Kaman Cevizi farklı metotlarla geliştiriliyor

Kaman Cevizi farklı metotlarla geliştiriliyor

09.10.2017

TÜRKİYE’DE ceviz denilince akla gelen yerlerden olan Kaman’da cevizde farklı üretimleri sağlayacak ve geliştirecek metotlarla ilgili yetiştiriciler bilgilendirildi. 7-8 Ekim tarihlerinde 26’ncısı düzenlenen Kaman Ceviz Kültür ve Sanat Festivali’nde ceviz üreticileri de düzenlenen sempozyumda bilgilendirildi. İnce kabuğu ve lezzeti ile dünya çapında bir marka olan Kaman Cevizini tanıtmak ve korumak için her yıl düzenlenen Kaman […]

TÜRKİYE’DE ceviz denilince akla gelen yerlerden olan Kaman’da cevizde farklı üretimleri sağlayacak ve geliştirecek metotlarla ilgili yetiştiriciler bilgilendirildi.
7-8 Ekim tarihlerinde 26’ncısı düzenlenen Kaman Ceviz Kültür ve Sanat Festivali’nde ceviz üreticileri de düzenlenen sempozyumda bilgilendirildi.

İnce kabuğu ve lezzeti ile dünya çapında bir marka olan Kaman Cevizini tanıtmak ve korumak için her yıl düzenlenen Kaman Ceviz Kültür ve Sanat Festivali’nde farklı metotlarla Kaman Cevizinde üretimin nasıl artırılacağı anlatıldı.
Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi Öğretim görevlisi Yrd. Doç. Dr. Sabahattin Yılmaz, “Kaman Ceviz Yetiştirme Faaliyetlerinin Geçmişi ve Gelişmeleri” konulu sunumunda üreticileri bilgilendirdi.

Kaman Cevizinin nasıl ortaya çıktığını ve markalaşma serüvenini anlatan Sabahattin Yılmaz, “Tanıtım çalışmalarının iyi yapılması ile Kaman Cevizi tüm ülkeye tanıtılmış ve dünya markası haline gelmiştir. Aynı dönemde yine ceviz adına tanıtım yoluna giden Adı cevaz ilçesi ise başarısız olarak Kaman gibi bir marka oluşturmamış. Kaman cevizle birlikte tanınarak İç Anadolu bölgesinde markalaşma yolunda önemli bir adım atmıştır. Türkiye’nin ilk Ceviz yarışmaları Kaman’da düzenlenmiş ve üretici Kaman cevizini yetiştirmeye teşvik edilmiştir” dedi.
Ahi Evran Üniversitesi Öğretim görevlisi Yrd. Doç. Dr. Mustafa Kan, “Coğrafi İşaretlerin Kalkınmadaki Önemi ve Kaman Cevizi Açısından İncelenmesi” ile Yrd. Doç. Dr. Kadir Akan, “Cevizde Görülen Hastalıklar ve Mücadele Yöntemleri” konulu sunumlarıyla üreticileri ve sempozyuma katılan Kaman Türk Telekom Osman Kulaksız Tarım Lisesi öğrencilerini bilgilendirdi.
Kaman Kaymakamı Murat Girgin, “Türkiye’nin neresine gidersek gidelim Kaman denince herkesin aklına ilk gelen şey ceviz oluyor. Kaman her ne kadar cevizi ile ön plana çıkmış olsa da ilçemizde tarım önemli bir yer teşkil ediyor ve ülkemizin önemli tarım merkezlerinden biri durumunda. Bu yıl 300 bin dönüm nohut, 250 bin dönüm civarında da buğday üretimi vardı. Ama bizim için cevizin yeri bir başka oluyor. Geçmiş dönemlerden gelen ceviz üretimini arttırmak için gerek Kaymakamlığımız, gerek Belediyemiz, gerekse İlçe Tarım Müdürlüğümüz çeşitli çalışmalar yapıyoruz. Kaman’da ceviz üzerine çalışmalar 90’lı yıllara dayansa da Kaman’da ve İsahocalı köyünde tescilli 400 yıldan büyük olan ceviz ağaçlarımız var. Rahmetli Lokman Avşar’ın önemli çalışmaları sonucu Kaman ceviz kenti haline geldi. Günümüzde daha bilinçli bir üretim yapılarak Kaman’da yaklaşık 20 bin dönümlük ceviz bahçesi kuruldu. Bu sayı daha da artacaktır” dedi.
(HABER: MUALLA CEYLAN)YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. .