Kalkınma Bakanı Elvan’dan Kırşehir’deki projelere destek

Kalkınma Bakanı Elvan’dan Kırşehir’deki projelere destek

14.04.2018

Nevşehir’de yapılan 11. Kalkınma Planı İç Anadolu Bölgesi İstişare Toplantısına Belediye Başkanı Yaşar Bahçeci ile Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Selâhattin Ekicioğlu da katıldılar… Kalkınma Bakanı Elvan’dan Kırşehir’deki projelere destek TSO Başkanı Selâhattin Ekicioğlu, inavasyon merkezi ve Petlas Lastik Fabrikası sahiplerinin istek ve beklentilerini dile getirerek, Bakan Elvan’dan destek talep etti… 11. Kalkınma Planı İç […]

Nevşehir’de yapılan 11. Kalkınma Planı İç Anadolu Bölgesi İstişare Toplantısına
Belediye Başkanı Yaşar Bahçeci ile Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Selâhattin Ekicioğlu da katıldılar…

Kalkınma Bakanı Elvan’dan Kırşehir’deki projelere destek

TSO Başkanı Selâhattin Ekicioğlu, inavasyon merkezi ve Petlas Lastik Fabrikası sahiplerinin istek ve beklentilerini dile getirerek, Bakan Elvan’dan destek talep etti…

