Kaman Ceviz Reçeli’ne ilgi

Kaman Ceviz Reçeli’ne ilgi

27.01.2018

TÜRKİYE’DE ceviziyle ünlü Kırşehir’in Kaman ilçesinde üreticiler Kaman Cevizi’nin reçelini de yaptı. Ceviz reçeli büyük ilgi görüyor. Kaman Ceviz reçelinde kireç kaymağı kullanıldığı belirtilirken, Kaman Ceviz üreticileri, Ceviz reçelinin yapılışını anlattılar. KAMAN CEVİZ REÇELİ Ceviz reçeli bütün cevizin ham yani yeşil cevizden yapılır. Önce yeşil cevizin kabukları çok ince soyuluyor. İkinci aşamada, soyulmuş yeşil cevizler […]

TÜRKİYE’DE ceviziyle ünlü Kırşehir’in Kaman ilçesinde üreticiler Kaman Cevizi’nin reçelini de yaptı. Ceviz reçeli büyük ilgi görüyor.
Kaman Ceviz reçelinde kireç kaymağı kullanıldığı belirtilirken, Kaman Ceviz üreticileri, Ceviz reçelinin yapılışını anlattılar.
KAMAN CEVİZ REÇELİ
Ceviz reçeli bütün cevizin ham yani yeşil cevizden yapılır. Önce yeşil cevizin kabukları çok ince soyuluyor. İkinci aşamada, soyulmuş yeşil cevizler su içinde bekletilir. Ve bu işlem yaklaşık 10 gün sürer ve her gün suyu yenilenir. Yani bir kap içerisine su doldurulur ve cevizler bu kaba atılır. Su; her gün değiştirilir. Bu işlem 10 gün sürer. Böylelikle yeşil cevizler 10 gün boyunca her gün değiştirilen su içinde bekletilmiş olur. Ardından devreye kireç kaymağı girer.
KİREÇ KAYMAĞI NASIL YAPILIR?
Sönmemiş kireç derin bir tencereye alınır. Üzerine su ilave edilip karıştırılır. Kirecin dibe çökmesi gerekir. Bunun için bir gece bekletilir ve ertesi gün suyu dikkatlice süzülür. Bu su kaymak için kullanılacak, kireçli kısım ise atılacaktır. Kireç kaymağı da bu sudur. Her gün suyu yenilenmiş kap içinde 10 bekletilmiş olan yeşil cevizler işte bu kireç kaymağının (yani kireç suyunun) içine alınır. Ve burada yaklaşık 5 saat kadar bekletilir. Sonra yeşil cevizler buradan çıkarılır ve iyice yıkanır. Yıkadıktan sonra üzerlerine bıçakla bir kaç küçük delik-yarık açılır. Bu işlemden sonra sıra kaynatmaya gelir. Bir tencerede su kaynatılır ve yeşil cevizler içine atılarak 5 dakika pişirilir ve soğuk sudan geçirilir. Bu işlem 3-4 kez art arda yapılır. Son aşamada ise cevizler kaynayan suya atılır ve yumuşayıncaya kadar kaynatılır. (30-40 dakika sürebilir.) Ardından yarım kilo şeker, 1-1,5 su bardağı su ile kaynatılır ve cevizler bu suyun içine atılır. Sonra karanfiller eklenir. Reçel kıvamına geldiğinde limon suyu eklenip 3- 4 dakika kadar kaynatılır. Kavanozlara doldurup soğumaya bırakılır. Ardından kapaklar kapatılır. Ve ceviz reçelimiz hazırdır. Afiyetle yenir.
EMITT FUARI’NDA CEVİZ REÇELİ
İstanbul’da 22’nicsi düzenlenen EMITT Fuarı’nda da ceviz reçeli büyük ilgi gördü.
Kırşehirli kimi ceviz üreticileri elleri ile yaptıkları ceviz reçelini EMITT Fuarı’nda satışa çıkardı. Fuarda ceviz reçeline ilginin yüksek olduğu görüldü. Kimi vatandaşların ceviz reçelini ilk defa bu fuarda gördüklerini söyledikleri gözlendi.
(HABER: Gülnaz CEYLAN)YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. .