Kaman Festivale hazırlanıyor, ceviz üreticileri denetim istiyor

Kaman Festivale hazırlanıyor, ceviz üreticileri denetim istiyor

07.09.2018

Kaman Belediyesi tarafından 6-7 Ekim tarihlerinde kutlanacak Ceviz Festivali öncesi, Kaman ilçemizdeki ceviz üreticileri Belediye’yi göreve davet ettiler. Ceviz Festivali’nin Kaman’da üretim yapan üreticiler için önemli bir fırsat olduğunu, ancak son yıllarda başka il ve ilçelerden bazı kişilerin ceviz getirerek “Kaman Cevizi” diye sattıkları için mağdur olduklarını belirten Kamanlı ceviz üreticileri bu konuda Kaman belediye […]

Kaman Belediyesi tarafından 6-7 Ekim tarihlerinde kutlanacak Ceviz Festivali öncesi, Kaman ilçemizdeki ceviz üreticileri Belediye’yi göreve davet ettiler.
Ceviz Festivali’nin Kaman’da üretim yapan üreticiler için önemli bir fırsat olduğunu, ancak son yıllarda başka il ve ilçelerden bazı kişilerin ceviz getirerek “Kaman Cevizi” diye sattıkları için mağdur olduklarını belirten Kamanlı ceviz üreticileri bu konuda Kaman belediye Başkanı Erhan Talu’nun buna engel olması için denetimlerini yoğunlaştırmasını istediler.
Kaman’da son yıllarda don olayları sonucu kısıtlı gerçekleşen Kaman Cevizi üretimi nedeniyle başka yerlerden menşei belli olmayan ceviz getirilmesinin beklendiğini belirten Kaman Cevizi üreticileri, Kaman’da üretilen Kaman Cevizi ve diğer türlerin haricinde başka illerden ve ithal olarak getirilen ürünlerin “Kaman Cevizi” adı altında ilçede ve özellikle festival tezgâhlarında satılmasının engellenmesi gerektiğini ifade ettiler.
Kaman Cevizi Üreticilerinin ayrı bir kimlikle belirlenmesini talep eden ve kimsenin ticaretine karşı olmadıklarını vurgulayan üreticilerimiz, “Ceviz satışına değil, yerli Kaman Cevizi olmayan ürünlerin ‘Kaman Cevizi’ adıyla satılmasına karşıyız. Bu durum engellenmediği takdirde Kaman ilçemizin ve ünlü Cevizimizin adı lekelenebileceği gibi pazar payını da kaybetme tehlikesi söz konusu. Şayet başka yerden getirilen cevizlerin satışına izin verilecekse en azından nereden geldiğinin fiyat etiketlerinde ve tezgâhlarda görülür bir şekilde yazılması sağlanmalı ve dışarıdan getirilen cevizlerin başka bir alanda satışına izin verilmelidir” diyerek taleplerinin yetkililere iletilmesini istediler.
Öte yandan Kaman Belediyesi tarafından 27.’si gerçekleştirilecek olan Kaman Ceviz Festivali için hazırlıklar devam ederken etkinlikler çerçevesinde ünlü sanatçılardan Yusuf Güney ve Ali Kınık’ın sahne alacağı öğrenildi.
Sürpriz sanatçıların da konser vereceği festival renkli görüntülere sahne olacak ve Kaman’ın meşhur cevizinin de tanıtımı yapılacak. Kaman Belediyesi tarafından 1989 yılından bu yana her yıl Ekim ayının ilk haftasında geleneksel olarak gerçekleştirilen Kaman Ceviz Kültür ve Sanat Festivali’nin 27.si bu yıl 6-7 Ekim 2018 tarihlerinde gerçekleştirilecek. 27. Kaman Ceviz Kültür ve Sanat Festivali içeriğindeki cevizcilik konulu seminerler, özendirici yarışmalar, ceviz satış stantları ile kültür ve eğlence bölümleriyle Kaman halkına ve Kaman Cevizine verilen önem bir kez daha gösterilecek.
Festival çalışmalarına ilişkin bilgiler veren Belediye Başkanı Erhan Talu, “Son yıllarda yaşanan doğa ve terör olayları gibi olumsuzluklar nedeniyle festival programını ya komple iptal ettik ya da eğlence bölümlerini kaldırmıştık. Takdir edersiniz ki, eğlence bölümleri olmadan sadece satış ve tanıtım için büyük kalabalıkları toplamak mümkün olmuyor. Halkımızın ve ceviz üreticilerimizin taleplerinin yanı sıra ilçemizin tek ve önemli sosyal etkinliği olan festivalimize gereken önemin verilmesi amacıyla sıkı bir çalışma başlattık. Tertip komitemizle birlikte ilçemize yakışır bir festival yapmak için çalışıyoruz. Bu yıl 6-7 Ekim tarihlerinde 2 gün olarak 27.sını gerçekleştireceğimiz Ceviz Festivalimizin ilk gününde Ali Kınık ve ikinci gününde ise Yusuf Güney konserleri yer alacak. İki gün boyunca sürpriz etkinliklerimizin yanı sıra sürpriz sanatçılarımızda olacak. Kaman’ımızın olmazsa olmazlarından davul-zurna gösterileri ve mahalli sanatçılarımızın yer alacağı festival etkinlikleri kapsamında ceviz ve yerel ürünler stantları da açılacaktır. Ayrıca, Kaman Belediyemizin yeni hizmet binası ile birlikte belediyemiz tarafından gerçekleştirilen hizmetlerinde de toplu açılış töreni gerçekleştirilecektir” şeklinde konuştu. (HABER: MUALLA CEYLAN)YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. .