Kaman cevizi tescil yolunda

Kaman cevizi tescil yolunda

20.01.2018

Kaymakamlık, lezzeti ve ince kabuğu ile ünlü Kaman cevizinin marka ve değerini korumak için çalışma başlattı


Kaman Kaymakamlığı, lezzeti ve ince kabuğuyla ünlü Kaman cevizinin marka değerini korumak için coğrafi işaret tescili çalışması başlattı.
Kaymakamlık salonunda, Kaman cevizine coğrafi işaret alınması için Ahi Evran Üniversitesi işbirliğinde toplantı yapıldı. Kaman Kaymakamı Murat Girgin, toplantıda yaptığı konuşmada, Kaman cevizinin marka ve kalitesinin korunması için coğrafi işaret alınması konusunu görüşmek üzere bir araya geldiklerini söyledi.
Coğrafi işaretlemede çeşit ve diğer kazanımlar konusunda fikir birliği oluşturmak üzere görüşmelere devam edileceğini vurgulayan Girgin, “Başvuru aşamaları, şartları ve bölgemize kazandıracağı değerleri ele alıyoruz. Bu toplantı, bir sonraki aşamalar için ön çalışma niteliği taşımaktadır. Kaman cevizine coğrafi işaretleme yapılması için çalışmalara başlanmıştır.” dedi.
Ahi Evran Üniversitesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Mustafa Kan da coğrafi işaret tescilinin başvuru şartları ve izlenecek yol hakkında sunum yaptı.
Toplantıya, İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Ömer Sevim, Kaman Ziraat Odası Başkanı İbrahim Öncül, Kaman Merkez Tarımsal Kalkınma Kooperatifi Başkanı Arif Göçmen ile Ahi Evran Üniversitesi Ziraat Fakültesi Öğretim Üyeleri Yrd. Doç. Dr. Sebahattin Yılmaz, Yrd. Doç. Dr. Arzu Kan ve ceviz üreticileri katıldı.
KIRŞEHİR (AA)YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. .