Kaman Ceviz Festivali yarın başlıyor

Kaman Ceviz Festivali yarın başlıyor

05.10.2018

Kaman Belediyesi tarafından 29 yıldır geleneksel olarak gerçekleştirilen, adı ve tadıyla dünyaca ünlü Kaman Cevizimiz ile Kaman ilçemizi daha geniş kitlelere tanıtmak amacıyla düzenlenen ve bu yıl 27.si gerçekleştirilecek olan Kaman Ceviz Kültür ve Sanat Festivali yarın başlıyor. İki gün sürecek Kaman Ceviz Kültür ve Sanat Festivali’ne bütün Kırşehir halkını davet eden Kaman Belediye Başkanı […]

Kaman Belediyesi tarafından 29 yıldır geleneksel olarak gerçekleştirilen, adı ve tadıyla dünyaca ünlü Kaman Cevizimiz ile Kaman ilçemizi daha geniş kitlelere tanıtmak amacıyla düzenlenen ve bu yıl 27.si gerçekleştirilecek olan Kaman Ceviz Kültür ve Sanat Festivali yarın başlıyor.
İki gün sürecek Kaman Ceviz Kültür ve Sanat Festivali’ne bütün Kırşehir halkını davet eden Kaman Belediye Başkanı Erhan Talu festivalin programını açıkladı.
27.Kaman Ceviz Kültür ve Sanat Festivalinin resmi açılışının yarın saat 9.30’da Atatürk Anıtına çelenk sunumu, saygı duruşu ve İstiklâl Marşımızın okunması ile başlayacak. Festivale katılacak olan protokol üyelerinin konuşmalarını festival kapsamında verilecek olan plaket sunumu ve ödül dağıtımı izleyecek.
Festival kapsamında Kaman Belediyesi Yeni Hizmet Binası ile birlikte Arıtma Tesisi, Güneş Enerji Santrali, Kapalı Pazaryeri gibi hizmetlerin toplu açılışı gerçekleştirilecek. Hizmetlerin resmi açılışının ardından, protokol üyeleri ile birlikte Ceviz stantları gezilerek Kaman’da cevizciliğin yeniden gelişmesini sağlayan Cevizin Babası lakaplı Lokman Avşar’ın kabri ziyaret edilecek.
Festival etkinlikleri kapsamında bir çok etkinlik ve konser programı düzenlediklerini belirten Belediye Başkanı Erhan Talu, “Kaman’da halkımıza layık bir festival düzenledik. Festivalimizin coşkulu ve katılımlı geçmesi için elimizden geleni yapıyoruz. Festivalin en çok ilgi gören ve kalabalık toplayan bölümü olan konser saatlerinde birbirinden ünlü ve sevilen sanatçılar sahne alacak. Festivalimizde iki günde 5 sanatçı konser verecek. Festivalimizin ilk günü olan 6 Ekim Cumartesi günü saat 16.00’da başlayacak olan konser bölümünde sırasıyla Gülşen Kutlu ve Ali Kınık sahne alacak. Festivalimizin ikinci günü olan 7 Ekim Pazar günü ise Nurhan İner, Veli Erdem Karakülah ve Yusuf Güney Kamanlı hemşerilerimize ve misafirlerimize unutulmaz bir festival yaşatacaklar. Tüm halkımızı etkinliklerimize davet ediyorum” dedi.
Belediye Başkanı Erhan Talu, çevre il ve ilçelerden ceviz almaya gelecek olan vatandaşların gönül rahatlığı ile yeni mahsul ürünleri alabileceklerini söyledi.
Festivalin ana temasını oluşturan Kaman Cevizi Satış Stantlarının bu yıl da Belediyenin kontrolünde belirlenen alanlara kurulacağını ve yerli ceviz üreticilerinin korunacağını belirten Başkan Talu, “Yerli ceviz üreticilerimizin korunması için satıcıların Kaman Cevizi üreticisi ve satıcısı olduğunu belirten onaylı yaka kartları dağıtacağız. Kimsenin ticaretini engelleyemeyeceğimiz için orjini belli olmayan cevizlerin satışı için ise başka alan gösterilecek. Ayrıca, ceviz satış stantlarımızın haricinde yerli sebze ve meyvelerinde satışı için yerler tahsis edeceğiz. İnanıyorum ki hem üreticilerimi, hem satıcılarımız hem de halkımız cevizimizin ve Kaman’ımızın adına yakışır bir şekilde ürün satacaklardır. Festival için Kamanımıza geleceklere Kaman cevizini almalarını öneriyorum. Dışarıdan gelerek, başka cevizleri Kaman cevizi diye satılmasına da izin vermeyeceğiz” dedi.
(HABER: BEYHAN BALLI)YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. .