Kaman Belediyesi Ceviz Festivali’yle tam not aldı

Kaman Belediyesi Ceviz Festivali’yle tam not aldı

11.10.2017

Belediye Başkanı Erhan Talu, festivale katılan ve desteklerini esirgemeyen herkese teşekkür etti

KAMAN ilçemizde geçtiğimiz hafta sonu düzenlenen 26’ncı Kaman Ceviz Kültür ve Sanat Festivali’nin amacına ulaştı ve Kaman Belediyesi tam not aldı.
Türkiye’de üretilen ve kalitesiyle bir marka olan Kaman Cevizi’nin bu yıl bol olması ile üreticilerin festival için Kaman’a gelen misafirlere satışlarıyla da üreticilerin yüzlerini güldürdü.
Kaman Belediyesi’nce düzenlenen ve iki gün süren festival halkın da büyük ilgisini çekerken, amacına ulaştığı belirtildi.
Kaman Atatürk Caddesi’ne kurulan stantlarda üreticiler başta ceviz ve badem olmak üzere yöresel ürünlerini pazarlama fırsatı bulurken, Kaman Ceviz Festivali’ne Kırşehir Valisi Necati Şentürk, Kırşehirli hemşehrimiz Merkez Valisi Ahmet Altıparmak, eski bakanlardan Ramazan Mirzaoğlu, İl Garnizon Komutanı Jandarma Albay Orhan Ekemen, Kaman Kaymakamı Murat Girgin, Kaman Belediye Başkanı Erhan Talu, Kaman Cumhuriyet Savcısı Adem Ayyıldız, Garnizon Komutanı Üsteğmen Fırat Mert Fidancı, CHP İl Başkanı Yılmaz Zengin, MHP İl Başkanı Arif Kılıç, AKP Merkez İlçe Başkanı Bilgehan Altaş, AKP İlçe Başkanı Necati Çolak, CHP İlçe Başkanı Çağdaş Gökalp, MHP İlçe Başkanı Kenan Elvan, Kurancılı Belediye Başkanı Erdoğan Tekeli, Kırşehir ve Kamanlı Dernek, Federasyon ve Oda Başkanları, Sendika ve Vakıf Temsilcileri, Ceviz üreticileri ile vatandaşlar katıldı.
Aydın Nazilli Belediyesi Mehteran Takımı ve Zeybek Ekibinin gösterileri renkli görüntülere neden oldu. Kaman Kaymakamı Murat Girgin de Zeybek oyunu oynayarak davetlilerin yoğun alkışını aldı. Festivalin birinci gününde Türk Halk Müziği Sanatçıları Hasan Öztürk, Nurhan İner ve Nazlı Öksüz sahne alırken, ikinci gününde de Kaman Davul-Zurna Ekibi ile misafir halk oyunları ekibinin gösterileri büyük beğeni topladı. Akşam da sanatçılar İdris Altuner, Yudum ve Ahmet Şafak Kamanlılara müzik ziyafeti çektiler.
Festival çerçevesinde “Yılın En İyi Ceviz Bahçesi” ödülü Tarkan Kozan’a verilirken ikinci Musa Solak, üçüncü ise Ender Karakuş oldu.
“Yılın En İyi Cevizli Baklavası” ödülüne ise Fadime Aslan layık görülürken bu alanda ikinci Songül Yıldız, üçüncü ise Aynur Çakır oldu.
“Yılın En İyi Cevizi” yarışmasını ise son yarışmanın birincisi seçilen Nafi Erbaşı bu yıl da kazanarak bu alanda ki unvanını korudu. Ender Karakuş’un yetiştirdiği cevizler ikinci, Erdal Baş’ın cevizleri ise üçüncü oldu.
2009 yılı Mart ayında başladığı Belediye Başkanlığı görevinde 8,5 yılı geride bırakan ve bu sürede elinden geldiğince Kaman’ın gelişmesi ve güzelleşmesi için mücadele eden Başkan Erhan Talu Festivalin amacına ulaşmasından duyduğu mutluluğu dile getirdi.
Kaman Belediye Başkanı Erhan Talu, “Biz göreve geldiğimiz günden bu yana Kaman’ımızı her alanda yaşanabilir bir konuma getirmeye çalışıyoruz. Belediye olarak görevimiz içinde sosyal ve kültürel etkinlikler de yapmak vardır. Biz de ilçemizde, 26. Ceviz Festivalimizi yapıyoruz. 2013 yılından sonra 2014, 2015 ve 2016 yıllarında yaşadığımız don olayları sebebiyle ceviz üretimimiz sıfır seviyelerine düştü ve ilçemizde cevizi olmayan festival yaşamamıza sebep oldu. Bu yılda, yine dondan dolayı rekoltemiz yüzde elli seviyesindedir. Aynı yıllarda ülkemizde yaşanan terör olaylarından dolayı festivalimizin eğlence bölümlerini de iptal etmek zorunda kaldık. İnşallah, Cenabı Allah bundan sonra Türk Milletine böyle acılar ve ihanetler yaşatmasın” dedi.
Kaman’ın nüfusunu iki katına çıkarma yolunda çaba harcadıklarını da belirten Başkan Erhan Talu “İlçemizin ekonomisi önemli bir şekilde canlanmaktadır. Sekiz yıldır yaptığımız çalışmalarla, ceviz bahçelerimiz hızla çoğalmakta, cevizimizde kalite ve ürün hasadında gözle görülür bir artış olmaktadır. Kaman cevizi için markalaşmaya önem veriyoruz. Ceviz kalitesi konusunda ülkemizdeki ceviz türlerinin hiçbirisini rakip olarak görmüyoruz. Dışarıdan ilçemize gelerek ceviz bahçesi kurmak isteyenlere gerek arazi satın almada, gerekse bahçe kurmada her türlü yardımda bulunmaktayız. Kaman’ın geleceğinin Kaman cevizi ile kurtulacağına inanmaktayız. Kaman cevizi için ömrünü adamış, gelişmesinde en büyük emeğin sahibi rahmetli Lokman Avşar’ı saygı ve rahmetle anıyorum. Ceviz, Kültür ve Sanat Festivalinin bugüne kadar kutlanmasında emeği geçen başta Belediye Başkanlarımıza ve tüm ceviz sevdalılarına şükranlarımı sunuyorum. Bu yıl da festivalimize katılan bütün hemşehrilerimize, destek veren bütün kurum ve kuruluşlarımıza, bu festivalin en görkemli ve kusursuz geçmesi için görev yapan tüm çalışanlarımıza yürekten teşekkür ediyorum. İnşallah gelecek yıllar daha coşkulu ve amacına uygun festivaller düzenleriz” dedi. ” şeklinde konuştu. (HABER: MUALLA CEYLAN)YORUMLAR

Toplam 1 yorum bulunmaktadır.

kamanlı

notu kim vermiş…
her tarafta başkanın adam ettiği çakallar ,yer gösterdiği elinden tuttuğu mafya vari şahıslar ithal cevizi kaman cevizi diye insanlara satanlarla doluydu halen de öyle…
başkan göz yumuyor bunlara…

16.10.2017, 9:54

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. .