11. Kalkınma Planı İç Anadolu Bölgesi İstişare Toplantısı Bakan Elvan’ın katılımıyla Nevşehir’de gerçekleştirilirken, toplantıya Kırşehir Belediye Başkanı Yaşar Bahçeci ile Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Selâhattin Ekicioğlu da katılarak, Kırşehir’in sorunlarını dile getirip, hazırladıkları projelere destek talebini dile getirdiler.
Türkiye’nin gelecek 5 yıl içinde ulaşmak istediği hedefleri ortaya koyacak olan On Birinci Kalkınma Planı (2019-2023) hazırlıkları, Kalkınma Bakanlığı koordinasyonunda planlanan geniş katılımlı Özel İhtisas Komisyonları toplantıları Türkiye’deki 81 il ile birlikte Şubat ayı içerisinde Ahiler Kalkınma Ajansı tarafından TR71 Bölgesi’nde de gerçekleştirildi.
Yerel düzeyde gerçekleştirilen bu çalışmaların devamı niteliğinde ve 11. Kalkınma Planı hazırlıkları ile ilgili olarak yerel paydaşların görüş ve önerilerinin alınması amacıyla Kalkınma Bakanı Lütfi Elvan başkanlığında yedi coğrafi bölgede valiler, il belediye başkanları, üniversite rektörleri ve meslek örgütleri başkanlarının da katılımıyla toplantılar düzenlenmeye devam ediyor.
Bu kapsamda, 7 coğrafi bölgede yapılacak olan toplantıların altıncısı olan11. Kalkınma Planı İç Anadolu Bölgesi İstişare Toplantısı 13 Nisan Cuma günü Kalkınma Bakanı Lütfi Elvan’ın başkanlığında Nevşehir’in Ürgüp İlçesi’nde gerçekleştirildi.
Ahiler Kalkınma Ajansı ev sahipliğinde düzenlenen toplantı, İç Anadolu İlleri Valileri, Belediye Başkanları, Rektörleri, Oda Başkanları ve STK temsilcilerinin katılımıyla gerçekleştirildi.
Toplantının açılışında konuşan Bakan Elvan; On Birinci Kalkınma Planı hazırlıkları kapsamında kurulun özel ihtisas komisyonlarının çalışmalarını tamamlayarak hazırladıkları raporları Kalkınma Bakanlığına sunduklarını, diğer taraftan Bakanlığın 81 ilde 3 farklı toplantı gerçekleştirdiğini, kadınlar gençler ve sivil toplum kuruluşlarının katılımıyla gerçekleştirilen yaklaşık 150 toplantıya 12.000 kişinin katılımının gerçekleştiğini vurguladı.
Bakan Lütfi Elvan ayrıca, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu üyeleri ile biraya geldiklerini ve komisyon üyelerinin 11. Kalkınma planıyla ilgili görüş ve düşüncelerini aldıklarını ifade ederek, daha sonra tarım komisyonu ile de aynı şekilde bir araya geldiklerini sözlerine ekledi. Bakan Elvan 11. Kalkınma Planı Hazırlık Çalışmaları ile ilgili değerlendirmelerini şöyle sürdürdü:
“Bir başka çalışma ise vatandaşlarımızın plan katkı sağlamasını daha da artırmak amacıyla Bakanlığımız bünyesinde internet ortamında açtığımız bir web sitesinde vatandaşlarımız görüş ve düşüncelerini aktardılar. Plana yönelik önerilerini sundular. 20.000 üzerinde vatandaşımız kapsamlı bir şekilde plana yönelik görüşlerini ve düşüncelerini aktardı.” Kalkınma Bakanı Lütfi Elvan konuşmasını Türkiye ekonomisiyle ilgili değerlendirmeleri ile devam etti.
Nevşehir Ürgüp’te Toplantıya Kırşehir Belediye Başkanı Yaşar Bahçeci ile Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Selâhattin Ekicioğlu de katıldı.
Belediye Başkanı Yaşar Bahçeci, şehirlerin ve ülkemizin kalkınması için öneri ve görüşlerin tartışıldığı çok verimli bir toplantı olduğunu belirterek, Kırşehir’in sorunlarını ve beklentilerini dile getirdi.
Kırşehir’deki bürokrasiden yakınan Başkan Bahçeci, hızla gelişen ve modern bir kent haline getirmeye çalıştıkları Kırşehir’de yaptıkları çalışmaları dile getirdi ve bu çalışmaları gerçekleştirirken, bürokraside yaşadığı sıkıntılara dikkat çekti.
Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Selâhattin Ekicioğlu, toplantıda söz alarak oda olarak, Kırşehir-Kayseri Karayolu üzerindeki Fuar alanı içine yapmayı istedikleri inavasyon merkezinin projesinin hazır olduğunu ve 15 milyon liralık bir kaynağa ihtiyaç duyduklarını belirterek, Kalkınma Bakanı Elvan’dan destek istedi.
İNAVASYON MERKEZİ İÇİN 15 MİLYON LİRALIK TALEP
15 milyon liralık projeye başka illerde verilen destek gibi yüzde 75’lik bir destek vermelerini talep eden Ekicioğlu, “Kırşehir tarım ve hayvancılık şehri olsa da bu konuda önemli sorunlarımız ve sıkıntılarımız var. Biz Oda olarak Kırşehir’e bir fuar inşaa etmeye çalışıyoruz. Bunun içinde de KOBİ’lerin, orta ölçekli işletmelerin, tüccar, sanayici ve esnafımızın yararlanacağı inavasyon merkezi kurmak istiyoruz. Bunun maliyeti te 15 milyon lira. Bunu oda imkanlarımızla yapmamız mümkün değil. Devletimiz bu koruda bizlere kaynak sağlamalı. Başka illerde inavasyon merkezi için verdiği yüzde 75’lik desteği bize de verirse, bunu bizler başarabilir, hem ilimiz, hem de ülkemiz ekonomisine büyük katkı sağlayabiliriz” dedi.
PETLAS’IN ARSA TALEBİ
Ekicioğlu, ayrıca Petlas Lastik Fabrikası’nın Kırşehir ve ülke ekonomisine sunduğu büyük katkıları da anlatarak, “Kırşehirimizin önemli özel kuruluşlarından biri olan Petlas genişlemek ve yeni yatırımlar yapmak istiyor. Geçmişteki yanlışlıklar yüzünden yatırımlarının bir kısmını başka illere yapmak zorunda kalan Petlas’ın Kırşehir’e yeni yatırımlar yapabilmesi için bizlere talepleri var. Petlas’ın yanındaki üniversiteye ait kampus alanının devredilmesi, yanından Mucur istikametine giden yol üzerinde sağlı sollu arsalardan verilmesi isteği var. Bunu milletvekillerimiz takip ediyor. Organize Sanayi Bölgesi’nin, Ankara-Kayseri Karayolu’na doğru genişletilmesi gerekiyor. Bu konuda Kalkınma Bakanlığımızın da bilgileri olduğunu biliyor ve desteğinizi bekliyoruz” diye konuştu.
TSO Başkanı Selâhattin Ekicioğlu, toplantı sonunda Kırşehir’in beklentileri ve sorunları konusunda hazırlanan dosya ve projeleri Kalkınma Bakanı Lütfi Elvan’a sundu. Bakan Elvan da Kırşehir’in istek ve sorunlarını en kısa sürede Bakanlar Kurulu’na sunarak gerekli destek ve katkıların verilmesini isteyeceğini ifade etti. (HABER: SALİH GÜNER)YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. .