlendirildiğini dile […]

Arabuluculuk Daire Başkanlığınca Kırşehir’in Kaman ilçesine “arabulucu” olarak atanan avukat Kamil Avşaroğlu, ilçede beklenen yoğunluk olmadığını bildirdi.
Avşaroğlu, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Adalet Bakanlığı Hukuk İşleri Genel Müdürlüğü bünyesinde kurulan Arabuluculuk Daire Başkanlığınca il ve ilçelere hukukçuların hukuki uyuşmazlıklarda arabulucu olarak atandığını belirtti.
Yapılan sınav ve mülakatın ardından kendisinin de Kaman’da arabulucu olarak görevlendirildiğini dile getiren Avşaroğlu, arabuluculuk siciline kayıt yaptırarak göreve başlandığını vurguladı.
Arabuluculuğun hukuki uyuşmazlıklarda alternatif çözüm yollarından birisi olduğuna işaret eden Avşaroğlu, şunları kaydetti:
“Arabuluculuk, mahkemeye gitmeden tarafların kendi aralarında ortak karar vererek kendi hukuki sorunlarını barışçıl yollardan çözüme kavuşturdukları, dostane çözüm yolunu bulan tarafların mahkeme nedeni ile uzayan zaman ve ekonomik kayıplardan kurtulduğu bir sistemdir. Arabuluculuğa büyük şehirlerde yoğun ilgi olduğunu duyuyoruz. Henüz Kırşehir ve Kaman’da beklenen yoğunluk yok. Arabuluculuk Dairesi Başkanlığı tarafından yaygın, etkin ve büyük çalışmalar yürütülmekte. Bu çalışmalar sayesinde arabuluculuğa başvurunun etkin olacağını düşünmekteyiz. Yapılan araştırmaya göre, arabuluculuk uygulaması sayesinde hem yargının iş yükünün hafiflediği hem de vatandaşın uzun yargılama süreçlerinden kurtulduğu ortaya çıktı.”
KIRŞEHİR (AA)YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. .