KAMAN FESTİVALE HAZIR

KAMAN FESTİVALE HAZIR

04.10.2017

26. Kaman Ceviz Kültür ve Sanat Festivali, 7 Ekim’de başlıyor

Başkan Talu: “Kaman ve Kırşehirliler ile birlikte ülkemizin dört bir yanında yaşayan tüm hemşerilerimizi davet ediyorum”

 

KIRŞEHİR’İN Kaman ilçesinde ünü Türkiye’ye yayılan Kaman Cevizi için düzenlenen festival hazırlıkları tamamlandı.
Kaman Belediyesi tarafından 1989 yılından bu yana her yıl Ekim ayının ilk haftasında geleneksel olarak gerçekleştirilen Kaman Ceviz Kültür ve Sanat Festivali’nin 26’ncısı 7-8 Ekim 2017 tarihlerinde yapılacak.
Festival kapsamında Kaman Cevizi, 25 Aralık Caddesi ile Atatürk Caddesi’nde kurulacak stantlarla tanıtılarak, satışı yapılacak.
Geçtiğimiz yıllarda yaşanan terör olayları sebebiyle eğlence kısımları iptal edilen festivalde, bu yıl eğlenceli bir organizasyon planlandı.
Festivale Kaman ve Kırşehir’in yanı sıra yurdumuzun dört bir yanından katılım beklenirken, Kaman Belediye Başkanı Erhan Talu da, tüm hemşehrilerini festivale davet etti.
Bu yıl 7-8 Ekim 2017 tarihlerinde gerçekleştirilecek 26. Kaman Ceviz Kültür ve Sanat Festivali, 7 Ekim Cumartesi günü saat 09.30’da Cumhuriyet Meydanı’nda gerçekleştirilecek açılış töreni ile başlayacak.
Festival kapsamında Çağırkan köyü ile Kaman Kalehöyük Arkeoloji Müzesi’ne gezi düzenlenecek.Festivalin eğlence kısımları da saat 16.00’da başlayacak. Türk Halk Müziği Sanatçıları Hasan Öztürk Nurhan İner ve Nazlı Öksüz sahne alacak.
8 Ekim Pazar günü ikinci gün etkinliklerinde ise saat 12.00’de halk konserinde Kaman Davul Zurna Ekibi, misafir ekiplerin Halk Oyunları gösterisi yer alacak.
Sevilen sanatçılar İdris Altuner, Yudum ve Ahmet Şafak da saat 16.00’dan sonra verecekleri konserde vatandaşlara güzel ve keyifli zaman geçirtecek.
Sürpriz etkinliklerin de yer alacağı festivalde yine ceviz ve yerel ürünler için satış stantları da açılacak.
Bu yıl coşkulu bir festivale ev sahipliği yapacaklarını belirten Kaman Belediye Başkanı Erhan Talu, gazetemiz “Kırşehir Çiğdem”e yaptığı, “Kaman Belediyesi olarak festival hazırlıklarımızı tamamladık. Festivalimizin coşkulu ve katılımlı geçmesi için elimizden geleni yapıyoruz. Festivalimizde bütçemize uygun şekilde birbirinden ünlü ve sevilen sanatçılar sahne alacak. Festivalimizde iki günde 6 sanatçı konser verecek. İlk gün sırasıyla halk müziği sanatçıları Hasan Öztürk, Nurhan İner ve Nazlı Öksüz sahne alacak. Festivalimizin ikinci günü olan 8 Ekim Pazar günü ise İdris Altuner, Yudum ve Ahmet Şafak Kamanlılar ve misafirlerimizle buluşacak. Festival etkinliklerimizi kültürümüze renk katması açısından şekillendirmeye çalıştık. Bu amaçla geleneksel hale gelen ‘En iyi ceviz’, ‘En iyi ceviz bahçesi’, ‘En iyi cevizli tatlı’ yarışmaları düzenliyoruz. Ayrıca ilimizdeki tarımsal işletmelere, kitap yayınlayan yazarlarımıza ve talep halinde festivalle alakalı diğer konularda stant açılmasına imkân sağlayacağız. Kalehöyük Arkeoloji Müzemizde sunum yapılarak, kazı alanı gezisi de düzenleyeceğiz. Bu yıl ilçemizde önceki yıllara göre çok iyi ceviz ürünü var. Yerli ürünlerini pazarlamak isteyen ceviz üreticilerimize yer tahsisi yapmaya ve destek vermeye devam edeceğiz. Stant açmak isteyen ceviz, sebze ve meyve üreticilerimiz üretici kartlarını Zabıta Amirliğimize müracaat ederek alabileceklerdir. Kaman cevizini dünyaya duyurma adına bir vesile olarak gördüğümüz Ceviz Festivalimize Kaman, Kırşehir ve ülkemizin dört bir yanında yaşayan tüm hemşerilerimizi davet ediyorum” dedi. (HABER: SALİH GÜNER)YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. .